Verslas

2013.05.24 12:33

Lietuvos ekonomikos prognozė: gerų naujienų mažiau nei blogų

Rūta Grigolytė, LRT.lt2013.05.24 12:33

„Pernai šiek tiek mažėjo infliacija, didėjo bendrasis vidaus produktas. Tačiau gerų naujienų mažiau nei blogų“, – pristatydama šalies ekonomikos tendencijas ir prognozes ketvirtadienį sakė Lietuvos banko ekonomikos ir finansinio stabilumo tarnybos direktorė Rūta Rodzko.

„Pernai šiek tiek mažėjo infliacija, didėjo bendrasis vidaus produktas. Tačiau gerų naujienų mažiau nei blogų“, – pristatydama šalies ekonomikos tendencijas ir prognozes ketvirtadienį sakė Lietuvos banko ekonomikos ir finansinio stabilumo tarnybos direktorė Rūta Rodzko.

Lietuvos banko specialistai kaip geras žinias iš 2012-ųjų išskyrė tai, jog būta didesnio nei laukta eksporto, mažiau kilo vartotojų kainos. Tačiau blogos naujienos buvo prastesnės nei laukta Europos Sąjungos (ES) šalių perspektyvos, tai, kad dalis ūkio plėtrą lemiančių veiksnių buvo trumpalaikiai. Nepalanki žinia ir tai, kad investicijos neatsigauna, be to, mažiau gerėja padėtis darbo rinkoje.

2013 m. šalies BVP augimas prognozuojamas 2,8 proc., 2014 m. – 3,5 proc.

„2013 metais Lietuvos ekonomikos augimą daugiausia lems investicijos, vidaus paklausa. Pagrindiniai Lietuvos eksporto partneriai yra Rusija, Latvija ir Estija. Euro zonos perspektyvos prastėja. Šių metų pirmąjį ketvirtį Rusijos ekonomikos augimas sparčiai lėtėja. Europos komisijos prognozė Rusijai šiems metams yra 3,3 proc., pačios Rusijos – 2,4 proc., taigi jos nemažai skiriasi, ir, žiūrint į pastarąsias tendencijas, ir šios prognozės dar gali būti optimistinės“, – sakė R. Rodzko.

Pasak Lietuvos banko specialistės, kadangi Rusija taip pat yra viena iš svarbiausių Latvijos ir Estijos eksporto partnerė, tai gali netiesiogiai neigiamai paveikti ir Lietuvos prekybą su šiomis šalimis. „Taigi paklausa eksportui mažėja“, – reziumavo R. Rodzko.

Analizuodami įmonių apklausų duomenis, Lietuvos banko specialistai įžvelgė tendenciją, kad vienas svarbiausių plėtrą ribojančių veiksnių yra nepakankama paklausa. Tai neigiamai veikia plėtros, investicijų ir darbuotojų samdos planus.

„Žinios gana liūdnos. Investicijų augimas 2012 m. buvo neigiamas. Numatome nežymų investicijų atsigavimą: šiemet 2,6 proc., 2014 m. apie 6 proc.“, – komentavo R. Rodzko.

Užimtumas darbo rinkoje 2012 m. augo nemenkai, tačiau, Lietuvos banko atstovės teigimu, šis augimas buvo nemaža dalimi nulemtas žemės ūkio veiklos, o tai yra laikini reiškiniai. Šiemet prognozuojamas mažesnis.

Darbo užmokesčio tendencijas ir perspektyvas artimiausiu metu šiek tiek veiks minimalios algos padidinimas, numatomas 1,8 proc. augimas.

„Taigi 2013 m. numatome augimą, bet tai vėlgi vienkartinis reiškinys. Darbo užmokestis augs šiek tiek augiau negu infliacija, bet šios tendencijos nuosaikios, – sakė R. Rodzko.

Infliacija praėjusiais metais mažėjo. Pasak R. Rodzko, tai lėmė mažėjančios naftos, degalų, maisto žaliavų kainos.

„Infliacija mažėjo ne dėl Lietuvoje vykstančių reiškinių. Tai sėkmės rezultatas, o ne Lietuvos politikos įtaka. Šiemet infliacija prognozuojama apie 2 proc., kitąmet apie 2,4 proc.“, – R. Rodzko.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt