Verslas

2017.06.16 15:42

Elektros kainą Lietuvoje mažina Elektrėnų kombinuoto ciklo blokas

LRT.lt2017.06.16 15:42

Penktadienį vėl veikia „Lietuvos energijos gamybos“ valdomas kombinuoto ciklo blokas (KCB) Elektrėnuose. Kaip rašoma pranešime spaudai, galingas dujinis elektros energijos gamybos įrenginys įjungtas sumažėjus elektros energijos importui – analizuojant rinkos duomenis aiškėja, kad KCB šiandien ne tik mažina Lietuvos priklausomybę nuo importuojamos elektros energijos, bet taip pat svariai prisideda ir prie jos kainos biržoje mažėjimo.

„Nord Pool“ elektros energijos biržos duomenimis, įvairiomis jungtimis į Lietuvą šiandien per visą parą bus importuota per 22203 MWh elektros energijos. Tai 12,8 proc. mažiau, negu buvo importuota ketvirtadienį (25452 MWh). Mažiau importuojama iš Latvijos, piko metu importas mažesnis ir iš Lenkijos bei Baltarusijos, taip pat šiek tiek sumažėjo ir vėjo jėgainių gamyba.

Nors importas mažėja, tačiau elektros energijos vartojimas artėjant savaitės pabaigai šiek tiek didėja (pvz., trečiadienį Lietuvoje buvo suvartota 27139 MWh, ketvirtadienį – 27496 MWh, o rytinėmis penktadienio valandomis vartojimas taip pat buvo kiek didesnis nei pastarosiomis dienomis).

Tokiomis sąlygomis, kai vartojimas didėja, o pasiūla mažėja, elektros energija įprastai pabrangtų. Vis dėlto penktadienį taip neįvyko – vidutinė ketvirtadienio kaina „Nord Pool“ Lietuvos kainų zonoje siekė 44,12 Eur/MWh, o penktadienį ji mažesnė – siekia 41,10 Eur/MWh.

To priežastis – elektros energiją gamina KCB. Vis dar neveikiant jungčiai su Švedija „NordBalt“ ir sumažėjus importo per kitas jungtis galimybėms, susidarė gana didelis elektros energijos trūkumas, tad buvo aktyvuotas gamybos galingu KCB pasiūlymas. Suplanuota, kad KCB nuo šio ryto iki vidurnakčio pagamins apie 6000 MWh elektros energijos.

Jei Lietuvoje nebūtų įrenginio, galinčio greitai įsijungti ir rinkai pateikti tiek elektros energijos, penktadienį greičiausiai būtume matę kainų biržoje kilimą.

„Toks gamybos režimas šiam įrenginiui nėra palankiausias ir, pavyzdžiui, šįryt jungdami KCB susidūrėme su nedideliais trukdžiais, dėl kurių blokas visa numatyta galia veikti pradėjo vėliau, negu buvo planuota. Vis dėlto profesionalūs darbuotojai situaciją greitai suvaldė ir džiaugiuosi, kad turime galimybę Elektrėnų komplekso įrenginiais šiandien prisidėti prie patikimo elektros energijos tiekimo bei jos kainų biržoje mažinimo“, – sako „Lietuvos energijos gamybos“ generalinė direktorė Eglė Čiužaitė.