Verslas

2012.06.29 15:14

Prezidentė Seimui palieka teisę apsispręsti dėl VAE referendumo

ELTA 2012.06.29 15:14

Referendumas dėl planuojamos statyti Visagino atominės elektrinės (AE) yra Seimo atsakomybė, penktadienį pareiškė Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Referendumas dėl planuojamos statyti Visagino atominės elektrinės (AE) yra Seimo atsakomybė, penktadienį pareiškė Prezidentė Dalia Grybauskaitė

„Aš tikrai paliksiu tai Seimui spręsti. Tai yra Seimo atsakomybė ir jų teisė tai daryti, Lietuvos žmonių teisė taip pat išsakyti savo nuomonę įvairiomis formomis“, – Briuselyje, kur dalyvauja Europos Vadovų Tarybos susitikime, žurnalistams sakė Lietuvos vadovė, klausiama, ar reikalingas referendumas dėl Visagino jėgainės.

Ketvirtadienį Seimas po svarstymo pritarė, kad dėl Visagino atominės elektrinės statybų būtų surengtas patariamasis referendumas.

Už tai siūlantį įstatymo projektą balsavo 64, prieš – 35 parlamentarai, susilaikė 25 parlamentarai.

Pagal įstatymo projektą referendumo metu balsavimui bus pateiktas toks tekstas: „Pritariu naujos atominės elektrinės statybai Lietuvos Respublikoje“.

Referendumas būtų surengtas kartu su Seimo rinkimais. Jis būtų patariamojo pobūdžio, taigi jo rezultatai neturėtų jokios teisinės galios.

Po svarstymo pritarus referendumo idėjai, Seimas liepos 16 d. turėtų rinktis į neeilinį posėdį, kurio metu įvyktų galutinis balsavimas dėl referendumo rengimo.

ELTA primena, kad birželio 21 d. Seimas po balsavimo priėmė Atominės elektrinės įstatymo pakeitimo projektą ir pasisakė už Koncesijos sutartį su strateginiu investuotoju „Hitachi“, taip uždegdamas žalią šviesą VAE projekto vykdymui.

VAE projekto vertė siekia 17 mlrd. litų. Lietuvos dalis sudarys apie 6 mlrd. litų. Planuojama, kad jėgainės statybos prasidės 2015 metais, o veikti elektrinė pradės 2020–2021 metais.

Skaičiuojama, kad elektrinėje vykdomos gamybos sąnaudos sudarys po 7–10 centų už kilovatvalandę, bet dar 10–15 centų už kilovatvalandę kainuos paskolų statyboms aptarnavimas. Paskola visiškai turėtų būti grąžinta iki 2038–2040 metų.

Gruodį iš atominės elektrinės projekto pasitraukus Lenkijai, joje toliau dalyvauja Lietuva, Latvija, Estija ir strateginis investuotojas – Japonijos „Hitachi“.

Numatoma, kad „Hitachi“ priklausys 20 proc. VAE akcijų. Latvijai teks taip pat 20 proc. akcijų, Estijai – 22 proc., Lietuvai – 38 proc.

Prognozuojama, kad statant Visagino AE Lietuvos įmonės gali sulaukti užsakymų, kurių vertė siektų iki 5 mlrd. litų, planuojama sukurti apie 6 tūkst. naujų darbo vietų.