Verslas

2017.07.21 18:50

ECB apklausa: analitikai sumažino euro zonos infliacijos prognozę

ELTA2017.07.21 18:50

Infliacijos lygis euro zonoje artimiausiais metais gali būti mažesnis nei prognozuota anksčiau, bet ekonominis prieaugis ir nedarbo sumažėjimas galbūt viršys ankstesnes prognozes, rodo profesionalių prognozuotojų apklausa, kurią atliko Europos centrinis bankas (ECB), informuoja „Reuters“.

ECB, kuris atsižvelgia į apklausos rezultatus priimdamas sprendimas pinigų ir kreditavimo politikos srityje, ketvirtadienį paliko galioti rekordiškai žemas palūkanas ir paragino būti kantrius ir atkaklius siekiant susigrąžinti tikslinį infliacijos rodiklį.

Tuo pat metu prielaida, esą spaudimas infliacijai yra laikinas ir jį galima ignoruoti, sustiprino prognozes, kad bankas gali jau šį rudenį pradėti palaipsniui atsisakyti skatinimo programos, net atsižvelgus į tai, kad jis greičiausiai dar ne vienus metus laikysis negriežtos pinigų ir kreditavimo politikos.

Kaip rodo apklausa, kurioje dalyvavo 56 prognozuotojai, infliacijos lygis šiais metais sieks 1,5 proc., 2018 metais – 1,4 proc., o 2019-aisiais – 1,6 procento. Visi šie rodikliai buvo 0,1 proc. punkto mažesni nei prognozuota prieš tris mėnesius.

Ilgalaikėje perspektyvoje, tai yra per artimiausius penkerius metus, infliacijos prognozė nebuvo pakeista (1,8 proc.), ir ji beveik sutapo su ECB nustatytu tiksliniu rodikliu, tai yra arti, bet žemiau nei 2 proc.

Bazinės infliacijos, kurią apskaičiuojant nėra atsižvelgiama į energijos išteklių ir maisto kainų pokyčius, šių metų prognozė buvo padidinta nuo 1,0 iki 1,1 proc., tačiau kiti prognozuojami rodikliai liko nepakitę – 1,3 proc. kitais metais, 1,5 proc. 2019 metais ir 1,7 proc. vėlesniais metais.

Apklausos duomenimis, euro zonos bendrojo vidaus produkto (BVP) prieaugis šiais metais sieks 1,9 proc., kai tuo tarpu prieš tris mėnesius buvo prognozuotas 1,7 proc. Nedarbo lygio prognozė buvo sumažinta 0,2–0,3 proc. punkto šiems ir kitiems metams bei ilgalaikėje perspektyvoje.