Verslas

2015.09.08 13:45

A. Butkevičius: vien tik Visagino AE infrastruktūrai reikės per 1 mlrd. litų

ELTA2015.09.08 13:45

Premjero Algirdo Butkevičiaus ekspertai paskaičiavo, kad vien planuojamos statyti Visagino atominės elektrinės (AE) infrastruktūros darbai pabrango daugiau nei tris kartus – nuo 300 mln. iki vieno milijardo litų.  

Premjero Algirdo Butkevičiaus ekspertai paskaičiavo, kad vien planuojamos statyti Visagino atominės elektrinės (AE) infrastruktūros darbai pabrango daugiau nei tris kartus – nuo 300 mln. iki vieno milijardo litų.

Kad Visagino AE infrastruktūrai vietoj 300 mln. litų reikės per milijardą, Ministras Pirmininkas užsiminė pirmadienį dalyvaudamas Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos tarybos posėdyje.

„Atliko paskaičiavimus ir tokius skaičius pateikė. Matyt, nebuvo atlikta jokių paskaičiavimų. Vien tik parengiamiesiems darbams, reaktoriaus atvežimo... (...)“, – vėliau žurnalistams patikslino Vyriausybė vadovas.

Jis neatsakė, ar Lietuva galinti skirti tokią sumą.

„Kol kas apie finansavimo šaltinius nekalbama“, – teigė A. Butkevičius.

Pasiteiravus, kaip vertina, kad tai nebuvo skaičiuojama, Premjeras tai siejo su politiniais motyvais.

„Anksčiau buvo bandoma priimti politinius sprendimus be ekonomikos logikos“, – sakė Premjeras.

Pasak Premjero, Vyriausybės strateginių projektų – renovacijos, šilumos ūkio pertvarkos, energetikos – įgyvendinimas sukurtų 40-45 tūkst. darbo vietų.

Anksčiau Premjeras yra pareiškęs jau iš dalies žinantis, kokios bus darbo grupės dėl Visagino AE projekto naudingumo išvados ir ar elektrinė bus statoma, tačiau kol kas nenorintis komentuoti.

Visagino AE projekto vertė siekia 17 mlrd. litų. Lietuvos dalis sudarys apie 6 mlrd. litų. Planuota, kad jėgainės statybos prasidės 2015 metais, o veikti elektrinė pradės 2020-2021 metais.

Skaičiuojama, kad elektrinėje vykdomos gamybos sąnaudos sudarys po 7-10 centų už kilovatvalandę, bet dar 10-15 centų už kilovatvalandę kainuos paskolų statyboms aptarnavimas. Paskola visiškai turėtų būti grąžinta iki 2038-2040 metų.

2011 m. gruodį iš atominės elektrinės projekto pasitraukus Lenkijai, joje toliau dalyvauja Lietuva, Latvija, Estija ir strateginis investuotojas – Japonijos „Hitachi“.

Numatoma, kad „Hitachi“ priklausys 20 proc. Visagino AE akcijų. Latvijai teks taip pat 20 proc. akcijų, Estijai – 22 proc., Lietuvai – 38 proc.

Prognozuojama, kad statant Visagino AE Lietuvos įmonės gali sulaukti užsakymų, kurių vertė siektų iki 5 mlrd. litų, planuojama sukurti apie 6 tūkst. naujų darbo vietų.