Verslas

2017.06.08 09:21

Klaipėdos SGD terminalu vartotojai aktyviai naudosis ir kitais metais

LRT.lt2017.06.08 09:21

Naftos ir suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalų operatorė KN (AB „Klaipėdos nafta“) pasirašė sutartis su trimis SGD terminalo naudotojais, kuriems suteikta dalis terminalo pajėgumų dar neprasidėjus naujiems dujų metams

KN Klaipėdos SGD terminalo, kuris užtikrina gamtinių dujų tiekimą nuo 2014 m., pajėgumus iš anksto rezervavo UAB „LITGAS“, UAB „Lietuvos dujų tiekimas“ ir AB „Achema“.

Tai pirmas kartas per beveik trejus SGD terminalo veiklos metus, kai išankstinės metinės terminalo pajėgumų skirstymo procedūros metu net 3 terminalo naudotojai iš anksto rezervavo terminalo pajėgumus ir taip užsitikrino paslaugų teikimą ateinančiais dujų metais.

Bendrovės užsakė terminalo pajėgumus ir pagal išankstinės procedūros užsakytus kiekius planuoja atvežti iš viso 11 konvencinių SGD krovinių.

Bendrovė, kaip ir ankstesniais metais, SGD terminalo pajėgumų rezervavimo procedūrą skelbė iš anksto tam, kad terminalo naudotojai galėtų patogiai planuoti SGD užsakymo ir gabenimo procesus. Tokią praktiką KN taiko nuo terminalo gyvavimo pradžios, kadangi išankstinė procedūra patogi ne tik naudotojams, bet ir pačiai bendrovei, tai leidžia efektyviai planuoti terminalo darbą bei užtikrinti kokybiškas paslaugas.

„Vadovaudamasi kasmetine SGD terminalo pajėgumų paskirstymo procedūra, KN paskelbė išankstinį jos procesą, kadangi rinkos dalyviai dalį krovinių susiplanuoja iš anksto, o kitą dalį SGD terminalo pajėgumų užsako dujų metų eigoje. SGD terminalo trečiųjų šalių prieigos principu teikiamų paslaugų lankstumas suteikia galimybes užsisakyti papildomus pajėgumus atsižvelgiant į atsiradusį poreikį, diktuojamą neatidėliotinų sandorių (angl. spot) rinkos, kuo mūsų terminalo klientai iki šiol sėkmingai naudojosi. Akivaizdu, jog vienu metu trys naudotojai rezervavę terminalo pajėgumus yra įrodymas, kad šiomis paslaugomis naudojasi Lietuvos dujų vartotojai. Tai yra aiškus veiksnys visoms Baltijos jūros regiono šalims ir rinkos dalyviams, kad veikiantis Lietuvoje SGD terminalas užtikrina ne tik atvirą paslaugą suteikimą,  efektyvią logistikos grandinę, tačiau sukuria reikiamas prielaidas importuoti gamtines dujas konkurencingomis sąlygomis“, – komentuoja Mindaugas Jusius, AB „Klaipėdos nafta“ generalinis direktorius.

Išankstinę pajėgumų skirstymo procedūrą KN paskelbė šių metų balandžio 25 d. Nauji dujų metai skaičiuojami nuo 2017 m. spalio 1 d. iki 2018 m. rugsėjo 30 d.