Verslas

2017.04.06 13:13

Siūlo moterų kvotas valstybės įmonių valdybose

BNS2017.04.06 13:13

Socialdemokratų partijos pirmininko rinkimuose dalyvaujantis ūkio ministras Mindaugas Sinkevičius siūlo įtvirtinti lyčių kvotas valstybės ir savivaldybės įmonių valdybose, nes šiuo metu jose pernelyg dominuoja vyrai.

Įstatymo projektu numatoma nustatyti, kad valstybės ir savivaldybių įmonių valdybose nebūtų daugiau kaip du trečdaliai vienos lyties atstovų.

„Mūsų turimais duomenimis, valstybės valdomų įmonių valdybose iš 89 valdybų narių tik 31 buvo moteris, todėl pasigendame proporcingo bei lygiateisiško moterų dalyvavimo sprendimų priėmimo procese“, – BNS sakė M. Sinkevičius.

Tokį pasiūlymą M. Sinkevičius pateikė, ketvirtadienį prasidėjus socialdemokratų partijos pirmininko rinkimams. Juose 32 metų M.Sinkevičius varžosi su keturiais konkurentais.

Reikalavimai būtų taikomi naujai sudaromoms valdyboms – esamų nebūtų reikalaujama performuluoti. Kvotos nebūtų įvedamos į akcines bendroves ir uždarąsias akcines bendroves, kurias kontroliuoja valstybė ar savivaldybės.

2003 metais Norvegija tapo pirmąja šalimi, įtvirtinusia kvotas valstybės įmonėse – ten reikalaujama moterims skirti 40 proc. vietų. Vėliau panašius įstatymus priėmė Prancūzija, Vokietija, Ispanija, Nyderlandai. Kvotas paprastai palaiko kairiosios partijos. Jos teigia, kad tai padeda užtikrinti lyčių lygybę, ir remiasi tyrimais, kad didesnis moterų įtraukimas didina darbo našumą.

Kritikai teigia, kad kvotos tik padidina biurokratiją, nesprendžia esminių socialinių problemų, trukdančių moterims siekti karjeros, ir gali dirbtinai sukliudyti didesnę kvalifikaciją turintiems žmonėms gauti pareigas.

Socialdemokratai pirmą kartą savo pirmininką renkatiesiogiai. Balsavimas skyriuose vyks nuo ketvirtadienio iki šeštadienio. Rezultatus numatoma paskelbti balandžio 10-ąją.