Verslas

2016.12.14 21:46

JAV centrinis bankas padidino bazinę palūkanų normą

BNS2016.12.14 21:46

Jungtinių Valstijų centrinio banko funkcijas atliekanti Federalinio rezervo sistema trečiadienį, kaip ir prognozavo dauguma ekspertų, padidino bazinę palūkanų normą 0,25 proc. iki 0,5–0,75 proc.

Toks FRS sprendimas rodo, kad JAV ekonomika yra atspari ir kad bankas tikisi infliacijos augimo. Dėl normos padidinimo didės kai kurių paskolos palūkanos.

Pirmąjį šių metų pusmetį, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, JAV ekonomika ūgtelėjo tik 1,1 proc. Tačiau liepos–rugsėjo mėnesiais ūkio augimo tempas paspartėjo iki 3,2 proc. Toks padidėjimas paskatino viltis, kad ūkis ir toliau sparčiai augs.

Nedarbo lygis Amerikoje šiuo metu yra mažiausias per devynerius metus ir siekia 4,6 proc.

FRS taip pat signalizuoja, kad vėliau norma bus didinama lėčiau, ekonominei padėčiai pamažu gerėjant, o infliacijai artėjant prie FRS tikslinės 2 proc. ribos.

FRS taip pat padidino ateinančių metų bendrojo vidaus produkto (BVP) prieaugio prognozę nuo 2 iki 2,1 proc.

Nedarbo lygis iki 2017 metų pabaigos turėtų sumažėti iki 4,5 proc. Anksčiau buvo tikėtasi sumažėjimo iki 4,6 proc. Tačiau iki tokio lygio nedarbas sumažėjo gerokai anksčiau, nei tikėjosi FRS. Tai įvyko jau šių metų lapkritį.

JAV centrinis bankas nepakeitė infliacijos prognozės. Vis dar prognozuojama, kad ateinančiais metais infliacija sudarys 1,9 proc. O tikslinę 2 proc. ribą šis rodiklis turėtų pasiekti 2018 ir išliks toks 2019 metais.

Paskutinį kartą JAV centrinis bankas bazinę palūkanų normą padidino praėjusių metų gruodį. Iki tada nuo 2008 metų finansų krizės norma buvo nulinė.

Investuotojai tikisi infliacijos augimo JAV po to, kai išrinktasis šalies prezidentas Donaldas Trumpas pažadėjo mažinti mokesčius ir didinti investicijas į infrastruktūrą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt