Naujienų srautas

Verslas2013.04.19 11:11

A. Kubilius: jei delsime dėl AE, regione įsitvirtins rusų ir baltarusių projektai

ELTA 2013.04.19 11:11

Pavėlavusi įgyvendinti Visagino atominės elektrinės (AE) projektą Lietuva tokiu būdu padės regione įsitvirtinti Rusijos ir Baltarusijos energetikos projektams, teigia Seimo opozicijos lyderis Andrius Kubilius.

Pavėlavusi įgyvendinti Visagino atominės elektrinės (AE) projektą Lietuva tokiu būdu padės regione įsitvirtinti Rusijos ir Baltarusijos energetikos projektams, teigia Seimo opozicijos lyderis Andrius Kubilius.

Pasak jo, Lietuvoje netrūksta suinteresuotų grupių, kurios siekia, kad mūsų šalis taptų Rusijos energetikos projektų sudėtine dalimi.

„Lietuva susiduria su dideliais iššūkiais ir vienu metu turi siekti ne vieno, o kelių labai svarbių strateginių tikslų energetikoje, ir, jeigu mes dabar nepradėsime statyti atominės elektrinės, susidursime su tokia situacija, kad po kelerių metų kaimynai Kaliningrade ar Baltarusijoje bus tokias elektrines pastatę.

Tuo atveju mes patys, vėluodami su savo projekto realizavimu, tam tikra prasme padėsime kaimynų projektams įsitvirtinti visame regione, pirkdami iš jų galbūt ir elektrą, ir savo pinigais, kaip sakant, finansuodami atominių elektrinių statybą pas kaimynus“, – penktadienį „Žinių radijo“ laidoje „Opozicija“ teigė A. Kubilius.

Politikas taip pat teigė, kad Lietuvoje yra nemažai suinteresuotų grupių, kad elektrinės Kaliningrade ir Astrave būtų pastatytos ir Lietuva taptų sudėtine Rusijos energetikos grupių realizuojamų projektų dalimi.

Vyriausybė žada iki gegužės apsispręsti, ar bus statoma Visagino atominė jėgainė. Kitą savaitę koalicijos politinėje taryboje ir Seime turėtų būti pristatyta Lietuvos energetikos ateities strategija.

Premjeras Algirdas Butkevičius yra pareiškęs jau iš dalies žinantis, kokios bus darbo grupės dėl Visagino AE projekto naudingumo išvados ir ar elektrinė bus statoma, tačiau kol kas nenorintis komentuoti.

Visagino AE projekto vertė siekia 17 mlrd. litų. Lietuvos dalis sudarys apie 6 mlrd. litų. Planuota, kad jėgainės statybos prasidės 2015 metais, o veikti elektrinė pradės 2020–2021 metais, primena ELTA.

Skaičiuojama, kad elektrinėje vykdomos gamybos sąnaudos sudarys po 7–10 centų už kilovatvalandę, bet dar 10-15 centų už kilovatvalandę kainuos paskolų statyboms aptarnavimas. Paskola visiškai turėtų būti grąžinta iki 2038–2040 metų.

2011 m. gruodį iš atominės elektrinės projekto pasitraukus Lenkijai, joje toliau dalyvauja Lietuva, Latvija, Estija ir strateginis investuotojas – Japonijos „Hitachi“.

Numatoma, kad „Hitachi“ priklausys 20 proc. Visagino AE akcijų. Latvijai teks taip pat 20 proc. akcijų, Estijai – 22 proc., Lietuvai – 38 proc.

Prognozuojama, kad statant Visagino AE Lietuvos įmonės gali sulaukti užsakymų, kurių vertė siektų iki 5 mlrd. litų, planuojama sukurti apie 6 tūkst. naujų darbo vietų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi