Verslas

2017.01.11 13:55

R. Baškienė: neinformavimas apie mokesčius – sisteminė klaida

ELTA2017.01.11 13:55

Seimo pirmininko pirmoji pavaduotoja, Socialinių reikalų ir darbo komiteto narė Rima Baškienė kaip sisteminę klaidą įvertino tai, kad gyventojai nebuvo laiku informuoti apie pasikeitusius mokesčius. 

„Tai sisteminė klaida, kurią reikia taisyti. Reikia keisti požiūrį į žmogų, kuris moka mokesčius į valstybės biudžetą. Ypač tie, kurie patys susikuria darbo vietas turėtų būti gerbtini mūsų valstybėje ir būtent šitų žmonių informavimas, bendravimas su jais turėtų būti esminis ir pagrindinis dalykas. Tą reikia keisti“, – trečiadienį po Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto posėdžio žurnalistams sakė R. Baškienė.

Pasak jos, valstybės institucijos privalo nuolat informuoti žmones. „Reikia įpareigoti tiek Mokesčių inspekciją, tiek „Sodrą“ nuolat informuoti, o ne sakyti, kad ten yra elektroninė bazė, įeikite patys, pasidomėkite. Dirbančiam ir mokesčius į valstybės biudžetą mokančiam žmogui reikia talkinti“, – sakė R. Baškienė.

Jos teigimu, informaciją apie pasikeitusius mokesčius žmonės sužinojo tik po Naujųjų metų, nors Valstybinio socialinio draudimo įstatymo pataisos buvo priimtos pernai, birželio 29 d.

„Apie numatomus pokyčius, kurie liečia pagal verslo liudijimus dirbančius, individualia veikla užsiimančius ir kitus asmenis, buvo galimybė informuoti jau vasarą. Tada žmonės būtų sužinoję informaciją, todėl nebūtų tokio nerimo, kaip atsitiko dabar“, – sakė R. Baškienė.

Seimo pirmininko pavaduotojos teigimu, idėja buvo gera, bet problema buvo nekomunikavimas.

„Noras sutvarkyti socialinį draudimą buvo grindžiamas kilniu tikslu, kad visi draustųsi socialiniu draudimu, kad visi mokėdami mokesčius po to turėtų ir sveikatos draudimą, ir pensija būtų didesnė, ligos ir motinystės atveju idėja gera, bet nekomunikavimas ir informacijos nepateikimas yra problema“, – sakė R. Baškienė.

Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos direktorius Mindaugas Sinkevičius pripažino, kad žmonėms reikia daugiau informacijos ir švietimo. Jo teigimu, po biudžeto priėmimo gruodžio pabaigoje kiekvienam gyventojui, prisiregistravusiam prie elektroninės sistemos, asmeniškai buvo išsiųsta informacija apie jį liečiančius pasikeitimus. 

„Geriausia informacija, kai ji yra kiekvienam žmogui asmeniškai pateikiama. Mes ją pateikiame per mūsų elektroninį portalą. Problema yra tame, kad ne visi žmonės naudojasi elektroniniu portalu ir tai yra visų mūsų darbas, kad žmonės aktyviau naudotųsi elektroninėmis priemonėmis ir gautų asmeninę informaciją“, – žurnalistams sakė M. Sinkevičius.

Trečiadienį du Seimo komitetai – Kultūros bei Socialinių reikalų ir darbo – svarstė savarankiškai dirbančių asmenų socialinio draudimo įmokų dydžio ir mokėjimo tvarkos pasikeitimus.

Nuo 2017 m. sausio 1 d. daliai verslo liudijimus įsigyjančių asmenų mokesčiai padidėjo beveik dvigubai. Daug daugiau mokesčių teks mokėti ir gaunant pajamas pagal autorines sutartis bei daugeliui kitų.