Verslas

2022.01.14 10:21

Šimonytė palaiko visuotinio NT mokesčio idėją: tai yra teisingas požiūris

Jonas Deveikis, LRT.lt2022.01.14 10:21

Premjerė Ingrida Šimonytė palaiko idėją nuo 2023 metų Lietuvoje įvesti visuotinį nekilnojamojo turto (NT) mokestį, apie kurį dar ketvirtadienį užsiminė finansų ministrė.

„Kas galėtų būti siūloma, tai galimybė Lietuvoje turėti normalų europietišką nekilnojamojo turto mokestį. Kiek jo būtų taikoma, kam jis būtų taikomas, bendrus rėmus nustatytų įstatymas“, – penktadienį žurnalistams sakė premjerė.

Jos teigimu, dabartinis nekilnojamojo turto mokestis labiau yra prabangos mokestis ir neatlieka savo funkcijos, todėl verta kalbėti apie jo pakeitimą. Iš NT mokesčio surinkti pinigai, anot I. Šimonytės, keliautų į savivaldybių, o ne valstybės biudžetą.

„Tai būtų 100 proc. municipalinis mokestis, o ne taip, kaip yra dabar, kada yra prabangaus turto mokestis, kuris įskaitomas į šalies biudžetą ir kurio nustatytos ribos, švelniai tariant, yra ginčytinos. Dabartinis mokestis nelabai ką bendro turi su nekilnojamojo turto mokesčiu, o labiau su kažkokia prabanga ar jos įsivaizdavimu. Akivaizdu, kad reguliavimas yra netinkamas ir neatitinkantis šio mokesčio paskirties“, – pažymėjo I. Šimonytė.

Be to, ji pridūrė, kad konkretų NT mokesčio tarifą kiekviena savivaldybė nustatytų individualiai.

„Konkrečiai, kokį tarifą reikėtų taikyti, kokiai daliai, kam lengvatas taikyti, spręstų jau vietos valdžia. Tai, manau, yra teisingas požiūris, nes vietos valdžioje atsirastų daugiau vietos politikos“, – teigė ji.

Mokestis galėtų siekti 10–12 eurų per metus

Savo ruožtu finansų ministrė Gintarė Skaistė LRT TELEVIZIJAI ketvirtadienį teigė, kad visuotinis NT mokestis būtų nedidelis, o gyventojams per metus tektų mokėti apie 10–12 eurų.

„Tokiu atveju mokesčio mokėtojų būtų daugiau, bet pats mokestis būtų labiau simbolinio dydžio, kaip šiandien yra žemės mokestis, kurį moka keli šimtai tūkstančių žmonių, bet pats mokesčio dydis tikrai yra simbolinis, tarkim, 10–12 eurų per metus, ir ženklaus poveikio asmens finansams nedaro“, – sakė G. Skaistė.

Ji taip pat akcentavo, kad NT mokestis galėtų būti naudingas jaunoms šeimoms, nes pristabdytų NT kainų augimą.

„NT mokestis, kuris yra pririštas prie objekto, padeda reguliuoti ir nekilnojamojo turto rinką, nekilnojamojo turto kainas, kurios pastaruoju metu auga, ir įperkamumas jaunoms šeimoms tikrai mažėja. Norime, kad tokios situacijos nebūtų, todėl yra siūlymas mokestį pririšti prie objekto“, – teigia finansų ministrė.

Visuotinio NT mokesčio klausimas galėtų būti svarstomas jau pavasario Seimo sesijoje.

Dabar nekilnojamojo turto mokestį moka tik prabangių ar daug būstų turintys gyventojai, kurių turimo nekilnojamojo turto vertė viršija 150 tūkstančių eurų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt