Verslas

2015.09.08 13:45

Mokesčiams surinkti siūlo telkti gyventojus

Mokesčių sistemos peržiūros darbo grupės narys Lietuvos pramonininkų konfederacijos Ekonomikos ir finansų departamento direktorius Sigitas Besagirskas siūlo kovojant su mokesčių slėpimu ir šešėline ekonomika pasitelkti sąžiningus gyventojus bei juos finansiškai skatinti.  

Mokesčių sistemos peržiūros darbo grupės narys Lietuvos pramonininkų konfederacijos Ekonomikos ir finansų departamento direktorius Sigitas Besagirskas siūlo kovojant su mokesčių slėpimu ir šešėline ekonomika pasitelkti sąžiningus gyventojus bei juos finansiškai skatinti.

Ekonomistas tiki, kad piliečiai už atlygį valstybei padėtų gerokai sėkmingiau išaiškinti mokesčių nemokančius, tačiau valstybės socialine parama sėkmingai besinaudojančius sukčius.

Antai Laisvosios rinkos instituto skaičiavimais, šešėlinė ekonomika siekia 26 proc. šalies bendrojo vidaus produkto – pernai bent dalį veiklos nemokėdami mokesčių vykdė 4 iš 10 ūkio vienetų.

Vieni moka, kiti naudojasi

Kokios, jūsų nuomone, yra didžiausios dabartinės mokesčių sistemos spragos?

Lietuvoje labai neadekvati mokesčių našta. Dalis žmonių dirba pagal darbo sutartis ir moka labai didelius mokesčius. Kiti veikia šešėlinėje rinkoje, gauna pajamas vokeliuose ir moka labai mažai mokesčių. Dalis tokių žmonių dirba pagal verslo liudijimus, bet jų sumokama mokesčių dalis į biudžetą yra labai nežymi. Sistemos disbalansas lemia, kad žmonės, dirbantys pagal darbo sutartis, realiai apmoka valstybės teikiamas paslaugas tiems, kurie dirba nelegaliai.

Pagal bendrą mokesčių naštą tarp kaimynų esame vidutiniokai, tačiau mūsų darbo apmokestinimas yra neadekvačiai didelis. Tai viena priežasčių, skatinančių dalį žmonių dirbti nelegaliai ar pusiau legaliai. Ypač nemažas iššūkis – sumokėti visus mokesčius pradedant verslą.

Trečia, mokesčių administravimas yra sudėtingas. Tarkime, pagal tai, kiek turime mokėti mokesčių, kiek užtrunka pasiruošti mokėti mokesčius, daug atsiliekame nuo latvių, estų, lenkų. Kai kuriose šalyse plėtojant smulkųjį verslą ar darant nesudėtingas finansines operacijas buhalterio nereikia. Lietuvoje įsteigus uždarąją akcinę bendrovę nuo pirmos dienos tenka samdytis buhalterį.

Be to, kai kurių mokesčių administravimas kainuoja tiek pat, kiek surenkama tokių mokesčių, ar labai didelę jų dalį. Kam reikia mokesčių, kurių surenkama 1 mln. litų, o 600 tūkst. išleidžiama, kad jie būtų surinkti, neskaičiuojant, kiek išlaidų dėl to patiria verslas, nes buhalterių paslaugos irgi kainuoja. Iš tikrųjų kai kurie mokesčiai yra žalingi, o ne naudingi valstybei.

Žino, bet negaudo

Viename Vilniaus priemiesčių gyvenanti kolegė pasakojo, kad jos gatvėje bene vienintelė jos šeima moka mokesčius. Kaimynai - arba pensininkai, arba gauna pajamas iš individualios veiklos, tačiau slepia tikrąsias pajamas. Gal didesnė problema yra ne sistemos spragos, o nesugebėjimas surinkti esamų mokesčių?

Prastas ne tik mokesčių, bet daugelio valstybės funkcijų administravimas. Nesugebame pažaboti kontrabandos, nors pasienio gyventojai žino, kas ką veža, kokiam muitininkui kiek sumokama. Nereikia būti labai gudriam, kad tai sužinotum. Nuvažiuoji į kaimo parduotuvę, įsišneki su žmogumi ir jis pasako: Antanas sumoka šitam muitininkui ir kasdien po tris vilkikus cigarečių atsiveža, bet policijai neskųsim, nes tada mums pabrangs cigaretės. Istorijos labai paprastos ir jų labai daug.

Nesugebame to pažaboti. Jeigu matoma, kad konkrečios rūšies versle vienų įmonių atlyginimų vidurkis nuo kitų tokių pat įmonių atlyginimų vidurkio skiriasi 5-6 kartus – tai puiki terpė mokesčių inspekcijai

patikrinti, kodėl viena įmonė sugeba mokėti gerokai daugiau, o kita, gamindama tą pačią produkciją, ne.

Neišnaudoja galimybių

Kaip reikėtų didinti administruojančių institucijų (Mokesčių inspekcijos, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos) pajėgumą ir motyvaciją išaiškinant nemokančius mokesčių gyventojus?

Kai sužinau, kokį darbo užmokestį gauna mokesčių inspektoriai (VMI specialisto vidutinė mėnesio alga neatskaičius mokesčių – 2222 litai, – aut.), suprantu, kodėl jų kai kurie vadovai toleruoja nekokybišką darbą. Pirmiausia reikia sutvarkyti atlyginimų sistemą kontroliuojančiose institucijose.

Kita vertus, reikia įteisinti liaudiškai vadinamus skundikus, kad piliečiai, anonimiškai informavę apie negerovę, galėtų gauti dalį pajamų iš išaiškintos nelegalios veiklos. Tarkime, jeigu pilietis nurodo, kur slepiama kontrabanda, jis galėtų gauti 5 proc. konfiskuotos kontrabandos vertės. Jeigu nurodo įmonę, kuri moka atlyginimus vokeliuose, – dalį nesumokėtų mokesčių.

Yra daug žmonių, kurie stebi aplinką, mato negeroves, mielai padėtų valstybei ir iš to dar užsidirbtų pinigų.

Vaistai nuo skausmo sunkiam ligoniui

Vyriausybės darbo grupė siūlo tik koreguoti prastai veikiančią sistemą, tarsi tikėdama, kad atsiras daugiau paskatų mokėti mokesčius?

Iš esmės reikėtų radikaliai keisti sistemą. Panašiai kaip sunkiai sergančiam ligoniui duodama skausmą malšinančių vaistų, kad jis ilgiau „temptų“. Bet „gydyti“ reikia politinės valios, o jos nebuvo ir nebus.

Ar galite įvardyti buvusios ar esamos valdžios veiksmus, kurie padėjo surinkti daugiau mokesčių?

Vienas senas geras pavyzdys, kai buvo sumažintas alkoholio akcizas ir pajamos į biudžetą iš to akcizo padidėjo. 2011 metais buvo sumažintas apgyvendinimo paslaugų pridėtinės vertės mokestis, viešbučių sektorius sumokėjo daugiau mokesčių negu 2010 metais. Tai rodo, kad mokesčiai yra tokio dydžio, kad jau neapsimoka jų mokėti, atsiranda labai daug paskatų jų vengti. Manau, kai kuriuos mokesčius sumažinus, jų surinkimas padidėtų. Aišku, nereikėtų tuo piktnaudžiauti.

Mokesčiai arba emigracija

Dažnas politikas ir ekspertas net pasvarsto, kad geriau tegul verslininkai nemoka mokesčių, tik tegul neemigruoja - juk patys save išlaiko ir kitiems kuria darbo vietas. Ar jums tokia dilema atrodo logiška?

(Juokiasi.) Tai panašiai kaip klausti: kuris žudikas geresnis – kuris pasmaugia ar kuris nušauna? Abu blogi. Manau, neturėtų būti tokių diskusijų. Sistema turėtų skatinti mus jaustis šios šalies piliečiais.

Reikėtų skaidrumo, kad piliečiai žinotų, kur jų mokesčiai panaudojami. Jeigu aš moku labai daug mokesčių, bet negaliu į darželį užrašyti vaiko, nes yra labai daug socialiai remtinų šeimų, kurios nemoka mokesčių, dirba nelegaliai, bet turi pirmenybę, man tokia sistema nepriimtina. Pažįstu žmonių, kurie oficialiai yra bedarbiai, socialiai remtini, augina tris vaikus, bet iš tikrųjų nelegaliai dirba, samdosi auklę ar vaiką leidžia į darželį. Tai kokios paskatos kitiems mokėti mokesčius, jeigu pirmenybę daug kur turi nemokantieji mokesčių?

Kodėl tolerancija šešėliui Lietuvoje tokia didelė?

Daugelio lietuvių mentalitetas dar XIX amžiaus. Todėl, manau, reikėtų ne tik saldainio, bet ir botago. Deja, šiandien valstybės politika tokia: kuo mažiau mokesčių moki, kuo esi didesniame šešėlyje, tuo daugiau valstybės paslaugų gauni. Šiandien mokėti mokesčius „neapsimoka“.

KOMENTARAS

VMI viršininko pavaduotojas Artūras Klerauskas: su šešėliu kovoja daug institucijų.

Pagrindinis uždavinys, keliamas VMI, – valstybės ir savivaldybių biudžetų pajamų surinkimo užduočių vykdymas.

2013 metais didžiausią dėmesį VMI skiria gyventojų vengimui deklaruoti visas pajamas, registruoti veiklą ir mokėti mokesčius (įskaitant galimo neteisėto praturtėjimo atvejų nustatymą), gautų pajamų neapskaitymui, pelno mokesčio mažinimui, su darbo santykiais susijusių mokesčių vengimui, atlyginimų mokėjimui vokeliuose, nepagrįstai PVM atskaitai ir PVM tarifų taikymo pažeidimams, galimam mokesčių vengimui pasinaudojant pelno nesiekiančiais vienetais ir kt.

Vien po kontrolės procedūrų 2012 metais VMI nustatė daugiau kaip 260 mln. litų, 2011 metais – daugiau kaip 203 mln. litų papildomai valstybei mokėtinų sumų. Iš viso 2007-2012 metais nustatyta beveik 1,7 mlrd. litų papildomai mokėtinų sumų.

2012-aisiais VMI gavo 3175 pranešimus apie galbūt daromus mokestinius pažeidimus telefonu 1882, naudojantis elektronine anketa, taip pat išmaniesiems telefonams skirta programėle „Pranešk“. Daugiau kaip 24 proc. gaunamų pranešimų informuoja apie galimą atlyginimų mokėjimą vokeliuose, beveik 15 proc. – apie su darbo santykiais susijusius pažeidimus. Daugiausia pranešimų gaunama dėl pažeidimų paslaugų teikimo sektoriuje, įskaitant viešąjį maitinimą ir automobilių remontą, statybose, didmeninėje ir mažmeninėje prekyboje bei gamyboje. Atitinkamai ir pažeidimų daugiausia nustatoma minėtose srityse.

2011-2012 metais vien po vokelių mokėjimo fakto nustatymo atliktų mokestinių patikrinimų metu apskaičiuota apie 4,5 mln. litų į biudžetą mokėtinų mokesčių. Per 6 metus po VMI atliktų patikrinimų, pagal pasitikėjimo telefonu gautą informaciją, už įvairius mokestinius pažeidimus verslininkai į valstybės biudžetą turėjo sumokėti 75 mln. litų mokesčių, baudų ir delspinigių. Remdamiesi gauta informacija VMI specialistai nustatė apie 300 darbo užmokesčio mokėjimo vokeliuose atvejus (už tai buvo taikyta administracinė arba baudžiamoji atsakomybė), daugiau nei 16,5 mln. litų išmokėto neapskaityto darbo užmokesčio, daugiau nei 950 nelegaliai dirbusių asmenų, daugiau kaip 240 darbo užmokesčio mokėjimo tvarkos pažeidimų, surašė daugiau nei 3550 administracinės teisės pažeidimų protokolų dėl kitų teisės aktų pažeidimų.

VMI primena, kad už šešėlinės ekonomikos reiškinių mažinimą šalyje atsakingos teisėsaugos institucijos (policija, FNTT), mokesčių administratoriai (muitinė, VMI) ir kitos kontroliuojančios įstaigos (Valstybinė darbo inspekcija). Už kovą su kontrabanda atsakingas paskirtas Muitinės departamentas, už nelegalų darbą - Valstybinė darbo inspekcija, už netinkamo pajamų apskaitymo kontrolę – VMI.