Naujienų srautas

Verslas2017.08.07 09:41

Lietinga vasara nuvylė bitininkus, tačiau medaus rudens sezonui užteks

LRT.lt 2017.08.07 09:41

Bičių ūkių savininkai teigia, kad vėsūs orai trukdė bitėms rinkti nektarą, todėl šiuo metu vasarinio medaus yra surinkta mažiau negu praėjusiais metais. Tiesa, prieš akis dar rugpjūčio mėnuo, kuris, kaip tikina bitininkai, turi galimybę pakeisti medaus derliaus kiekį. Tuo metu prekybininkai teigia, kad pirkėjai, kaip ir pastaraisiais metais, dažniausiai ieško lietuviško įvairiažiedžio medaus, prie kurio renkasi įvairius vaisinius delikatesus. 

Prekybos tinklo IKI viešųjų ryšių vadovės Bertos Čaikauskaitės teigimu, priklausomai nuo sezono parduotuvėse paklausus tiek importinis, tiek lietuviškas medus, rašoma pranešime žiniasklaidai.

„Lietuviškas medus sudaro beveik pusę viso parduotuvėje parduodamo medaus asortimento“, – pasakoja B. Čaikauskaitė.

Bičių ūkių savininkai šį medaus sezoną vertina skirtingai. Vienuose Lietuvos regionuose bitininkai juo yra patenkinti, kituose medaus derlius – tik pusėtinas. Bendra tendencija tokia, kad visos šios vasaros medaus derlius nėra didelis.

Daugiau negu 30 metų Raseinių rajone su šeima bitininkyste besiverčiantis Dainius Šerkšnas sako, kad bitės darbą pradeda nuo gegužės mėnesio ir jį įprastai baigia liepos pabaigoje, tačiau šie metai – unikalūs.

„Šie metai skiriasi nuo praėjusių dėl to, kad šalta vasara prailgino bitininkystės sezoną, tačiau medaus derliaus, bent jau kol kas, nepadidino. Pavasarinį medunešį sugadino per mažas drėgmės kiekis gamtoje. Žinoma, tai priklauso ir nuo to, iš kokių augalų bitės neša nektarą. Pavasarį pagrindinis nektaro šaltinis būna klevai, kiaulpienės, vėliau – liepos ir avietės. Liepos mėnesį įvyksta pagrindinis medunešis, o šiek tiek vėliau ateina grikių medaus sezonas. Bičių šeimas su specialiomis platformomis vežame į grikių laukus ir laukiame, kol jos suneš nektarą“, – pasakoja D. Šerkšnas.

B. Čaikauskaitės teigimu, medus labiausiai perkamas šaltuoju metų sezonu, tačiau šią vasarą, lyginant su tokiu pačiu praėjusių metų laikotarpiu, jo pardavimai išaugo.

„Per pirmąjį šių metų pusmetį medaus pardavimai išaugo daugiau negu 30 proc. Lietuvos pirkėjai – tikri medaus gurmanai, nes jie visada ieško naujovių bei žino daugiau negu kelias medaus rūšis. Pastebime, kad mūsų parduotuvėse žmonės dažniausiai renkasi lietuvišką medų bei vis dažniau kreipia dėmesį į neįprasto, stipresnio ir aitresnio skonio grikių medų“, – pasakoja B. Čaikauskaitė.

D. Šerkšnas teigia, kad nors beveik visiems Lietuvos bitininkams ši vasara yra prastesnė, tačiau jų ūkis medaus derliumi nesiskundžia.

„Mes prižiūrime 340 bičių šeimų. Dirbame keturiese, tačiau turime naujausias technologijas, palengvinančias kasdienį darbą. Labai svarbu yra teisingai ūkininkauti ir išlaikyti stiprias bičių šeimas, kurias būtina vežti į laukus ir keliauti kartu su augalų žydėjimu. Tuomet atsiranda tikimybė padvigubinti medaus derlių“, – sako bitininkas.

D. Šerkšno teigimu, iš vieno bičių avilio šiais metais vidutiniškai buvo surenkama 50 kilogramų medaus, tačiau šis kiekis rugsėjo mėnesį dar gali išaugti iki 80 kilogramų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi