Verslas

2017.02.02 19:21

Ar Vilnius paskęs šiukšlėse?

ELTA, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.02.02 19:21

Sostinėje besikaupiančias išrūšiuotas degiąsias atliekas siūloma šalinti. Aplinkos ministerija (AM), įvertinusi, kad artimiausiu metu šalyje nebus užtikrinti pakankami atliekų deginimo pajėgumai, rekomendavo atliekas laidoti. Vilniaus valdžia ir regioninis atliekų tvarkymo centras tikisi, kad tai galutinė centrinės valdžios pozicija, o atliekų tvarkymas Vilniaus regiono gyventojams nesutriks ir nebrangs. 

Kovo 31 d. baigiantis laikinam leidimui saugoti degiąsias atliekas Kazokiškių sąvartyne, Aplinkos ministerija teigia nematanti pažangos sprendžiant besikaupiančių atliekų klausimą. Aplinkos ministerijos Atliekų departamento direktorius Dalius Krinickas naujienų agentūrai ELTA teigė, kad sąvartyne aplinkos apsaugos inspektoriai nustatę pažeidimų (atliekų šalinimo vietoje, atvirame kaupe, laikomos ir degiosios atliekos) ir ministerija siūlo vertinti galimybę laidoti atliekas.

„Kadangi deginimo įrenginių statyba nusikelia iki 2019 metų ar dar vėliau, tai žvelgiant į tai, kad vienas deginimo įrenginys (Klaipėdoje – ELTA) didelio kiekio atliekų nepajėgtų sudeginti, išplatinome raštą, kad tų atliekų likutį regioniniai atliekų tvarkymo centrai svarstytų šalinti sąvartyne“, – sakė D. Krinickas, pridūręs, jog šiuo atveju dar reikalingi leidimai, kad minėtos šalinimo procedūros nepažeistų atliekų tvarkymo reikalavimų.

Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro (VAATC) direktorius Tomas Vaitkevičius sako, kad šia linkme jau dirbama.

„Jau aptarėme klausimą su mūsų finansuotuoju – Aplinkos projektų valdymo agentūra, – kuri nurodė, kokius dokumentus turime pateikti. Turime įrodyti, kad nėra galimybės tų atliekų sudeginti. Penktadienį susitinkame su UAB „Energesman“ atstovais ir prašysime, kad jie pagrįstų, jog nėra galimybės deginti. Vėliau tarsimės su Aplinkos apsaugos agentūra“, – naujienų agentūrai ELTA sakė T. Vaitkevičius, teigęs, kad jokių papildomų investicijų degiųjų atliekų šalinimui nereikės ir jos bus naikinamos su kitomis atliekomis sąvartyne.

Kazokiškių sąvartyne ketvirtadienį surengtoje spaudos konferencijoje T. Vaitkevičius kartu aiškino, kad sąvartyne per tris mėnesius užpildžius vieną sekciją, atliekos imtos saugoti kaupuose. Tačiau aplinkai žala nedaroma, teršalai į ją nepatenka.

BNS nuotr.

Aplinkos ministerija ir VAATC sutinka bent dėl vieno dalyko: atsakomybę už atliekų sutvarkymą turėtų prisiimti ir bendrovė „Energesman“. T. Vaitkevičiaus teigimu, pagal sudarytas sutartis, apdorotų atliekų, tarp jų ir degiųjų, problema yra mechaninio biologinio atliekų apdorojimo (MBA) įrenginio operatoriaus, t. y. „Energesman“, atsakomybė. VAATC direktorius kartu teigia, kad kol nėra deginimo įrenginių, vykdant Europos Sąjungos (ES) reikalavimus ir įsipareigojimus, MBA įrenginiai turi veikti, priešingu atveju reikės grąžinti dešimtis milijonų eurų.

Spaudos konferencijoje Kazokiškėse kalbėjęs Vilniaus vicemeras Linas Kvedaravičius situaciją įvardijo kaip nenormalią ir tikėjosi, jog dabartinė Aplinkos ministerijos pozicija nesikeis.

„Padaryta klaida prieš daugelį metų, kai buvo priimtas sprendimas pastatyti tiek rūšiavimo gamyklų ir nepastatyti deginimų gamyklų. Čia yra aukščiausio lygio tarpinstitucinis nesusikalbėjimas. Tikėkimės, šis ministras (aplinkos ministras Kęstutis Navickas – ELTA) priims negrįžtamą sprendimą“, – sakė L. Kvedaravičius, pabrėžęs, kad jeigu dabar nepavyktų šalinti degiųjų atliekų, tuomet vėl nebūtų kur jų dėti ir tektų vežti į sąvartyną nerūšiuotas atliekas, siekiant neapkrauti miesto atliekomis ir nesukelti epidemijos. Vicemeras skeptiškai vertino siūlymus įrengti specialią atliekų saugojimo aikštelę, kadangi dėl milijoninių išlaidų galėtų brangti paslaugos vartotojams.

Kaip žinoma, trūkstant atliekų deginimo pajėgumų, pernai rugsėjį Vilniuje susidarė išrūšiuotų atliekų perteklius UAB „Energesman“ gamykloje, todėl bendrovė negalėjo priimti Vilniaus miesto ir regiono atliekų vežėjų sunkvežimių su buitinėmis atliekomis. Tuomet Aplinkos ministerija išrūšiuotas degiąsias atliekas leido laikinai saugoti Kazokiškių sąvartyne, kol bus įrengtos šių atliekų laikymo vietos, bet taip saugoti leista ne ilgiau kaip iki 2017 m. kovo 31 d.