Verslas

2013.05.16 09:44

EK tiria, ar neišpūstos naftos kainos

Europos Komisija sako tirianti galimą didžiųjų naftos bendrovių „Shell“, „British Petroleum“ ir „Statoil“ susitarimą, kuris galėjo dirbtinai pakelti naftos produktų kainas.  

Europos Komisija sako tirianti galimą didžiųjų naftos bendrovių „Shell“, „British Petroleum“ ir „Statoil“ susitarimą, kuris galėjo dirbtinai pakelti naftos produktų kainas.

Pareigūnai surengė reidus šių bendrovių patalpose, praneša LRT televizijos naujienų tarnyba.

Europos Komisija įtaria, kad bendrovės maždaug nuo 2002-ųjų rinkos priežiūros institucijai „Platts“ pristatydavo netikslius duomenis ir todėl po vertinimo naftos produktų kainos skelbtos didesnės nei turėtų būti. Esą net ir nežymūs netikslumai gali stipriai paveikti visą naftos pramonę, ir dėl to kenčia vartotojai.

Antras įtarimas – esą bendrovės trukdė skaidriai vertinti kainas. Visos trys įmonės pareiškė bendradarbiausiančios su pareigūnais, kad tyrimas atskleistų realią padėtį.

Ekspertai iš Norvegijos, kuriai priklauso dauguma „Statoil“ akcijų, sako, kad netiksli  informacija galėjo būti pateikta dėl aplaidumo, o ne siekiant pasipelnyti.

„Pirmiausiai įtarimai kenkia įvaizdžiui. Antra, gali tekti keisti reklamos strategiją. Blogiausias scenarijus – bauda“, – sako naftos pramonės ekspertas Trondas Omdalas.

Norvegijos televizija cituoja naftos ekspertą, kad bauda gali siekti iki dešimties procentų bendrovės apyvartos, kuri, pavyzdžiui, „Statoil“ atveju sudarytų apie trisdešimt milijardų skaičiuojant litais. Tuo metu Didžiojoje Britanijoje vos išgirdusi apie įtarimus piktintis ėmė automobilių pramonės asociacija. Ji sako, kad apie galimą spekuliaciją įspėjo dar 2005-aisiais.

„Turėjome liudininką, kuris tikino, kad naftos rinkoje manipuliuojama kainomis. Jis vertėsi prekyba nafta, taigi puikiai žinojo, kas vyksta. Mes paskelbėme jo dosjė interneto svetainėje petrolpromise.com“, – teigia Didžiosios Britanijos parlamentaras Robertas Halfonas.

Tiesa, prieš kelis mėnesius Didžiosios Britanijos sąžiningos prekybos tarnyba pareiškė, kad neturi pakankamai įrodymų tokiems įtarimams pagrįsti.