Verslas

2017.06.09 15:57

Pinigus „ištaškė“ Rinkos reguliavimo agentūra, o susimokėti teko mokesčių mokėtojams

Lauryna Vireliūnaitė, 15min.lt2017.06.09 15:57

Maisto nepasiturintiems pirkimas Rinkos reguliavimo agentūrą paliko su daugiau kaip pusės milijono eurų skola, kurios ji neturi iš ko sumokėti. Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) ėmė ieškoti galimybių nurašyti šią skolą – ji viliasi, kad padaryta žala bus išieškota iš pažeidimus padariusių Agentūros darbuotojų. Be to, prokurorai atnaujino ikiteisminį tyrimą dėl ŽŪMPRRA ir verslininkų veiksmų perkant maistą nepasiturintiems.

2014 ir 2015 metais Žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūros (ŽŪMPRRA) Europos Sąjungos (ES) lėšomis vykdyti maisto labiausiai nepasiturintiems gyventojams pirkimai baigėsi skandalais, keitėsi Agentūros vadovai. Galiausiai ji prarado teisę vykdyti šiuos pirkimus.

Pinigų Agentūra neskaičiavo – maistą nepasiturintiems pirko protu nesuvokiamomis kainomis.

Šiuos pirkimus įvertinusi Europos socialinio fondo agentūra (ESFA) keliais sprendimais dalį lėšų pripažino netinkamai panaudotomis ir pareikalavo pinigus grąžinti – pervesti į Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) sąskaitą, nes ši ministerija administruoja Europos pagalbos labiausiai skurstantiems asmenims fondą.

Iš viso ESFA pareikalavo Agentūros grąžinti 571 tūkst. eurų. Dalį sprendimų ŽŪMPRRA yra apskundusi teismui ir bylinėjimasis tebevyksta.

Už Agentūros pažeidimus mokesčių mokėtojai jau sumokėjo

Grąžins Agentūra SADM per pusę milijono eurų ar ne – net nėra taip svarbu, nes tai – tos pačios valstybės biudžeto lėšos.

Tačiau įsigilinus į tai, kaip veikia SADM administruojamas fondas, galima teigti, kad už Agentūros darbuotojų padarytus pažeidimus visi mokesčių mokėtojai jau susimokėjo.

85 proc. SADM prižiūrimo fondo pinigų – ES, 15 proc. – valstybės biudžeto.

Fondas pirmiausiai panaudoja valstybės biudžeto lėšas, o vėliau išleistas sumas Lietuvos biudžetui kompensuoja ES.

571 tūkst. eurų jau išleista permokėjus verslininkams, ir jų ES Lietuvai jau nebegrąžins.

Prokurorai atnaujino ikiteisminį tyrimą

Gegužės mėnesį ŽŪM kreipėsi į Finansų ministeriją prašydama nurašyti skolą ir pakeisti taisykles taip, kad skola už netinkamai panaudotas lėšas perkant maistą nepasiturintiems būtų iškart nurašoma pagal tą patį principą, kaip biudžetinėms įstaigoms, kurios vykdo tokius projektus.

15min paprašyta paaiškinti, kodėl siekia skolos nurašymo, ŽŪM nurodė, kad Agentūra šiuo metu nevykdo jokios komercinės veiklos, todėl neturi iš ko grąžinti nurodytą sumą.

„ŽŪM, žinodama esamą situaciją, pavedė Agentūros vadovybei spręsti darbuotojų drausminės atsakomybės klausimą, o taip pat imtis priemonių regreso teisei į žalą padariusių asmenų atžvilgiu įgyvendinti“, – teigiama 15min atsiųstame atsakyme.

ŽŪM pabrėžė, kad prokurorai atlieka ikiteisminį tyrimą dėl Agentūros darbuotojų ir tiekėjų veiksmų vykdant pirkimų procedūras.

Tai 15min patvirtino Generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Gintarė Vitkauskaitė-Šatkauskienė.

Nors metų pradžioje ikiteisminis tyrimas dėl maisto nepasiturintiems pirkimo buvo nutrauktas, anot prokuratūros atstovės, gegužės 9 dieną jis buvo atnaujintas. Tyrimą kontroliuoja Vilniaus apygardos prokuratūros Antrojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokuroras.