Verslas

2015.02.12 21:36

Valstybinės įmonės skaičiuoja tris su puse karto didesnį pelną nei užpernai

Ūkio ministerija patenkinta: pernykštis valstybės valdomų įmonių pelnas – tris su puse karto didesnis nei užpernykštis. Ekonomistų teigimu, augimas įspūdingas, nes skaičiuojama praktiškai nuo nulio. Privataus verslo atstovai sako, jog norint, kad valstybės įmonės iš tiesų dirbtų taip gerai kaip privačios, jų valdyme turi nelikti neišmanančių žmonių.

Ūkio ministerija patenkinta: pernykštis valstybės valdomų įmonių pelnas – tris su puse karto didesnis nei užpernykštis. Ekonomistų teigimu, augimas įspūdingas, nes skaičiuojama praktiškai nuo nulio. Privataus verslo atstovai sako, jog norint, kad valstybės įmonės iš tiesų dirbtų taip gerai kaip privačios, jų valdyme turi nelikti neišmanančių žmonių.

Valstybė vairuojamame laive – 145 jai priklausančios įmonės. Grynasis visų jų pernykštis pelnas – beveik 250 mln. litų. Pelną mažino specialūs valstybės pavedimai įmonėms, pvz., nuostolingas keleivių vežimas geležinkeliais. Taip pat – „Snoro“ bankrotas. Vien dėl pastarojo įmonėms teko suformuoti 180 mln. litų atidėjinių.

Bet bendras pelningumas, palyginti su užpernai, išaugo 3,5 karto – dėl to, kad įmonės daugiau pardavė, pervežė, perkrovė. Ir dėl to, kad mažino sąnaudas.

Į biudžetą įmonės sumokėjo per 400 mln. litų, o šiemetinė dividendų suma, laukiama, perkops 500 mln.

 „Rezultatas yra tas, kad valstybės įmonių sumokami dividendai nuo 2009 metų į valstybės biudžetą išaugo nei daug, nei mažai – 15 kartų“, – atskleidė Ministras Pirmininkas Andrius Kubilius.

Labiausiai, anot ataskaitos, pernai augo transporto sektoriaus pelningumas. Labiausiai mažėjo – energetikos sektoriaus, tikėtina, dėl taršos leidimų perkainavimo.

Dar efektyvesnės valstybės įmonių veiklos tikimasi, jas pertvarkius. Į planuojamos reformos patarėjus pakviesti privataus sektoriaus atstovai valdžios džiūgavimus malšina. Mat solidžių dividendų į biudžetą sumoka tik apie 10 mln. įmonių. Tai – gerokai mažiau nei dešimtadalis visų valstybės valdomų.

Esą išties gerų rezultatų pasiekimo receptas – įmonių atvirumas ir valdybų pakeitimas. Šiose neturėtų likti politiškai patogių, bet valdymo neišmanančių žmonių.

„Turi suprast, kad rinkos reikalavimai tiek valstybinėms, tiek privačioms įmonėms, nesvarbu, ar  jos būtų akcinės, ar uždaros akcinės bendrovės, yra vienodi – visi siekia kapitalo grąžos, visi siekia pelningumo ir efektyvumo“, – aiškino „TEO LT“ generalinis direktorius Arūnas Šikšta.

„Kai auga nuo nulio, tai ir augimas įspūdingas. Aišku, būtų naivu tikėtis, kad per vienerius metus iš labai neefektyviai ir neūkiškai valdomų įmonių būtų galima gauti labai didelio pelno, daug dividendų nešančias įmones. Tai dėl to 2011 m. rezultatas yra toks džiuginantis. Vis dėlto, tai yra tik saujelės įmonių, sugebančių veikti pelningai“, – kritiškai situaciją vertino banko „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus mačiulis.

Ekonomisto teigimu, rezultatas, o ir tai ne po metų ar dvejų, bus tik tada, jei numatoma įmonių pertvarka nesustos. Ūkio ministras neabejoja – jau atliktas darbas bus naudingas ir kitai Vyriausybei, kokia ji bebūtų po rinkimų. Šiai dividendai esą leido atkurti sumažintas pensijas.

„Tam, kad būtų atstatytos pensijos, buvo reikalingi 600 mln. litų ir beveik visus šituos pinigus, šitą dalį, uždengia valstybės valdomos įmonės. T. y., jeigu Vyriausybė prieš 2 metus nebūtų ėmusis, kaip sakote, šio bergždžio darbo, tai mes nebūtume gavę šių daugiau kaip 500 mln. litų“, – išaiškino ūkio ministras  Rimantas Žylius.

Ministras taip pat žada, kad netrukus bus planas, kurių valstybės įmonių akcijomis ir nuo kada galėtų būti prekiaujama biržoje. Bet pirmesnis siekis – įmones pertvarkyti, kad būsimi investuotojai iš jų galėtų tikėtis to, ką paprastai gauna privačių įmonių akcininkai.