Verslas

2017.05.04 11:18

Tvarus verslas, keičiantis pasaulį – jaunųjų verslininkų dėmesio centre

LRT.lt2017.05.04 11:18

Baigėsi pirmą kartą Lietuvoje įgyvendinama jaunimo verslumo skatinimo programa „Futurepreneurs“. Finalinio renginio metu 21 „Futurepreneurs“ dalyvaujanti komanda pristatė savo verslo idėjas ir beveik 3 mėnesių dalyvavimo programoje rezultatus – būsimus startuolius. Dauguma programoje dalyvaujančių dalyvių sprendžia problemas, su kuriomis verslas ar vartotojai susiduria kiekvieną dieną, ir tokiu būdu tikisi sukurti ir įgyvendinti inovatyvų savo pasiūlymą, rašoma pranešime spaudai.

„Lietuvos startuolių ekosistema įgauna pagreitį, startuoliai tampa integralia mūsų ekonomikos ir kultūros dalimi, ypač jaunimo tarpe. Taigi palankios aplinkos verslui kūrimas ir tolesnis startuolių ekosistemos plėtojimas, ateityje įtraukiant ir finansavimą kuriamiems inovatyviems produktams, yra vienas pagrindinių mūsų tikslų. Džiaugiuosi jaunuolių noru ne tik kurti verslą, bet ir ambicija spręsti šiuolaikinio pasaulio problemas, tokias kaip užterštumas. Inovatyvi ekonomika gali tapti pagrindiniu mūsų šalies ekonomikos varikliu, o jį užkurti galite jūs, šios programos dalyviai“, – teigė renginį atidaręs „Futurepreneurs“ programos globėjas ūkio ministras Mindaugas Sinkevičius.

Programą įgyvendinančio Saulėtekio slėnio mokslo ir technologijų parko direktorė Laima Kaušpadienė priduria, kad „Futurepreneurs“ programa yra vienas iš būdų puoselėti verslumą, sutelkti dėmesį į socialiai atsakingas ir pokyčius skatinančias, šiuolaikines problemas sprendžiančias idėjas.

„Įgyvendindami programą supratome, kad pasiūlėme tai, ko trūksta jaunuoliams. Jie yra imlūs inovacijoms, dažnai turi ryžto, entuziazmo ir genialių idėjų, tačiau jiems stinga žinių, kaip tas idėjas paversti realybe. Taigi dalyvaudami programoje jaunuoliai savo kailiu patyrė, ką reiškia kurti verslą skirtingose srityse, prisilietė prie konkrečių verslo kūrimo etapų, konsultavosi ir patirties sėmėsi iš profesionalų“, – teigė L. Kaušpadienė. 

Baigiamojo renginio metu 21 komanda pristatė savo verslo idėjas ir kovojo ne tik dėl geriausiojo titulo, bet ir dėl rėmėjų įsteigtų prizų. Jaunuoliai varžėsi šiose kategorijose: informacinės ir komunikacijos, finansų, švariosios technologijos bei gynyba ir saugumas. Dalyvius vertino ir geriausias idėjas rinko kompetentinga ekspertų komisija, tarp kurių buvo ir Coenas Faberas, programos partneris iš Nyderlandų („Pure birds“), taip pat visų kategorijų globėjų atstovai, savo sričių profesionalai.

Daugiausiai – net du apdovanojimus – laimėjo komanda, kurianti autonomiškai veikiantį droną, skirtą pastatų ir teritorijų apsaugai. Naudojant šį droną, terminį atvaizdą turinčiam objektui (pvz. žmogui) įėjus į kameros aprėpiamą plotą, dronas padaro nuotrauką ir siunčia ją į bazę. Tokią kelių dronų sistemą galima pritaikyti sienos, karinių stovyklų apsaugoje ar saugant pavojingus objektus. Šiai komandai buvo įteiktas saugumo ir gynybos kategorijos globėjų – Lietuvos saugumo ir gynybos pramonės asociacijos – įsteigtas 1000 eurų prizas. Ši komanda, kaip geriausio prototipo autoriai, taip pat buvo apdovanoti 3 mėnesių naryste VGTU LinkMenų fabrike.

Organizatorių nuotr.

Geriausios idėjos finansinių technologijų srityje autoriais pripažinta komanda, pavadinimu „Infinitum“, skatinantys atsinaujinančios energijos naudojimą pastatuose ir kuriantys internetinę platformą, kurioje būtų galima parduoti sukauptą energiją. Jaunuoliai gavo šios kategorijos globėjo IT bendrovės „Tieto Lietuva“ įsteigtą 1000 eurų prizą.

Švariųjų technologijų kategorijos nugalėtojais paskelbti „Re-solar“, kurie ketina kurti patobulintą saulės modulių perdirbimo technologiją, leidžiančią išgauti vertingas, bet paprastai įprastinio perdirbimo metu prarandamas medžiagas ir panaudoti jas dar kartą.  Šios komandos nariai apdovanoti „Lietuvos energija“ įsteigtu 1000 eurų prizu.

„Item sniper“, kuriantys platformą, padedančią internete rasti geriausius parduodamų naudotų daiktų pasiūlymus, pripažinti geriausia idėja informacinių ir komunikacijos technologijų srityje. Jiems įsteigtas verslo akseleratoriaus „Startup.lt“ prizas – galimybė dalyvauti „Startup.lt“ organizuojamose dirbtuvėse apie duomenimis pagrįstus pardavimus.

Tvariausios idėjos kūrėjais pripažinti „Back to life“, kurie ketina perdirbti nebereikalingą ir išmetamą tekstilę ir gaminti iš jos stilingus bei unikalius rūbus ar aksesuarus. Ilgainiui ši komanda planuoja turėti internetinę parduotuvę, kurioje galėtų parduoti savo gaminius. Nuo šiol tvariausios idėjos autoriai galės džiaugtis Saulėtekio slėnio mokslo ir technologijų parko suteikta 6 mėn. naryste naujoje Saulėtekio slėnio bendradarbiavimo (angl. co-working) erdvėje.

„Jaunuolių susidomėjimas „Futurepreneurs“ programa įrodė, kad tokių iniciatyvų Lietuvai reikia, todėl ją tęsime ir ateityje. Kitąmet planuojame programą plėsti – ji vyks ne tik Lietuvoje, bet ir Lenkijoje. Taip pat tikiu, kad jaunuoliai neapsiribos tik programos finišu ir savo idėjas bei verslo planus, kurie prisidės prie tvarios plėtros ir darnaus verslo kūrimo, plėtos ir įgyvendins ateityje“, – savo įspūdžiais dalinosi L. Kaušpadienė.

Tris mėnesius trukusios programos metu dalyviai žinių sėmėsi keturiose sesijose, kurių metų padedami dėstytojų analizavo bei apsibrėžė kuriamo verslo tikslus, auditorijas, galimus partnerius, rėmėjus, konstravo savo verslo modelio juodraštį, kartu su profesionalais diskutavo ir ieškojo būdų, kaip pritraukti investicijų. Programos dalyvius taip pat globojo mentoriai, savo sričių profesionalai, kurie jaunuoliams perteikė savo žinias, dalinosi įžvalgomis ir patarimais. Visi programoje dalyvaujantys jaunuoliai taip pat gavo programos sertifikatus.

Populiariausi