Naujienų srautas

Verslas2015.09.08 13:45

Padidinti muitai pienininkų neįbaugino

Balandžio pradžioje Lietuvos pieno pramonei itin reikšminga eksporto rinka Rusija padidino pieno produktų muito mokestį. Tačiau pieno perdirbėjai to nedramatizuoja ir artimiausiu metu eksporto rinkų perskirstyti nežada.

Balandžio pradžioje Lietuvos pieno pramonei itin reikšminga eksporto rinka Rusija padidino pieno produktų muito mokestį. Tačiau pieno perdirbėjai to nedramatizuoja ir artimiausiu metu eksporto rinkų perskirstyti nežada.

Rusija kartu su kitomis Muitų sąjungos narėmis – Baltarusija ir Kazachstanu – nuo balandžio 1-osios pakėlė kai kurių pieno produktų muito mokestį. Labiausiai padidėjo sūrio importo muitas – nuo 15 iki 20 procentų. Sviestui ir varškei taikomas mokestis pakeltas 3,3 proc. punkto – iki 18,3 procento. Teigiama, jog didesni muitai galios 90 dienų, iki birželio 30-osios. Tačiau neatmetama, kad šis terminas bus pratęstas, skelbia „Lietuvos žinios“.

Kaip užsienio žiniasklaidai aiškino Eurazijos ekonominės komisijos prekybos ministras Andrejus Slepnevas, po 45 dienų komisija tikrins pieno rinką, kad atskleistų kokius nors neigiamus padarinius, tokius kaip infliacija ar kainų didėjimas. Dėmesys taip pat esą bus kreipiamas į einamojo laikotarpio derlių ir pašarų kainas. Jei situacija pasisuks teigiama linkme, laikini muitai taps nuolatiniai.

Anot jo, didinti pieno ir mėsos produktų muitus nuspręsta dėl kelių priežasčių. Daugiausia tai lėmė išaugęs importas ir pakilusios pašarų kainos. Dėl jų Rusijos pieno perdirbėjai nebegali konkuruoti su pigesnės produkcijos importuotojais. Rusija yra antra pagal dydį Europos žemės ūkio produktų ir pirma mėsos bei pieno produktų eksporto rinka.

Pavojaus neįžvelgia

Paklaustas apie galimą didesnių muitų poveikį įmonei „Rokiškio sūris“, jos valdybos pirmininkas Dalius Trumpa pajuokavo, kad šis Rusijos sprendimas labiau rūpi žurnalistams nei pačiai įmonei. Esą ji dėl nusistovėjusių vartojimo įpročių pajus tik nereikšmingą poveikį.

„Pirma, tas muitų padidinimas yra laikinas, be to, nedrastiškas. Iš tikrųjų muitų dydis sugrąžinamas į lygį, buvusį praėjusių metų rudenį. Paskui jie buvo sumažinti, o šių metų balandį vėl padidinti. Matyt, tikimasi, kad produktų kainos Rusijos pirkėjams pakils. Tačiau, mūsų manymu, toks trumpalaikis pokytis neturės įtakos pardavimo apimčiai. Todėl prognozuojame, kad poveikis mūsų įmonei bus minimalus“, – kalbėjo D. Trumpa.

Anot jo, poveikis bus nedidelis net ir tuo atveju, jei dabartiniai muitai taps nuolatiniai. Juk pieno produktai, kaip pabrėžė pašnekovas, yra pirmo būtinumo prekė. „Vartotojai greičiau atsisakys pirkti kokį nors televizorių, nei valgyti pieno produktus. Todėl gali būti pastebimas tik menkas vartojimo sumažėjimas“, – spėjo D. Trumpa.

Jis patikino, kad „Rokiškio sūriui“ Rusija yra reikšminga eksporto rinka. Dabar bendrovė šiai šaliai parduoda per 15 proc. visų savo gaminių, tad koreguoti eksportuojamos produkcijos apimties neplanuoja. „Rusijos rinka reikšminga ne tik „Rokiškio sūriui“, bet ir visos Lietuvos pieno pramonei, – kitos įmonės parduoda santykinai daugiau negu mes. Galiu pasakyti, kad ši rinka jau keletą metų yra gana stabili ir nekelia didelių iššūkių. Todėl į muitų padidinimą žiūrime labai ramiai ir tikrai nematome jokių rimtų pavojų“, – sakė D. Trumpa.

Eksporto apimties keisti nežada

Tuo metu Vilkyškių pieninės generalinis direktorius Gintaras Bertašius nebuvo toks pozityvus, nors taip pat nepuolė skambinti pavojaus varpais. Jis teigė dar negalįs vienareikšmiškai atsakyti, kokios įtakos muitų padidinimas turės įmonės veiklos rezultatams, tačiau neabejojo, kad konkurencingumui tai atsilieps. „Daugiausia pakelti sūriui taikomi muitai, o šie gaminiai sudaro didžiausią mūsų ir kitų Lietuvos įmonių eksportuojamų produktų dalį. Tačiau tarifai padidinti ne itin smarkiai. Kitaip tariant, didesni muitai nėra pasaulio pabaiga, tačiau jie mažina mūsų konkurencingumą tiek Rusijos, tiek kitose rinkose“, – kalbėjo G. Bertašius.

Vilkyškių pieninės vadovo žodžiais, lietuviški pieno produktai Rusijos rinkoje neabejotinai brangs, bet kiek tiksliai, paaiškės per šį mėnesį. Tai dar priklausys ir nuo derybų su Rusijos partneriais. Tačiau kitose rinkose, kaip patikino G. Bertašius, kainos dėl konkurencijos nesikeis: „Manau, Rusijos padidinti muitai negali paveikti kitų rinkų, jos liks tokios, kokios buvo.“

Anot G. Bertašiaus, įmonės strategijoje numatyta nedidinti eksporto į Rusiją apimties, nes praėjusiais metais iš jo Vilkyškių pieninė gavo 29 proc. pajamų. „Mūsų nuomone, ši riba yra maksimali, turint omenyje tai, kad iš Lietuvos rinkos gavome apie 37 proc. pajamų“, – teigė jis ir pridūrė, jog artimiausiu laiku įmonė nežada ir mažinti eksporto apimties.

Vis dėlto pašnekovas neslėpė, kad sunkėjant sąlygoms visuomet intensyviau dairomasi į galimybes kitose rinkose. Juo labiau jog didesnių muitų terminas gali būti pratęstas iki neriboto laiko. „Nieko nėra pastovesnio už laikiną. Taip jau būna, kad tai, kas laikina, paprastai ir išlieka“, – sakė G. Bertašius, paklaustas, ar tikėtina, jog dabartinis muitų dydis nebegrįš į pradinį lygį.

Kainos gali kilti

Didesnių muitų įtakos pardavimui Rusijos rinkoje dar neskubėjo vertinti ir bendrovės „Pieno žvaigždės“ viešųjų ryšių vadovė Virginija Žygienė. „Įmonė išveža daugiau kaip pusę visos savo produkcijos, o Rusija yra viena didžiausių eksporto rinkų. Rusija pieno produktų muitus padidino tik nuo balandžio pradžios, tad dar anksti prognozuoti, kokią įtaką jie turės bendrovės gaminių pardavimui šioje rinkoje“, – dėstė V. Žygienė.

Tačiau ji neslėpė, kad dėl didesnių muitų įmonės produkcija parduotuvėse gali pabrangti. „Pakeltos gaminių kainos apsunkintų konkurenciją ir sumažintų pardavimą, todėl tektų ieškoti būdų, kaip kompensuoti prarastas pajamas. Dažniausiai padidintus muitus prisiima visi rinkos dalyviai – nuo pieno žaliavos tiekėjo iki prekybos tinklo“, – pažymėjo V. Žygienė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi