Verslas

2021.12.18 11:30

Profsąjungos nevienareikšmiškai vertina privalomų skiepų siūlymą kai kurioms profesijoms: kyla labai daug klausimų

Milda Vilikanskytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.12.18 11:30

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys ketvirtadienį pranešė, kad jau kitą savaitę Vyriausybei žada pateikti privalomų skiepų kai kurių profesijų atstovams įstatymo projektą. Pirmiausia – sveikatos apsaugos, švietimo ir socialinės globos darbuotojams. Taip pat svarstoma pasiskiepyti reikalauti iš valstybės tarnautojų, karių. Profesinės sąjungos šią žinią sutinka nevienareikšmiškai.

Praėjusių metų pabaigoje medikai buvo pirmieji pradėti skiepyti nuo koronaviruso. Panašu, jie taps ir pirmaisiais, kuriems šie skiepai bus privalomi. Sveikatos apsaugos ministras žada kitą savaitę teikti Vyriausybei svarstyti įstatymo projektą, kuriuo privalomas skiepijimas būtų numatomas su rizikos grupėmis dirbantiems asmenims: sveikatos apsaugos, švietimo ir socialinės globos darbuotojams.

Panorama. Pasieniečiai trečią parą iš eilės nefiksavo migrantų bandymų patekti į Lietuvą (su vertimu į gestų k.)

Sveikatos apsaugos darbuotojų profsąjungos vadovė Aldona Baublytė sako, kad privalomi skiepai šioje srityje – ne naujiena. Medikai kasmet turi skiepytis nuo daugybės ligų, o be to sveikatos sektoriuje imunitetą COVID-19 turi jau per 95 proc. darbuotojų, tad naujas reikalavimas retam būtų problema.

„Be abejo, atsiras pavienių, kurie galbūt ir iš darbo rinkos išeis, nes buvo tokių lyg tai atgarsių, bet tai vienetai ir didžioji dalis tai jau yra pensinio amžiaus žmonės“, – tikina profsąjungos vadovė.

Ne taip palankiai valdžios planus vertina Švietimo ir mokslo profesinė sąjunga. Jos vadovas Egidijus Milešinas nesupranta, kodėl privalomus skiepus norima pirmiausia įvesti tiems, kurie ir taip pavyzdingai skiepijasi, o ne tose srityse, kur vakcinacijos rodikliai prasčiausi.

„Tikrai maža dalis, mažiau nei 10 proc. likusių darbuotojų, kurie nevakcinuoti, tai iš tų 10 proc. tikrai yra judėjimas, kurie apsisprendę vakcinuotis ir toliau dirbti. Tai tokie sprendimai ir kalbėjimai, ypač prieš metines šventes – tai keistai skamba iš mūsų vyriausybės lūpų“, – LRT TELEVIZIJAI sako E. Milešinas.

Skirtingas profesines sąjungas vienijančios konfederacijos atstovas Raimondas Tamošauskas tikina – problema ne pats siūlymas, o tai, kaip jis pateikiamas: dalimis ir užuominomis. Esą apie privalomus skiepus, prieš juos įvedant, būtina diskutuoti su profsąjungomis.

„Kas bus su tais žmonėmis, kurie atsisakys skiepytis. Logiškai išeina, kad jie nebegalės dirbti. Tai toliau jau kas gaunasi? Nušalinimas nuo darbo? Ar atleidimas iš darbo? Kiek tai truks? Ar tai truks tik pandemijos laikotarpiu, bus privalomas tas skiepijimas, ar tai bus visą laiką?“ – kylančius klausimus vardija R. Tamošauskas.

A. Dulkys teigia, kad visi šie klausimai vis dar derinami tarp institucijų, nes ir padėtis atskiruose sektoriuose ne vienoda. Privalomų skiepų reikalavimą svarstoma numatyti ir valstybės tarnautojams bei kariams.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt