Verslas

2012.06.29 13:13

KT: įmokas į pensijų fondus mažinti galima, tačiau būtina kompensuoti (atnaujinta)

Konstitucinis teismas paskelbė, kad prieš trejus metus įmokų į privačius pensijų fondus sumažinimas esant sunkiai finansinei krizei neprieštarauja Konstitucijai. Tačiau patirti praradimai pensijų fondų dalyviams turi būti kompensuoti. 

Konstitucinis teismas paskelbė, kad prieš trejus metus įmokų į privačius pensijų fondus sumažinimas esant sunkiai finansinei krizei neprieštarauja Konstitucijai. Tačiau patirti praradimai pensijų fondų dalyviams turi būti kompensuoti.

Pasak Konstitucinio teismo, siekiant užtikrinti itin svarbius visuomenės ir valstybės interesus, apsaugoti kitas konstitucines vertybes, iškilus būtinybei laikinai sumažinti į pensijų fondus pervedamą dalį senatvės pensijai įstatymo leidėjas gali. 

„Įstatyme nustatyti teisinio reguliavimo pakeitimai, kuriais bloginamas pensinis aprūpinimas, gali būti daromi tik valstybėje susiklosčius ypatingai situacijai – kilus ekonominei krizei, gaivalinei nelaimei ir t. t. Kai valstybės funkcijoms vykdyti ir viešiesiems interesams tenkinti, taip pat pensijoms mokėti objektyviai trūksta lėšų“, – sako Konstitucinio Teismo pirmininkas Romualdas Urbaitis.

Konstitucinis teismas pabrėžė, kad valstybė privalo vykdyti prisiimtus įsipareigojimus.

„Jeigu įstatymų leidėjas esant būtinumui, kilus ekonominei krizei nusprendė šį dydį sumažinti, jis negali ne tik paneigti tokios kaupiamosios pensijos esmės, bet ir turi siekti, kad ją kaupę asmenys nepatirtų didelių praradimų, o jei tokie praradimai neišvengiami, privalo, atsižvelgdamas į valstybės finansines galimybes, nustatyti teisingą jų kompensavimą“, – tvirtina R. Urbaitis.

Pensijų dalyvių asociacijos pirmininkas teigia, kad dabar prarastų lėšų kompensavimo formą turi pasirinkti Seimas, liko nežinia, kaip tai turi būti padaryta.

„Mūsų nuomone, turi būti pervestos tos įmokos, kurios buvo nepervestos, tas skirtumas, negautos pajamos. Kad nebūtų taip, kad tas pervedimas, kompensavimas užsitęstų, kad būtų beprasmis ar nuvertėtų tos įmokos. Tarkim, iki 2020 metų būtų pakankamas terminas“, – sako Pensijų fondų dalyvių asociacijos pirmininkas Mindaugas Gedeikis.

Ministro pirmininko patarėjas žada, kad sumažintų įmokų kompensavimą turėtų išspręsti Seime svarstoma pensijų reforma, dėl kurios žada apsispręsti rudenį.

Pensijų fondų valdytojai sako, kad dėl įmokų sumažinimo į pensijų fondus milijonas Lietuvos gyventojų jau prarado pusantro milijardo litų.