Naujienų srautas

Verslas2017.08.03 10:50

Premjeras mokesčių reformai pinigų ims iš pokyčių krepšelio

Finansų ministras Vilius Šapoka ir premjeras Saulius Skvernelis ketvirtadienį pristatė pakoreguotą mokesčių reformos planą. Dabar siūloma, kad minimalią algą gaunantys asmenys apskritai nemokėtų gyventojų pajamų mokesčio, padidinti PVM tarifą viešbučiams, numatyti PVM lengvatą šildymui.

Vyriausybė ketvirtadienį pristatė pakoreguotos mokesčių reformos gaires. Siūloma ne visiškai naikinti PVM lengvatą viešbučiams, bet padidinti ją nuo 9 iki 15 proc., taip pat grąžinti PVM lengvatą šildymui. Tik tarifas bus kiek didesnis nei anksčiau – 15 proc.

Pasiūlymai dar keisis

„Pasiūlymas nėra galutinis. Visa, kas siūloma, turės būti priimta įstatymais. Jie bus priiminėjami rudens sesijos metu. Išgirdome koalicijos partnerių pageidavimus“, – žurnalistams ketvirtadienio rytą sakė S. Skvernelis.

Kol kas, pasak S. Skvernelio, pristatomoje mokesčių reformoje yra atsižvelgta ne į visus socialdemokratų pasiūlymus, tačiau jie tikrai bus svarstomi.

Jis pakartojo, kad mokesčių reformos prioritetas – dėmesys skurdžiausiai gyvenantiems Lietuvos gyventojams.

„Mes tikrai su niekuo nekovojame – su lengvatomis, su verslu. Mes kovojame su skurdu“, – pabrėžė premjeras.

Visam socialinės gerovės projektui bus skirta apie 600 mln. eurų. Šie pinigai bus rasti ne skolinantis, o perskirstant biudžetą, efektyvinant valdžios institucijų veiklą, aiškino premjeras.

„Biudžetą subalansuosime. Peržiūrėjome valstybės išlaidas, atsisakėme nereikalingų išlaidų. Kitų metų biudžetas numatomas nedidele dalimi perteklinis“, – apie reformos finansavimo šaltinius aiškino V. Šapoka.

Premjeras patikslino, kad ši reforma bus finansuojama ir iš pokyčių krepšelio.

Vidurinei klasei dėmesys bus skirtas 2019 metais, pabrėžė jis.

„Visi esminiai pasiūlymai išlieka. (...) Dalis pasiūlymų pasikeitė“, – tikino finansų ministras Vilius Šapoka.

BNS nuotr.

Kas keisis?

Siūloma didinti NPD nuo 310 iki 380 eurų. Tai reiškia, kad MMA gaunantys gyventojai nemokės pajamų mokesčio. Papildomai siūloma įvesti 380 eurų neapmokestinamąjį dydį darbuotojo 3 proc. pensijų socialinio draudimo įmokoms – uždirbantys MMA nemokės ir GPM, ir „Sodros“ įmokos. Dėl „Sodros“ įmokos lengvatos, aiškino V. Šapoka, kažkiek gali sumažėti tokių žmonių būsima pensija (kintama dalis), tačiau visos socialinės garantijos išlieka.

Taip pat bus didinamas NPD neįgaliesiems: 30–55 proc. darbingumą turintiems – iki 390 eurų, 0–25 proc. – iki 450 eurų.

Šiek tiek keisis ir anksčiau siūlytų vaiko išmokų tvarka. Už kiekvieną vaiką bus mokama 30 eurų išmoka. Papildomas priedas bus skirtas 1–2 vaikus turinčioms šeimoms, jeigu jų pajamos vienam asmeniui per mėnesį yra mažesnės nei 153 eurai.

Taip pat papildomas priedas bus skirtas visoms daugiavaikėms šeimoms, nepriklausomai nuo jų pajamų.

Valdantieji anksčiau siūlė, kad, neatsižvelgiant į vaikų amžių, kas mėnesį būtų skiriama po 30 eurų už pirmą ir antrą vaiką, o už trečią ir daugiau vaikų – po 75 eurus.

PVM pokyčiai

Taip pat rastas kompromisas dėl PVM lengvatos viešbučiams, kurią buvo siūloma naikinti. Vietoje 9 proc. lengvatinio PVM tarifo apgyvendinimo sektoriui siūloma taikyti 15 proc. lengvatinį tarifą.

„PVM lengvata viešbučiams leis išlaikyti konkurencingumą apgyvendinimo srityje. Turime ne vieną dešimtį projektų, kurie planuoja steigtis didžiuosiuose miestuose ir konkrečiai Vilniuje“, – ketvirtadienį spaudos konferencijoje kalbėjo ūkio ministras Mindaugas Sinkevičius.

BNS nuotr.

Tokią pačią PVM lengvatą siūloma nustatyti ir šildymui. Priminsime, kad nuo birželio nustojo galioti lengvatinis 9 proc. PVM tarifas šilumai ir dabar taikomas 21 proc. tarifas.

„Vyriausybė ir Seimas jau buvo atsisakę šių lengvatų. Priimtas kompensacijų mechanizmas. Tai šie sprendimai gal dar bus koreguojami“, – apie lengvatas šildymui ketvirtadienį sakė Stasys Jakeliūnas, Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas.

Be to, siūloma dabartinį 9 proc. tarifą knygoms bei keleivių vežimui mažinti iki 5 proc. Šiuo metu 5 proc. PVM tarifas taikomas vaistams.

Verslo liudijimai

Anksčiau valdžia siūlė peržiūrėti verslo liudijimų veiklos sąrašą, pavyzdžiui, atsisakant statybos, autoremonto veiklų. Dabar siūloma palikti galiojantį verslo liudijimų veiklos sąrašą.

Taip pat siūlyta naikinti „grindis“ – minimalų verslo liudijimo dydį savivaldybės galės mažinti savo nuožiūra. Grindis siūloma palikti.

Tačiau nuo 45 tūkst. eurų iki 20 tūkst. eurų siūloma mažinti apyvartos ribą, kurią peržengus nebus galima mokėti fiksuoto pajamų mokesčio, įsigyjant verslo liudijimą.

Naujienos ūkininkams

Anksčiau valdantieji siūlė visą žemės ūkio veiklą vykdančių asmenų pajamas apmokestinti bendra tvarka.

Dabar į bendrą apmokestinimo tvarką siūloma įtraukti: PVM registracijos ribą – 45 tūkst. eurų – viršijančius žemės ūkio veiklą vykdančius gyventojus; žemės ūkio veiklą vykdančias įmones, išskyrus kooperatyvus.

Perėjimui ketinama nustatyti dviejų metų laikotarpį. Žemės įsigijimo ir melioracijos išlaidos bus įtrauktos į leidžiamuosius atskaitymus.

Visi anksčiau siūlyti pakeitimai, nepaminėti tekste, tarkime, progresinis NT apmokestinimas, išlieka.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi