Verslas

2017.08.22 10:15

Ž. Vaičiūnas: pigesnių JAV dujų efektą vartotojai pajus kitąmet

BNS 2017.08.22 10:15

Lietuvą pirmadienį pasiekus pirmajam suskystintų gamtinių dujų (SGD) kroviniui iš JAV, energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas sako, kad jų kaina galutiniams vartotojams atsispindės kitąmet, kai bus perskaičiuotos dujų kainos. Tačiau premjeras Saulius Skvernelis teigia, kad pasakyti, jog dujos pigs, kol kas negalima.

„Tradiciškai kainos perskaičiuojamos kas pusę metų. Nuo šių metų liepos turime vienas kainas, nuo sausio mėnesio jos gali būti kitos. Kokios bus konkrečiai, pamatysime po to, kai Kainų komisija peržiūrės visą dujų tiekimo portfelį ir įvertins visus krovinius, ne tik šį krovinį. Turėjome ir pigesnių, ir brangesnių krovinių, tad reikia visą portfelį sudėti ir suskaičiuoti“, – antradienį interviu Žinių radijui sakė energetikos ministras.

Ž. Vaičiūno teigimu, šiuo metu stebimos pasaulinės gamtinių dujų tendencijos leidžia kitąmet tikėtis mažesnių dujų kainų.

„Tos prielaidos, kurias stebime pasaulinėse rinkose, jos leidžia teigti, kad galime tikėtis, kad gamtinių dujų kaina tikrai neturėtų didėti, ji turėtų netgi mažėti. Ar tas efektas bus sausio mėnesį ar liepos mėnesį, pamatysime“, – sakė Ž. Vaičiūnas.

Premjeras S. Skvernelis teigia, kad kol kas pasakyti, jog dujos gyventojams pigs, nėra galimybių.

„Šiuo metu tikrai pasakyti, kad jos pigs, nėra jokių galimybių“, – LRT RADIJUI antradienį sakė S. Skvernelis.

Anot jo, siekiant atpiginti dujų infrastruktūros išlaikymą ir taip sumažinti dujų kainas vartotojams, siekiama pasirašyti susitarimą tarp Baltijos šalių, kuris leistų prašyti europinės paramos iš Europos Komisijos. Tačiau, kaip teigė ministras pirmininkas, Latvija vis dar neatsakė, ar pritars susitarimui.

Pirmadienį į Klaipėdą atplaukė pirmasis Baltijos šalyse SGD krovinys iš JAV. „Lietuvos dujų tiekimo“ vadovas Mantas Mikalajūnas pirmadienį teigė besitikintis, jog nuo kitų metų dujų vartotojai pajaus kainų mažėjimą dėl pigesnių SGD.

Baigiantis Rusijos dujų koncerno „Gazprom“ 2014 metų pavasarį suteiktai dujų kainos nuolaidai, nuo liepos dujos gyventojams ir kitiems buitiniais vartotojams pabrango 5-8 procentais.