Verslas

2012.06.27 14:12

Dėl pavojingų atliekų deginimo gamyklos ekstremali situacija susidaryti neturėtų

Vytenis Radžiūnas, LRT.lt2012.06.27 14:12

Atlikus inžinerinę ekspertizę „Toksika“ nušalino rangovą, stačiusį pavojingų atliekų deginimo įrenginį Šiaulių rajone. Paaiškėjo, kad jis neatitinka keliamų reikalavimų. Atliekų deginimo įmonę paleisti vėluojama jau daugiau nei 1,5 metų, todėl gali tekti grąžinti dalį ES lėšų. Šiuo metu dalis kenksmingų atliekų kaupiama Lietuvoje, kita išvežama į užsienį, tačiau raminama, kad dar viena ekstremali situacija šalyje susidaryti neturėtų.

Atlikus inžinerinę ekspertizę „Toksika“ nušalino rangovą, stačiusį pavojingų atliekų deginimo įrenginį Šiaulių rajone. Paaiškėjo, kad jis neatitinka keliamų reikalavimų. Atliekų deginimo įmonę paleisti vėluojama jau daugiau nei 1,5 metų, todėl gali tekti grąžinti dalį ES lėšų. Šiuo metu dalis kenksmingų atliekų kaupiama Lietuvoje, kita išvežama į užsienį, tačiau raminama, kad dar viena ekstremali situacija šalyje susidaryti neturėtų.

Remdamasi įrenginio bandymų rezultatais ir techninės priežiūros inžinieriaus išvadomis, UAB „Toksika“ konstatavo, kad šiandieninis įrenginys neatitinka jam keliamų reikalavimų. Pavojingų atliekų įrenginį pastatęs konsorciumas – UAB „Se­no­vė“ ir Ita­li­jos bend­ro­vė „HafnerSrl“ – esą nesugebėjo pašalinti trūkumų, tinkamai atlikti bandymų ir perduoti įrenginį saugiai eksploatacijai. Pranešama, kad visi patirti nuostoliai dėl netinkamai atliktų darbų, defektų taisymo ir projekto vėlavimo bus išieškoti iš šio konsorciumo.

UAB „Toksika“ vadovas teigia, kad, nušalinus ligšiolinius įrenginio statytojus, įmonė pati ir pasitelkusi konkurso būdu atrinktus kitus rangovus atliks defektų šalinimo darbus ir naujus bandymus.

Deginimo įrenginio statyba finansuojama ES, biudžeto ir pačios įmonės lėšomis. Pavojingų atliekų deginimo įrenginio statybos konkursą laimėjo Lietuvos ir Italijos bendrovės. Objekto vertė – per 86 mln. litų, iš jų 52 mln. – Europos Sąjungos fondų lėšos.

LRT.lt pasiteiravus UAB „Toksika“ vadovo Žilvino Čenkaus, ar dėl projekto vėlavimo gali būti taip, kad ES visai atsiims pinigus, pašnekovas atsakė: „Yra tikimybė, kad gali tekti grąžinti dalį lėšų, tačiau konkrečios sumos šiuo metu neįmanoma nurodyti, nes ji priklausys nuo projekto pabaigos termino.“

Šiuo metu dalis pavojingų atliekų išvežama į Latviją ir kitas šalis, kita dalis kaupiama Lietuvoje. Į kaimyninę Latviją dabartiniu metu pavojingų atliekų tvarkytojai veža medicinines atliekas. Pasak Ž. Čenkaus, Lietuvoje atliekų deginimas kainuotų mažiau, mat atkrenta transporto išlaidos, o atliekos sutvarkomos vietoje. Tačiau Petras Kazlauskas, „Ecoramus“ - įmonės, kuri užsiima pavojingų atliekų išvežimu į Latviją - vadovas priduria, kad Latvija reaguoja į kainas rinkoje ir, kai „Toksika“ degino 1,8 Lt už kg plius PVM, Latvija buvo pasiūliusi tokią pačią kainą.

P. Kazlauskas skaičiuoja, kad Lenkijoje deginimas kainuoja perpus pigiau nei Lietuvoje. „Konkurencija dabar labai didelė, Latvijoje kainuoja 2,2 Lt – 2,4 Lt plius PVM. Eksportas taip pat užkelia kainas, turi mokėti draudimus ir garantijas“, – LRT.lt kalbėjo „Ecoramus“ vadovas Petras Kazlauskas.

Tuo metu praėjusiais metais šalyje buvo paskelbta ekstremali situacija, kai sveikatos priežiūros įstaigose ir atliekų surinkėjų sandėliuose susikaupė apie 60 tonų medicinos atliekų. Atliekos ne tik trikdė šių įstaigų darbą, dėl to gali susidaryti sąlygos plisti pavojingoms ir ypač pavojingoms užkrečiamosiomis ligomis, o tai kelia grėsmę žmonių sveikatai.

„Iš tikrųjų pagrindinė problema buvo medicininės atliekos. Dabartiniu metu jos naikinamos Latvijoje, todėl kažko panašaus numatyti, kad bus, nemanau“, – ramino L. Čenkus. „Viskas buvo padaryta tam, kad kažkas įvyktų, kad tokia situacija būtų. Manau, kad ji [ekstremali situacija] buvo sukurta dirbtinai, to galėjo ir nebūti“, – pridūrė P. Kazlauskas.

Populiariausi