Verslas

2017.01.13 13:50

Keičiasi baudos už mokesčių vengimą

Edgaras Savickas, DELFI.lt2017.01.13 13:50

Dėl sausio 1 dieną įsigaliojančio naujojo Administracinių teisės pažeidimų kodekso buvo pakeistos kelios su mokesčių vengimu susijusios Baudžiamojo kodekso nuostatos. Siekiant išvengti mažiau nei 380 eurų mokesčių nuo šiol baudžiamoji atsakomybė nebegrės.

Kaip DELFI paaiškino Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) Teisės departamento direktorė Rasa Virvilienė, nuo 2017 metų sausio 1 dienos įsigalioja Baudžiamojo kodekso (BK) nuostata, kuri nustato konkrečią pinigų sumą (10 MGL arba 380 eurų), kurios siekiant išvengti, atsiranda baudžiamoji atsakomybė.

Jeigu siekiama išvengti mokesčių suma yra iki 380 eurų, atsiranda administracinė atsakomybė.

Neteisingus duomenis apie pajamas, pelną, turtą ar jų naudojimą pateikęs asmuo galės būti nubaustas nuo 150 iki 600 eurų siekiančia bauda.

Svarbu pabrėžti, kad ši nuobauda galioja tiek fiziniams, tiek juridiniams asmenims. Taip pat pastebima, kad asmuo negali būti baudžiamas už klaidą – turi būti įrodyta, kad jis tai darė sąmoningai, t.y. žinojo, kad įrašo neteisingus duomenis ir taip siekė vengti mokesčių.

Daugiau nei 380 eurų mokesčių išvengti norėjęs asmuo bus baudžiamas pagal BK, kuriame numatytos bausmės yra: bauda, laisvės apribojimas arba laisvės atėmimas iki trejų metų.

Atsakomybė po priminimo

BK sausio 1 dieną įsigalioja dar vieno straipsnio pakeitimai, numatantis atsakomybę už dokumentų nepateikimą po to, kai apie tokią pareigą priminė VMI.

R. Virvilienė nurodė, kad nuo šiol baudžiamoji atsakomybė atsiras, kai asmuo nustatyta tvarka laiku nepateikė valstybės įgaliotai institucijai deklaracijos ar kito dokumento apie asmens pajamas, pelną ar turtą.

Siekiamų išvengti mokesčių riba šiame nusižengime yra 500 MGL arba 19 tūkst. eurų.

„Iki minėto pakeitimo baudžiamoji atsakomybė buvo galima nenustačius tokių ribų, o 500 MGL riba buvo tik kaip nusikalstamą veiką kvalifikuojantis požymis“, – paaiškino R. Virvilienė.

Pasak jos, šių pakeitimų tikslas yra suderinti baudžiamojo įstatymo nuostatas su naujai rengiamo ANK projekto nuostatomis, siekiant tinkamai atriboti baudžiamąją atsakomybę už tam tikrų nusikalstamų veikų padarymą nuo tų teisės pažeidimų, kuriuos padarius asmeniui iškyla administracinė atsakomybė, taip užtikrinant efektyvų baudžiamojo įstatymo ir ANK taikymą praktikoje, išvengiant jų dubliavimosi ar kitokio diskutuotino atribojimo interpretavimo.