Verslas

2017.06.26 11:16

Pirmą kartą dujos iš Klaipėdos SGD terminalo bus saugomos Latvijoje

LRT.lt2017.06.26 11:16

Pasirašius suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) tiekimo sutartį su JAV kompanija, šią vasarą pirmą kartą bendrovės „Klaipėdos nafta“ valdomas suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalas Klaipėdoje, tikėtina, priims SGD iš JAV, o SGD terminalo naudotojas UAB „Lietuvos dujų tiekimas“ pirmą kartą dalį šią vasarą įsigytų SGD planuoja saugoti Latvijos Inčiukalnio gamtinių dujų saugykloje, teigiama „Klaipėdos naftos“ pranešime.

Suskystintąsias gamtines dujas per SGD terminalą Klaipėdoje perka gamtinių dujų tiekimo ir prekybos bendrovė „Lietuvos dujų tiekimas“, kuri sutartį dėl SGD tiekimo pasirašė su JAV kompanija „Cheniere Marketing International“.

„Sutartis su šia JAV kompanija nėra atsitiktinumas: ilgalaikis ir kantrus darbas tiek vyriausybės, tiek Lietuvos įmonių lygiu duoda konkrečių rezultatų. Tai drąsiai vadinčiau istoriniu momentu. Tai įrodo, kad Lietuva turi galimybę importuoti dujas iš viso pasaulio ir pasiūlyti jas už konkurencingą kainą visam regionui. Istorinis įvykis ir tai, kad pirmą kartą per Klaipėdą atsivežtas SGD planuojama saugoti Inčiukalnio gamtinių dujų saugykloje Latvijoje, kurioje vos prieš keletą mėnesių buvo liberalizuota dujų rinka. SGD terminalas Klaipėdoje, panaikinęs priklausomybę nuo vienintelio dujų tiekėjo ir leidęs visiems sutaupyti milijonus nepermokant už rusiškas dujas, ir toliau įrodo, kad turi labai geras ir toliau augančias perspektyvas ir neša apčiuopiamą naudą gamtinių dujų vartotojams Baltijos šalyse“, – sako energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

„Žengiamas dar vienas istorinis žingsnis. Pasirašyta sutartis su viena didžiausių JAV dujų prekybos kompanijų yra įrodymas, kad Lietuvos SGD terminalas įgalina rinkos dalyvius rasti palankiausius dujų importo šaltinius, o gamtinės dujos mūsų regioną gali pasiekti – iš viso pasaulio. SGD importo terminalas Lietuvoje yra atviros prieigos infrastruktūros platforma, kuri skatina optimaliai išnaudoti visą Baltijos šalių valdomą dujų infrastruktūrą ir kurti efektyvią tiekimo grandinę – būtent tai įrodo ketinimai dalį SGD krovinio saugoti Inčiukalnio saugykloje“, – akcentuoja Mindaugas Jusius, KN generalinis direktorius.

Lietuvos SGD terminalui šie metai išskirtiniai, kurie prasidėjo nuo svarbaus įvykio, kai Klaipėdoje pirmą kartą buvo įgyvendinta SGD perkrovos paslauga į mažos apimties SGD transportavimo dujovežį iš plaukiojančios saugyklos tipo terminalo ir kurios buvo transportuojamos į Skandinavijoje esančią antžeminę SGD paskirstymo stotį. 2017-aisiais, pirmą kartą per beveik trejus SGD terminalo veiklos metus, išankstinės metinės terminalo pajėgumų skirstymo procedūros metu net 3 terminalo naudotojai iš anksto rezervavo terminalo pajėgumus ir taip užsitikrino paslaugų teikimą ateinančiais dujų metais.

„Šie metai SGD terminalui Klaipėdoje yra labai reikšmingi diversifikuojant savo veiklas ir dujų tiekimą. Metų pradžioje SGD pirmą kartą perkrautos į mažos apimties SGD dujovežį, dabar – pirmosios SGD iš JAV kompanijos, rudenį – SGD paskirstymo stotelės testavimas ir veiklos pradžia. Visa tai kuria papildomą naudą mūsų vartotojams, nes tai ne tik didina paties SGD terminalo konkurencingumą, bet kartu, mažinant SGD tiekimo kaštus, lemia konkurencingesnes dujų kainas vartotojams“, – teigia Ž. Vaičiūnas.