Verslas

2017.08.23 13:43

Naujų butų pardavimas Kaune įgavo pagreitį, sostinėje – tempas lėtėjo

LRT.lt 2017.08.23 13:43

Antrojo metų ketvirčio Lietuvos būsto rinkos aktyvumo rodikliai iš esmės išsilaikė pasiektose aukštumose. Nors butų sandorių kiekis palyginti su praėjusiais metais šiek tiek sumažėjo, tačiau pagal rezultatyvumą šių metų antrasis ketvirtis yra vienas geriausių per pastaruosius dešimt metų, skelbiama „Ober-Haus“ žiniasklaidai išplatintoje gyvenamojo nekilnojamojo turto apžvalgoje.

Bendros naujų butų pardavimo apimtys šalies didmiesčiuose šių metų antrąjį ketvirtį buvo mažiausios nuo 2015 metų pabaigos.

Vilniuje per 2017 metų antrąjį ketvirtį buvo parduota ir rezervuota 13 proc. mažiau naujos statybos butų jau pastatytuose ir statomuose daugiabučiuose nei jų buvo realizuota per šių metų pirmąjį ketvirtį ir beveik 16 proc. mažiau, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu.

Kaune naujų butų pardavimo apimtys, lyginant su praėjusiais metais, paaugo. Per antrąjį metų ketvirtį buvo parduota arba rezervuota 15 proc. daugiau butų pirminėje rinkoje, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu.

Pasak „Ober-Haus“ Vertinimo ir rinkos tyrimų departamento vadovo Sauliaus Vagonio, nepaisant smukusių pardavimo apimčių šalies sostinėje, bendri rezultatai nėra nuviliantys, o 2016 metais fiksuojamos rekordinės naujų butų pardavimo apimtys sostinėje buvo susijusios ir su sparčiai augusia pasiūla, kurios didžiąją dalį planuojama baigti statyti šiais metais.

Fiksuojama mažėjanti investicinė grąža iš būsto nuomos

Nuomos rinkoje populiariausių 2 kambarių butų nuomos kainos Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos miestuose 2011–2016 metais vidutiniškai ūgtelėjo trečdaliu, o butų pardavimo kainos per tą patį laikotarpį patyrė įvairaus dydžio nuosmukius bei pakilimus, kurie visuose šiuose miestuose buvo labai skirtingi, rašoma apžvalgoje.

Ryškiausi pokyčiai per metus fiksuojami šalies sostinėje. 2 kambarių butų nuomos kainos per metus Vilniuje išliko stabilios, o tokių butų pardavimo kainos augo daugiau nei 8 proc. „Ober-Haus“ duomenimis, 2017 metų pirmąjį pusmetį Vilniuje tokio turto bendrasis metinis nuomos pelningumas sudarė 5,1 proc. ir buvo 0,4 procentinio punkto mažesnis nei 2016 metų pirmąjį pusmetį.

Tokios pačios tendencijos fiksuojamos ir Kaune. Tokių butų pardavimo kainos per tą patį laikotarpį augo virš 7 proc., о nuomos kainos – virš 3 proc. Tai lėmė mažėjantį bendrąjį metinį nuomos pelningumą nuo 6,3 iki 6,1 proc.

Klaipėdoje per metus butų nuomos kainų augimo tempas buvo spartesnis nei pardavimo kainų ir tokių butų pelningumas ūgtelėjo nuo 5,8 iki 6,0 proc.