Verslas

2013.05.17 14:02

Ūkio ministrės B. Vėsaitės užmojai šokiravo kovotojus su korupcija

Skirmantas Malinauskas, 15min.lt2013.05.17 14:02

Ūkio ministerijos iniciatyvos už galvos griebtis verčia ne tik verslo bendruomenę, bet ir su korupcija kovojančias įstaigas.

Ūkio ministerijos iniciatyvos už galvos griebtis verčia ne tik verslo bendruomenę, bet ir su korupcija kovojančias įstaigas.

„Transparency International“ Lietuvos skyriaus (TILS) vadovas Sergejus Muravjovas savaitraščiui „15min“ teigė, jog siūlydama keisti Viešųjų pirkimų įstatymą Ūkio ministerija kuria itin palankią dirvą korupcijai. Viešųjų pirkimų tarnybos direktoriaus Žydrūno Plytniko teigimu, ministerijos lozungai, esą taip mažinama našta verslininkams, prasilenkia su tikrove, o siūlomais pakeitimais ginami abejotini interesai.

Ūkio ministerijos ir jai vadovaujančios Birutės Vėsaitės užmojai keisti valstybinių įmonių ir verslo paramos agentūrų vadovus gali būti tik permainų žiedeliai. Uogelės po truputį sirpsta Seimo komitetų stalčiuose. Ūkio ministerija siūlo taisyti prezidentės Dalios Grybauskaitės iniciatyva priimtas Viešųjų pirkimų pataisas. Specialistai prognozuoja, jog taip bus vėl atverti vartai korupcijai.

Ūkio ministerija siūlo dvigubai padidinti mažos vertės viešųjų pirkimų vertes. Įgyvendinus pakeitimus neskelbiamų derybų būdu galėtų būtų perkamos prekės ir paslaugos, kurių vertė neviršija 200 tūkst. litų, ir darbai, kurių vertė neviršija 1 mln. litų.

Siūloma leisti visus pirkimus, išskyrus didelės apimties, neskelbiamų derybų būdu vykdyti be Viešųjų pirkimų tarnybos leidimo. Taip pat siūloma naikinti pareigą gauti Viešųjų pirkimų tarnybos leidimą norint pakeisti pirkimo sutarties sąlygas. Tarnybos patvirtinimo nereiktų ir sudarant vidaus sandorius.

Paliekama išimtis politinėms partijoms. Viešųjų pirkimų įstatymo reikalavimai būtų netaikomi reklamos kampanijų paslaugoms pirkti, propagandinių filmų ir propagandinių vaizdajuosčių gamybai.

Su korupcija kovojančių ekspertų teigimu, Ūkio ministerijos parengtos ir premjero Algirdo Butkevičiaus palaimintos viešųjų pirkimų įstatymo pataisos Lietuvą grąžintų dešimt metų atgal.

„Mes nepritariame tokioms pataisoms, nes jos įneša chaoso ir mažina skaidrumą. Jos grąžintų į 2002–2004 metus, kai korupcijos lygis buvo labai didelis“, – „15min“ sakė Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) vadovas Ž. Plytnikas.