Verslas

2013.05.10 12:56

G. Oettingeris: nesąžininga, kad Lietuvoje dujų kainos didesnės nei kaimyninėse šalyse

15min.lt 2013.05.10 12:56

Po susitikimo su premjeru Algirdu Butkevičiumi Europos Komisijos energetikos komisaras Giuntheris Oettingeris sakė, kad Europoje neturi likti energetiškai izoliuotų regionų.

Po susitikimo su premjeru Algirdu Butkevičiumi Europos Komisijos energetikos komisaras Giuntheris Oettingeris sakė, kad Europoje neturi likti energetiškai izoliuotų regionų.

„Nepriimtina, kad dujų kainos Lietuvoje yra 20–30–40 proc. didesnės, nei kaimyninėse šalyse ar mano šalyje – Vokietijoje“, – sakė G. Oettingeris.

Tai, kad Lietuva gali išgauti skalūnų dujas, šaliai, eurokomisaro teigimu, padėtų derybose su „Gazprom“.

„Esu įsitikinęs, kad skalūnų dujų galimybės turėjimas yra geras instrumentas ilgalaikėms deryboms su „Gazprom“ ir Rusija“, – sakė eurokomisaras.

„Gazprom“ monopoliją Lietuvos dujų rinkoje galėtų panaikinti SGD terminalas, dujų jungtis su Lenkija.

Tol, kol Lietuva bus 100 proc. priklausoma nuo „Gazprom“ dujų, šalies derybinė pozicija bus itin silpna.

Tam, kad Lietuvoje dujų kainos būtų panašios, kaip ir kitose Europos Sąjungos šalyse, būtina sukurti integruotą energijos rinką Europoje.

„Kai mes kuriame integruotą rinką – statome naujus tinklus, dujotiekius, gamybą, tada mes galime išvengti izoliuotų šalių, sureguliuoti dujų ir energijos kainą, būti konkurencingi“, – sakė G. Oettingeris.

Paklaustas, kokią alternatyvą Visagino atominei elektrinei galėtų sukurti Lietuva, komisaras kalbėjo, kad dabar valdžia turi priimti sprendimą dėl naujos atominės elektrinės statybų. Jis turėtų būti grįstas ekonomine logika.

„14 Europos Sąjungos šalių turi atomines elektrines, 13 – ne, taigi turime įvairios patirties“,  – sakė G. Oettingeris.

Energetikos ministras Jaroslavas Neverovičius teigė, kad Europos Komisija remia Lietuvoje vykdomus projektus: „Visi infrastruktūriniai jungčių projektai bus remiasi, procesai, kurie vyksta, pavyzdžiui, dėl regioninės dujų rinkos atsiradimo, taip pat yra remiami, kalbėti apie konkrečių projektų finansinę paramą kol kas anksti. Komisaras pasakė, kad šiuo metu yra dirbama prie prioritetų suteikimo, kas įgaus finansinę išraišką ir finalizuosis mūsų pirmininkavimo metu. Lapkričio mėnesį, vykstant konferencijai, kuri bus skirta būtent europinei infrastruktūrai, galėsime išgirsti konkrečių projektų sąrašą ir jų svorį bendroje rinkoje.“

Kalbėti apie konkrečią finansinę paramą kol kas esą anksti. Situacija aiškesnė esą bus lapkričio mėnesį.