Verslas

2022.01.10 19:40

LRT trumpai. Šildymo kainų našta gali būti palengvinta – kas ir kokios pagalbos gali tikėtis

Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2022.01.10 19:40

Nuo šių metų didesnis gyventojų skaičius gali tikėtis kompensacijos už šildymą. Tokiam sprendimui dar praėjusiais metais pritarė Vyriausybė ir Seimas. Be to, buvo priimta ir kitų pakeitimų, kurie turėtų padėti sumažinti augančių kainų naštą.

LRT.lt pateikia, kokie pakeitimai buvo priimti, kokias sąlygas reikia atitikti ir ką padaryti, norint gauti kompensaciją už šildymą.

Kas lemia šildymo kainą?

Šildymo kainų kilimą lemia dujų, kurios naudojamos šildyti, kainų kilimas. O dujų kainų kilimas yra nulemtas kelių globalių veiksnių.

Tarp veiksnių, lėmusių kainų kilimą, ekspertai įvardija ir šaltą praėjusių metų žiemą, COVID-19 pandemiją, spartesnį, nei buvo prognozuota, didžiųjų ekonomikų, ypač Kinijos, atsigavimą.

Pavyzdžiui, dėl šaltos praėjusios žiemos buvo sunaudota nemažai gamtinių dujų atsargų visoje Europoje. Atsargas ištuštino ir Rusija, iš kurios Europa įsigyja pusę reikiamo dujų kiekio vamzdžiais. Likusi dalis reikiamų dujų įsigyjama biržoje, į kurią taip pat pusę kiekio tiekdavo Rusija.

Kokie pakeitimai?

Nuo šių metų padvigubintas valstybės remiamų pajamų (VRP) dydis. Jis naudojamas būsto šildymo išlaidų kompensacijai apskaičiuoti.

Nepasiturintiems gyventojams kompensuojama mokesčio už būsto šildymą dalis, viršijanti 10 proc. skirtumo tarp šeimos ar vieno gyvenančio asmens pajamų ir 2 VRP dydžių kiekvienam šeimos nariui arba 3 VRP dydžių vienam gyvenančiam asmeniui.

VRP dydis siekia 128 eurus, taigi, kiekvienam šeimos nariui taikomas 254 eurų dydis, o vienam gyvenančiam asmeniui – 384 eurų dydis.

Asmens pajamos vertinamos atsižvelgiant į pajamas, gaunamas į rankas.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija pateikia pavyzdį – jeigu keturių asmenų šeimoje tėtis ir mama uždirba minimalią mėnesinę algą arba jeigu dirba vienas iš tėvų ir uždirba vidutinę mėnesinę algą, šeimai kompensacija už būsto šildymą, remiantis išankstiniais skaičiavimais, priklausytų.

Be to, ministerija primena, kad karantino ir ekstremaliosios situacijos metu ir šešis mėnesius po jų atšaukimo taikoma išlyga – kreipiantis dėl piniginės socialinės paramos, nevertinamas turimas turtas. Tokia išlyga taikoma ir skiriant šildymo išlaidų kompensaciją.

Taip, siekiant amortizuoti smarkiai augančias šilumos ir dujų kainas, buvo leista jas išdėstyti per ilgesnį laiką – iki 2027 m. pabaigos.

Šilumos gamintojams taip pat leista didesnę dalį gamtinių dujų įsigyti ne per biržą, o tiesiogiai iš dujų tiekėjo, jeigu dujų kaina neviršija vidutinės biržos kainos.

Remiantis galiojusia tvarka, šilumos gamintojai per biržą privalėjo įsigyti ne mažiau kaip 50 proc. dujų metinio poreikio.

Ką reikėtų žinoti apie būsto šildymo kompensaciją?

Būsto šildymo kompensacija gyventojams priklauso, nepriklausomai nuo naudojamo šildymo būdo, tačiau atsižvelgiama į būsto naudingąjį plotą.

Būsto naudingasis plotas – tai bendras gyvenamųjų kambarių ir kitų patalpų grindų plotas. Į šį dydį neįskaičiuojamas nešildomų balkonų, lodžijų, terasų, rūsių grindų plotas.

Už kokį plotą skiriama kompensacija, priklauso nuo žmonių, gyvenančių būste, skaičiaus, o tiksliau – nuo to, kiek žmonių deklaruoja tame būste gyvenamąją vietą.

Jeigu gyvenamąją vietą yra deklaravęs vienas asmuo, taikomas naudingojo ploto normatyvas – 50 kv. metrų.

Jeigu būste gyvenamąją vietą yra deklaravę daugiau asmenų, pirmajam skaičiuojamas normatyvas siekia 38 kv. metrus, antrajam – 12 kv. metrų, trečiajam ir kiekvienam paskesniam – 10 kv. metrų.

Pavyzdžiui, jeigu bute gyvenamąją vietą deklaruoja keturi asmenys, jiems būtų kompensuojamos būsto šildymo išlaidos už 70 kv. metrų naudingąjį būsto plotą.

Kadangi atsižvelgiama į gyvenamosios vietos deklaraciją, kompensaciją už šildymą gali gauti ir būstą besinuomojantys asmenys, jeigu tame būste jie yra deklaravę savo gyvenamąją vietą. Taip pat dėl kompensacijos gali kreiptis ir kartu gyvenantys asmenys, kurie nėra šeimos nariai.

Kaip gauti kompensaciją už būsto šildymą?

Kompensacija už šildymo išlaidas gyventojams nėra skiriama automatiškai – dėl jos privalu kreiptis.

Dėl būsto šildymo, karšto ir geriamojo vandens išlaidų kompensacijų gyventojai gali kreiptis į savo gyvenamosios vietos savivaldybę ar seniūniją, taip pat elektroniniu būdu per Socialinės paramos šeimai informacinę sistemą.

Kaip žinoti, ar kompensacija priklauso?

Jeigu gyventojas nėra tikras, ar jam priklausytų šildymo išlaidų kompensacija, jis tai gali pasitikrinti naudodamasis Socialinės paramos šeimai informacinėje sistemoje esančia Būsto šildymo išlaidų kompensacijos skaičiuokle.

Jeigu kompensacija priklauso, skaičiuoklė taip pat nurodys ir preliminarų jos dydį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt