Naujienų srautas

Verslas2017.08.11 16:37

Lietuvai siūloma tapti TVF šalimi skolintoja

BNS 2017.08.11 16:37

Lietuvai siūloma tapti Tarptautinio valiutos fondo (TVF) šalimi skolintoja. Dėl to Finansų ministerija dalį savo funkcijų TVF ruošiasi perleisti Lietuvos bankui – pastarasis teigia, kad dėl to daug pokyčių pačiame banke nenumatoma, nes ir iki šiol bankas ir ministerija bendradarbiavo.

Finansų ministerijos parengtame TVF narystės įstatymo projekte siūloma Lietuvos bankui perleisti TVF fiskalinės agentūros funkcijas. Anot ministerijos, jeigu Lietuva taptų šalimi skolintoja, galėtų padidėti biudžeto išlaidos, tad funkcijas perėmus Lietuvos bankui, būtų išvengta tokios rizikos.

Pats bankas teigia, kad perėmę naujas funkcijas didelių pokyčių neplanuoja.

„Siūlomi pokyčiai susiję su tuo, kad TVF pakvietė Lietuvą prisijungti prie Finansinių operacijų plano (FOP), į kurį įtraukiamos tik ekonomiškai stiprios ir finansiškai stabilios šalys TVF narės, kitaip tariant, Lietuvai pasiūlyta tapti šalimi-skolintoja. Šiuo metu yra 51 šalis skolintoja iš 189 TVF narių. Lietuvos banką paskyrus TVF fiskaline agentūra, bankui būtų suteikti įgaliojimai dalyvauti TVF skolinimo programose Lietuvos vardu. Esminių Lietuvos banko veiklos pokyčių dėl to nėra numatoma, kadangi bankas ir iki šiol visais Lietuvos narystės TVF klausimais dirbo glaudžiai bendradarbiaudamas su Finansų ministerija“, – BNS teigė Lietuvos banko Tarptautinių ryšių departamento direktorius Marius Skuodis.

Pasak jo, kol kas sudėtinga atsakyti, kiek lėšų Lietuva skolintų, tačiau sumos gali svyruoti nuo 50 iki 160 mln. eurų.

„FOP operacijoms būtų naudojamas Lietuvos banko finansinis turtas, kuriuo apmokėta Lietuvos kvota TVF, tai yra šalies dalis TVF finansiniame katile – apie 554 mln. eurų. Kol kas sunku prognozuoti, kokia šios apmokėtos kvotos dalis būtų naudojama skolinimui, tačiau remiantis kitų šalių patirtimi, tikėtina, kad TVF skolinimo operacijoms per 5 metus gali panaudoti apie 54-160 mln. eurų“, – teigė jis.

Tapusi šalimi skolintoja Lietuva iš to galėtų užsidirbti, mat šiuo metu palūkanų kintamoji dalis siekia 0,59 procento.

Pasak Finansų ministerijos, Lietuvai TVF pasiūlė tapti skolintoja, mat valstybė įsivedė eurą.

TVF nare Lietuva yra nuo 1992 metų. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi