Verslas

2017.05.04 11:53

Finansų ministras nuomonės nekeičia: PVM lengvatą šildymui reikia naikinti

BNS2017.05.04 11:53

Prezidentei bei daliai politikų palaikant pridėtinės vertės mokesčio (PVM) už šildymą lengvatą, finansų ministras nekeičia savo pozicijos ir teigia, kad ši lengvata nėra socialiai teisinga, todėl ją reikėtų naikinti.

„Mano nuomonė sutampa su Vyriausybės. Mūsų nuomone, šita lengvata nėra socialiai teisinga. Tokią pinigų sumą galima panaudoti žymiai efektyviau, tikslingai nukreipiant žmonėms, kurie labiausiai skursta. Pavyzdžiui, turime laiptinėje tris butus, vienas butas yra 4 kambarių, didelės kvadratūros, jame gyvena didelė šeima ir yra du maži butai po du kambarius. Didžiąja dalimi šildymo lengvata pasinaudoja turtingi žmonės, o trupiniai lieka tiems, kurie gyvena mažuose butuose ir yra mažiau turtingi“, – ketvirtadienį žurnalistams sakė Vilius Šapoka.

„Jeigu mes paimtume visą šitą sumą ir nukreiptume mažiausiai uždirbantiems, pasiektume žymiai didesnį poveikį kovojant su skurdu ir mažinant pajamų nelygybę“, – pridūrė finansų ministras.

Dalia Grybauskaitė ketvirtadienį teigė, kad PVM lengvatos atsisakymas biudžetui duotų 30 mln. eurų, turėtų poveikį 700 tūkst. gyventojų ir skatintų „pašalpinę visuomenę“. Finansų ministras tvirtina, kad žmonės neturėtų gėdytis kreiptis pagalbos.

„Nemanau, kad mes turėtume vadinti kažkaip menkinančiai, jeigu žmogus susiduria su problema. Jei jis skursta, anokia čia gėda kreiptis pagalbos“, – sakė V.Šapoka.

Šiuo metu įstatyme numatyta, kad lengvatinis 9 proc. PVM tarifas centriniam šildymui nustos galioti birželio 1 dieną, o po to bus taikomas įprastas 21 proc. mokestis.

Konservatoriai pasiūlė šildymo lengvatą pratęsti dar trejus metus, o socialdemokratų lyderis Gintautas Paluckas siūlo neribotam laikui įtvirtinti mažesnį tarifą.

Kritikai sako, kad PVM lengvata šildymui nėra socialiai teisinga, nes ja naudojasi ir turtingi žmonės, tuo metu lengvatos automatiškai negauna visi tie, kurie nesinaudoja centrinio   šildymo  sistema, nepriklausomai nuo jų pajamų. Vyriausybė pasisako už tai, kad   šildymo išlaidos būtų kompensuojamos tik mažesnes pajamas gaunantiems žmonėms.

Lengvatos šalininkai sako, jog valstybė turi prisiimti atsakomybę už tai, kad šilumos tiekimas daugiabučiams vis dar yra brangus ir neefektyvus, o ne perkelti šią naštą ant vartotojų pečių. Jie teigia, kad panaikinus lengvatą socialinės paramos gavėjais taptų šimtai tūkstančių gyventojų, tai būtų biurokratinė našta savivaldybėms ir moralinė žala pašalpų gavėjais paverstų daugiabučių gyventojams.