Verslas

2015.02.14 17:32

Jei kitąmet dėl MMA neapsispręs Trišalė taryba, jos imsis Seimas (papildyta)

ELTA2015.02.14 17:32

Seimas priėmė Darbo kodekso pataisas, kuriomis numatoma, kad jei dėl minimalios mėnesinės algos (MMA) nesutariama Trišalėje taryboje, dėl minimalios algos dydžio turėtų spręsti Seimas.

Seimas priėmė Darbo kodekso pataisas, kuriomis numatoma, kad jei dėl minimalios mėnesinės algos (MMA) nesutariama Trišalėje taryboje, dėl minimalios algos dydžio turėtų spręsti Seimas.

Parlamentaro ir mišrios Seimo narių grupės nario Gintaro Songailos siūlymui, kad MMA būtų siejama su vidutine mėnesine alga, nepritarta.

Priimta pataisa numatyta, kad jeigu Vyriausybė Trišalės tarybos teikimu nenustato minimaliojo valandinio atlygio ir MMA iki einamųjų metų birželio 1 dienos arba nėra Trišalės tarybos teikimo dėl minimaliojo valandinio atlygio ir MMA, tai ateinančių finansinių metų šiuos algų dydžius nustato ir tvirtina Seimas iki Seimo pavasario sesijos pabaigos, atsižvelgdamas į praėjusių metų vidutinę metinę infliaciją ir kitų veiksnių įtaką.

Ši nuostata, jei jai pritars Prezidentė, įsigalios nuo 2012 m. rugpjūčio. Už šias pataisas balsavo 76 parlamentarai, prieš – 10, susilaikė 20.

Premjeras Andrius Kubilius kritiškai vertino kodekso pataisas, nes mato didelį pavojų, kad jos sugriaus Trišalės tarybos veiklą ir paskatins visus eiti į Seimą ir čia ieškoti pritarimo.

„Čia sukurtas mechanizmas, mano manymu, pavers Trišalės tarybos darbą praktiškai nebeįmanomą, nes susitarimo niekas neieškos, visi manys, kad reikia eiti į Seimą ir čia rasti geresnį sprendimą“, – sakė A. Kubilius.

Tuo metu TS-LKD frakcijos seniūnas Jurgis Razma mano, kad Premjeras per daug dramatiškai įvertino Darbo kodekso pataisas, nes jomis „šiems metams jokių „dovanėlių“, jokių didesnių minimalių algų nėra nustatoma“.

Liberalų ir centro sąjungos (LiCS) frakcijos seniūno Andriaus Burbos vertinimu, Seimo priimtą Darbo kodekso pataisą dėl MMA nustatymo galima vadinti daline pergale. Tačiau norint, kad MMA iki 1000 litų padidėtų jau nuo 2013 metų sausio, jo nuomone, prie šio klausimo Seimas privalės grįžti rudens sesijoje.

„Iki pavasario sesijos pabaigos buvo būtina pateikti ne tik tokią galimybę numatančią pataisą, bet ir įregistruoti siūlymus, kiek turi padidėti minimalioji alga. Šiandien akivaizdu, kad iki sesijos pabaigos likus dviem dienoms to nebus spėta padaryti, todėl Seimas prie šio klausimo būtinai turi grįžti rudens sesijos pabaigoje, kitaip MMA didės ne nuo 2013 metų pradžios, o tik nuo 2014 metų“, – sakė LiCS frakcijos seniūnas.

Šiuo metu Darbo kodekse yra įtvirtinta, kad Vyriausybė Trišalės tarybos teikimu nustato minimalųjį valandinį atlygį ir minimaliąją mėnesinę algą. Atskiroms ūkio šakoms, regionams ar darbuotojų grupėms Vyriausybė Trišalės tarybos teikimu gali nustatyti skirtingus minimaliojo valandinio atlygio ir minimaliosios mėnesinės algos dydžius.

Kaip ELTA jau skelbė, Vyriausybė nutarė MMA nuo rugpjūčio 1-osios didinti iki 850 litų, nors Trišalėje taryboje sutarimo dėl to nepasiekta.

Profsąjungos MMA iki 900 litų siūlė kelti jau nuo liepos, tuo metu Vyriausybė pasisakė už laipsnišką MMA didinimą dviem etapais – iki 850 litų nuo liepos 1 dienos ir iki 900 litų nuo 2013 m. sausio 1 d.

MMA didinimui pakanka Vyriausybės nutarimo.

Pastarąjį kartą minimali alga 100 litų buvo padidinta 2008-aisiais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.