Naujienų srautas

Verslas2013.04.19 07:13

Palangos viešbučiai ruošiasi apgulčiai

Ne tik vasaros, bet šiemet ir Lietuvos kultūros sostine tituluojama Palanga jau rengiasi turistiniam sezonui. Atostogas prie Baltijos jūros itin aktyviai planuoja užsieniečiai.

Ne tik vasaros, bet šiemet ir Lietuvos kultūros sostine tituluojama Palanga jau rengiasi turistiniam sezonui. Atostogas prie Baltijos jūros itin aktyviai planuoja užsieniečiai, rašo „Lietuvos žinios“.

Palangos turizmo informacijos centro (TIC) LŽ pateiktais duomenimis, jau balandžio viduryje kai kuriuose kurorto viešbučiuose buvo rezervuota 80 proc. vietų liepos ir rugpjūčio mėnesiams.

Kaip įprasta, ištikimiausi Palangai liks rusai ir baltarusiai, sudarantys didžiąją dalį atostogaujančių svečių iš užsienio. Jų būtų dar daugiau, jei ne palyginti brangios Lietuvos vizos ir sudėtinga jų gavimo tvarka. Kad rusiškai kalbančių vasarotojų vėl bus pilnos kurorto gatvės, liudija ir nuo birželio planuojamas vykdyti tiesioginis skrydis iš Maskvos į Palangą.

Apklausa nuteikė optimistiškai

Pernykštę vasarą viešbučių ir apgyvendinimo paslaugas teikiantys verslininkai prisimena su slogučiu, nes dėl itin prastų ir žaibiškai besikeičiančių orų nebuvo įmanoma normaliai dirbti, planuoti pajamų. Vis dėlto, Palangos TIC duomenimis, pernai Palangą aplankė dešimtadaliu daugiau poilsiautojų nei 2011-aisiais.

Anot kurorto TIC vadybininkės Viktorijos Jakienės, šie metai žada būti geresni. Toks įspūdis susidarė balandžio mėnesį apklausus nemažą dalį Palangos viešbučių.

„Jau dabar aišku, kad kai kuriuose jų liepos ir rugpjūčio mėnesiais tikrai bus užimta apie 80 proc. kambarių, tad užpildymas minėtu laikotarpiu gali būti ir šimtaprocentinis. Tradiciškai mūsų kurortą vasaros atostogoms renkasi Rusijos, Baltarusijos, Latvijos, Estijos, Lenkijos piliečiai, daugėja turistų iš Skandinavijos valstybių. Tai susiję su vykdomais tiesioginiais skrydžiais į Oslą ir Kopenhagą“, – LŽ sakė V. Jakienė.

Ji pridūrė, kad dabar dėl palyginti žvarbaus ir su žiema besigalynėjančio pavasario nematyti turistų dviratininkų, baikerių, paprastai atvykdavusių į Palangą tokiu metu. „Būdavo daug keliaujančiųjų dviračiais iš Olandijos, Vokietijos. Manome, kad atšilus orams ir jie pasirodys. Dar daugiau tokių keliautojų laukiame kitais metais, kai bus atidarytas didelis ir europietiškus standartus atitinkantis kempingas Nemirsetoje. Užsieniečius iš Vakarų Europos pas mus traukia palyginti mažos paslaugų kainos ir gera aptarnavimo kokybė. O žmonėms iš slaviškų šalių labai patinka švara ir galimybė mėgautis šviežiu maistu, todėl, pavyzdžiui, rusai, labai dažnai išsinuomoja kambarius su virtuvėlėmis ir patys gaminasi maistą. Maskviečiai sakė, kad Rusijoje maisto kokybė daug prastesnė“, – pasakojo palangiškė.

Svečiai iš užsienio paprastai apsistoja Palangoje mažiausiai porai savaičių ar mėnesiui, o lietuviai dažniausiai kaip barometrai reaguoja į orų sąlygas: vos pakaitinus saulei į Palangą vykti apsisprendžiama žaibiškai ir neplanuotai.

Kainos „kandžiojasi“

Panaršius po viešbučių kambarių, apartamentų rezervavimą šiuo metu siūlančius interneto portalus galima susidaryti įspūdį, kad Palanga vasarą tikrai braškės per siūles nuo poilsiautojų. Kambarių kainos geruose viešbučiuose – tokios, kad dviejų savaičių poilsis Palangoje galėtų būti iškeistas į savaitę kur kas prabangesniame viešbutyje Egipte arba Turkijoje.

Pavyzdžiui, dabar dviem asmenims rezervuoti dvivietį kambarį liepos 4-18 dienomis keturių žvaigždučių viešbutyje Palangoje kainuotų 6270 litų (su pusryčiais), penkių žvaigždučių - 8217 litų (su pusryčiais ir SPA paslaugomis). Nors esama ir pasiūlymų gegužės mėnesį 12 kvadratinių metrų ploto dviviečiame viešbučio kambaryje naktį praleisti už 79 litus.

Jei galima tikėti portaluose pačių viešbučių pateikta informacija, už minėtas sumas likę vos po vieną kambarį, tad patariama skubėti juos rezervuotis.
Maža to, kai kurių Palangos viešbučių savininkai LŽ prisipažino šiais metais net apie 5–10 proc. pakėlę kainas, esą ankstesnė patirtis parodė, jog investuojant dar kažkiek lėšų uždirbti nepavyksta.

Todėl nenuostabu, kad VIP dvivietis kambarys keturių žvaigždučių viešbutyje vasarą Palangoje dviem savaitėms kainuos 16870 litų (rezervuojant dabar). Nemažai viešbučių už papildomą kainą siūlo atvykti su savo naminiais gyvūnais.

Vizų problema

Vis dėlto Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos vadovė Giedrė Kvedaravičienė LŽ teigė skubotų išvadų apie artėjantį vasaros sezoną nedaranti.
„Didžiuosiuose viešbučiuose tikrai negali būti rezervuota 80 proc. vietų, nebent mažuose. Kita vertus, pažvelgus į viešbučių užpildymą šią žiemą, praėjusį rudenį, matyti, kad rinka atsigauna, Palangoje apsilanko daugiau žmonių. Todėl tikimės geresnės vasaros. Didžiuosiuose viešbučiuose, kaip ir įprasta, jau dabar yra rezervuotos vietos pagal sutartis su kelionių agentūromis, užsakytos konferencijos“, – pasakojo G. Kvedaravičienė.

Anot TIC atstovės V. Jakienės, kelionių paketus iš turizmo agentūrų nusipirkę poilsiautojai vis noriau naudojasi ir siūlomomis ekskursijomis po pajūrio kraštą, Vakarų Lietuvą.

„Mes organizuojame keliones į Klaipėdą, Nidą, Orvidų sodybą Kretingos rajone, Vaclovo Into muziejų Mosėdyje, Skuodo rajone, Nemuno deltą. Tokias ekskursijas daugiausia perka rusai“, – sakė ji.

Anot verslininkų, taip laukiamų dosniųjų rusų ir baltarusių būtų gerokai daugiau, jei ne itin jiems nepalanki vizų išdavimo tvarka. Esą turistus gerokai atbaido ir vizų kainos: pavyzdžiui, Baltarusijos piliečiams mokestis už prašymo išduoti Šengeno vizą nagrinėjimą siekia 60 eurų, Rusijos piliečiams – 35 eurus.

„Jei vyksta poilsiauti keturių asmenų šeima, susidaro nemenka pinigų suma. Kitas dalykas – savo mašinomis atvažiuojantys rusai, baltarusiai skundėsi ne itin pagarbiu elgesiu su jais pasienyje, esą į svečius žiūrima kaip į potencialius nusikaltėlius“, – tikino G. Kvedaravičienė.

Jai antrino ir privačių apgyvendinimo paslaugų teikėjų asociacijos „Svetingas šeimininkas“ pirmininkė Irena Švanienė. „Todėl vidutines pajamas gaunantys slaviškų šalių piliečiai mūsų paslaugomis ne itin domisi. Jiems vizos per brangios, atvyksta tie, kurie turi daug pinigų ir leidžia sau apsistoti brangiuose viešbučiuose. Skaudu, kad mūsų politikai neranda bendros kalbos su kaimynais ir nesupaprastina kelionių į Lietuvą tvarkos rusams, baltarusiams“, – apgailestavo ji.

Statusas neveikia?

Viešbučių ir privataus sektoriaus apgyvendinimo paslaugas teikiančių organizacijų atstovai LŽ pabrėžė, kad Palangos, kaip Lietuvos kultūros sostinės, statusas bent jau kol kas jokios naudos neduoda.

„Iš valdžios trūksta informacinės sklaidos, reklamos ir rinkodaros koordinuotumo su verslo sektoriumi. Miesto renginiai skelbiami, tačiau mes toje viešųjų ryšių akcijoje nedalyvaujame, todėl informacijos sklaidos trūksta. Koordinuotos rinkodaros labai stinga kalbant apie kelionių agentūrų poreikius, nes joms informacijos reikia labai anksti, o jei Palangos miesto valdžios struktūros su mumis nebendradarbiauja, tos informacijos ir negalime pateikti“, – tikino G. Kvedaravičienė.

Jos manymu, neretai kurorto politinė valdžia labiau stengiasi įtikti vietos žmonėms, o ne atvykėliams, nors turizmo sektorius sudaro nemažą paties Palangos miesto biudžeto pajamų dalį.

„Pavyzdžiui, paminėsiu pasibaisėtinos būklės kelią iš oro uosto į Palangos centrą. Trūksta ir elementarių nuorodų apie lankytinus objektus, o ką jau kalbėti apie automobilių statymo vietų trūkumą. Jei bus tokia permaininga vasara kaip pernai, ši problema vėl dusins miestą. Po šaltesnių dienų netikėtai užklupus karščio bangoms visi ima staiga plūsti į Palangą ir tiesiog užkemša kurortą“, – pasakojo G. Kvedaravičienė.

Vieno keturių žvaigždučių viešbučio pardavimų vadovė LŽ teigė, kad Palangai labai trūksta išradingesnės reklamos. „Kasmet matome tą patį: nuvyksta TIC atstovai į Kaliningradą, Maskvą, Minską, Oslą, Kopenhagą, ten parodoje pasistato Palangos stendą, pasireklamuoja, ir viskas. To yra maža. Trūksta improvizacijos, kūrybiškumo, Palangą reikia kaip nors išskirti iš kitų Baltijos šalių kurortų, o ne tik valdiškai stendus nuvežti ir grįžti „užsidėjus pliusą“, – pažymėjo viešbučio darbuotoja.

Apgyvendinimo paslaugas teikiantys verslininkai vylėsi, kad gera reklama Palangai bus šią liepą kurorte numatomas vienas iš Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos (ES) Tarybai renginių. Pasak Palangos merijos, šio susitikimo dalyviai – visų ES valstybių narių ambasadoriai, reziduojantys Briuselyje, kartu su sutuoktinėmis ar partnerėmis. Dalyvių skaičius – nuo 100 iki 120 asmenų. Be kita ko, svečiams planuojama parodyti Gintaro muziejų.
Palangos TIC duomenimis, šio kurorto viešbučiai, svečių namai ir privataus būsto nuomotojai vienu metu gali priimti apie 7,5 tūkst. poilsiautojų. Dar apie 6,8 tūkst. žmonių pasirengę priimti šventojiškiai.

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi