Naujienų srautas

Verslas2013.04.18 07:10

Dalies europarlamentarų padėjėjų algos – ne kiekvieno nosiai

Dauguma mūsų europarlamentarų talkininkų pluša ne Briuselyje ar Strasbūre, o Lietuvoje. Ši aplinkybė lemia ne tik jų darbo pobūdį, bet ir tai, kad duomenys apie tokių padėjėjų atlyginimus laikomi konfidencialia informacija, rašoma dienraštyje „Lietuvos žinios“.

Dauguma mūsų europarlamentarų talkininkų pluša ne Briuselyje ar Strasbūre, o Lietuvoje. Ši aplinkybė lemia ne tik jų darbo pobūdį, bet ir tai, kad duomenys apie tokių padėjėjų atlyginimus laikomi konfidencialia informacija, rašoma dienraštyje „Lietuvos žinios“.

Europos Parlamente dirba 12 Lietuvos atstovų. Jiems talkina daugiau kaip pusantro šimto pagalbininkų. Kiekvienas europarlamentaras turi iki 3 akredituotų padėjėjų (maksimalus leistinas skaičius) EP būstinėse Briuselyje bei Strasbūre ir net iki 42 „vietinių“ padėjėjų, dirbančių Lietuvoje. Pastarųjų skaičius yra neribojamas.

„EP dirbančių akredituotų padėjėjų atlyginimai priklauso nuo jų kategorijos. Jų yra 19 ir jos sutampa su ES institucijų darbuotojų kategorijomis. Mažiausias bazinis atlyginimas neatskaičius mokesčių yra apie 5800 litų (1681 euras). Aukštesnių kategorijų darbuotojų atlygis yra didesnis, pavyzdžiui, 10 kategorijos – apie 12 900 litų (3739 eurai). Yra ir aukštesnių kategorijų, bet tokių padėjėjų nedaug. Informacijos, kuriai kategorijai kuris konkretus padėjėjas priskirtas, neturime“, – LŽ sakė EP informacijos biuro Lietuvoje ryšių su žiniasklaida administratorius Robertas Pogorelis.

„Darbietė“ – rekordininkė

Šiuo metu daugiausia pagalbos prireikia europarlamentarei „darbietei“ Justinai Vitkauskaitei-Bernard. Ji turi 3 akredituotus ir 42 „vietinius“ padėjėjus.

„Visų šalių EP narių vietos asistentai yra įdarbinami pagal atitinkamos šalies nacionalinius darbo įstatymus, taikant tos šalies mokesčius. Šiuo atveju darbdavys yra EP narys. Jis vietos padėjėjų užmokesčio mokėjimą, mokestines prievoles ir deklaravimo klausimus tvarko per profesionalų vietos mokėjimo tarpininką. Mano vietos asistentai gauna įvairaus dydžio darbo užmokestį, priklausantį nuo krūvio, – nuo 500 iki 1000 litų“, – LŽ teigė J. Vitkauskaitė-Bernard.

Ji aiškino, kad kiekvienas europarlamentaras naudojasi vienodu EP skiriamu mėnesiniu biudžetu visiems pagalbininkams. „Svarbu jame išsitekti. Jį galima naudoti tik atlyginimams mokėti“, – sakė „darbietė“.

Atskleisti negalima

Europarlamentarų „tvarkiečių“ Juozo Imbraso ir Rolando Pakso finansų tarpininkė Danutė Markeliūnienė LŽ tikino, kad J. Imbrasas turi 15 pagalbininkų – vieną akredituotą EP ir 14 Lietuvoje, o R. Paksas – 7 padėjėjus, iš kurių vienas akredituotas dirbti EP.

„Koks yra kiekvieno padėjėjo užmokesčio dydis, pasakyti negaliu. Tai yra konfidenciali informacija, neturiu teisės jos atskleisti“, – sakė D. Markeliūnienė.

Socialdemokratas Justas Vincas Paleckis turi 12 pagalbininkų. Politiko biuro Vilniuje vadovė Eglė Kiuraitė taip pat tikino negalinti atskleisti informacijos apie jų atlyginimus. „Kiekvienas padėjėjas pasirašo konfidencialią darbo sutartį su J. V. Paleckiu. Darbo užmokestis yra jų derybų klausimas, jis neviešinamas“, – sakė E. Kiuraitė.

Jai antrino europarlamentarės konservatorės Laimos Andrikienės atstovė spaudai Valentina Čeplevičiūtė ir socialdemokratės Vilijos Blinkevičiūtės biuro Vilniuje vadovas Rimantas Kairelis.

„Padėjėjo atlyginimas priklauso nuo jo darbo krūvio, paskirtų užduočių. Natūralu, kad Briuselyje dirbantys padėjėjai uždirba daugiau, ten pragyvenimo lygis brangesnis“, – sakė R. Kairelis.

L. Andrikienė šiuo metu naudojasi 7 padėjėjų (2 akredituoti EP ir 5 „vietiniai“) ir vieno stažuotojo pagalba. V. Blinkevičiūtė turi 10 pagalbininkų (2 akredituotus ir 8 „vietinius“).

Kai kurie atviresni

Europarlamentarės konservatorės Radvilės Morkūnaitės-Mikulėnienės atstovė spaudai Jurga Buzytė pabrėžė, kad padėjėjų atlyginimai gali būti labai skirtingi. „Vieni dirba daugiau valandų, kiti mažiau. Dalis jų atlieka techninius darbus, kita dalis – sudėtingesnes užduotis“, – sakė ji.

Anot R. Morkūnaitės-Mikulėnienės biuro vadovo Jono Urbanavičiaus, jos padėjėjų atlyginimai, atskaičius mokesčius, svyruoja nuo 700 iki 5000 litų. „Atlyginimas priklauso nuo to, koks yra asmeninis europarlamentarės ir darbuotojo susitarimas, etato dydis ir t. t.“ – pažymėjo jis. Politikei talkina 8 padėjėjai (2 akredituoti ir 6 „vietiniai“).

Su Liberalų sąjūdžio vėliava į EP patekusio Leonido Donskio padėjėja Eglė Andrijauskaitė teigė nesidominti savo kolegų atlyginimais. Ji apytiksliai nurodė, kad vidutinė uždirbama suma galėtų būti apie 5000 litų atskaičius mokesčius. L. Donskis iš visų Lietuvos atstovų EP turi mažiausiai pagalbininkų – 5. Iš jų 2 yra akredituoti dirbti EP, 3 – „vietiniai“.

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) biuro duomenimis, LLRA lyderis europarlamentaras Valdemaras Tomaševskis turi 20 padėjėjų, iš kurių tik vienas yra akredituotas dirbti EP. Jų užmokesčio, atskaičius mokesčius, vidurkis siekia 2000 litų.

Socialdemokratas Zigmantas Balčytis turi 7 padėjėjus, iš jų 2 yra akredituoti dirbti EP. Europarlamento internetinės svetainės duomenimis, konservatorius Vytautas Landsbergis turi 12 pagalbininkų (iš jų 2 akredituoti EP), jo partijos kolega Algirdas Saudargas – 9 talkininkus, iš kurių 1 akredituotas EP.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi