Verslas

2015.02.14 17:27

Su kontrabanda siūlo kovoti mažinant akcizą automobilinėms dujoms

Ugnė Karaliūnaitė, DELFI.lt2015.02.14 17:27

Svarstoma įvesti tvarką, pagal kurią būtų ribojamas kuro kiekis transporto priemonių bakuose, įvažiuojant į Lietuvą iš Rytų. Tikima, kad tokiu būdų pavyktų nors šiek tiek sumažinti nelegalių degalų prekybos mastą šalyje.

Svarstoma įvesti tvarką, pagal kurią būtų ribojamas kuro kiekis transporto priemonių bakuose, įvažiuojant į Lietuvą iš Rytų. Tikima, kad tokiu būdų pavyktų nors šiek tiek sumažinti nelegalių degalų prekybos mastą šalyje.

Trečiadienį Seimo Ekonomikos komitete susitiko darbo grupė, svarstysianti akcizų klausimus. Nors po posėdžio darbo grupės nariai teigė, kad tai tik pirmasis susitikimas ir buvo pasidalinta darbais, vis dėlto pasidalinta keliomis idėjomis, kaip būtų galima kovoti su akcizinių prekių šešėliu.

Po susitikimo Ekonomikos komiteto pirmininkas Remigijus Žemaitaitis teigė, kad kontrabanda nėra vien valstybės problema, bet ir akcizinių produktų gamintojų.

„Ir kuro perdirbėjai, ir prekybininkai pripažino, kad jie viduje dar nepakankamai kovoja su savo nariais, kurie dažniausiai įsiveža nelegalius produktus ir prekiauja. Lygiai taip pat aš paprašiau, kad tabako gamintojai išsiaiškintų Lietuvoje veikiančius neoficialius cechiukus“, – darbo grupės susitikimo rezultatus apibendrino parlamentaras.

Taip pat per ateinančių porą savaičių iki kito susitikimo žadama surinkti visą kitų Europos Sąjungos šalių akcizų praktiką.

Nors konkrečių pasiūlymų dėl akcizų pakeitimų darbo grupės posėdyje nebuvo išgirsta, visgi buvo aptarti keli būdai, kaip be akcizų tarifų keitimo būtų galima kovoti su kontrabanda.

Lenkija jau yra priėmusi įstatymą, kuriuo sunkiasvoriai automobiliai į šalį gali įvažiuoti su nepilnesniais nei 200 l kuro užpildytais bakais. Tokią tvarką žada įvesti ir latviai.

Taip pat darbo grupės susitikime prasitarta apie galimybę mažinti akcizą dujoms.

„Ne paslaptis, kad dujos kontrabandos pavidalu niekada nėjo ir neįmanoma. Dėl dujų akcizų yra vienas iš labiausiai diskutuotinų klausimų – kad sumažinti dujų akciją, kad žmonės montuotųsi dujų įrangą ir taip automatiškai mažintų dyzelino kontrabandą“, – sakė R. Žemaitaitis.

Darbo grupėje dalyvavęs Lietuvos naftos produktų prekybos įmonių asociacijos vadovas Lukas Vosylius teigė, kad sienų priežiūra yra svarbesnis dalykas kovojant su kontrabanda nei akcizų peržiūra.

„Kalbame apie tam tikrą kiekį automobilių bakuose apribojimų įvedimą – tai, ką dabar turi įsivedusi Lenkija. Turime situaciją, kad Lenkijos vežėjai, žinodami apie apribojimą, važiuoja per Lietuvą ir sudaro didžiules eiles“, – kalbėjo L. Vosylius.

Lenkijoje galioja dvišalis susitarimas su Baltarusija ir Rusija, kuris nustato, kad sunkiajam transportui bakuose įvežamų degalų negali būti daugiau kaip 200 l, o autobusams, vežantiems keleivius, – 600 l.

Asociacijos atstovas teigė šiek tiek nusivylęs darbo grupėje išgirstais politikų pasiūlymais dar didinti akcizus kurui: „Buvo pasakyta, kad akcizo padidinimas įtakos galutinei kainai ir vartotojui neturės, bet mes manome, kad tai yra ydinga praktika. Mes turime praktiką su benzinu, kai akcizo tarifas, taikomas benzinui, jau beveik penktus metus yra didesnis nei yra nustačius ES. Matome, kad benzino realizacija kas mėnesį mažėja ir akcizo surinkimas iš benzino tragiškai mažėja.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt