Verslas

2016.12.06 13:04

Seimas be diskusijų laimina didesnius akcizus: cigaretės brangs

Marius Jokūbaitis, 15min.lt2016.12.06 13:04

Kitais metais brangs ne tik alkoholis, bet ir cigaretės. Seimas antradienį po svarstymo be didesnių diskusijų pritarė dar vienam akcizų didinimui rūkalams. Todėl nuo kitų metų kovo mėnesio cigarečių pakelis vidutiniškai brangs apie 16 centų.

Naujasis Seimas ėmėsi Akcizų įstatymo pakeitimo ir po svarstymo padidino akcizų dydį rūkalams. Akcizas tūkstančiui cigarečių didės 5 eurais – nuo 85 iki 90 eurų. Todėl, pavyzdžiui, pigiausių cigarečių pakelis brangs 12 centų.

Analogiškai akcizai didėja ir cigarams bei cigarilėms – nuo 29,54 iki 33 eurų. Dėl padidintų akcizų tarifų valstybės biudžetas 2017 m. papildomai gautų apie 23 mln. eurų pajamų, suskaičiavo Finansų ministerija.

Po svarstymo už šias pataisas balsavo 83 Seimo nariai, prieš – 1, susilaikė 10 parlamentarų. Tam, kad svarstomos nuostatos būtų priimtos, Seimas turės balsuoti dar kartą.

Svarstymo metu konservatorius Mykolas Majauskas teigė manantis, kad reikėtų dar labiau didinti akcizus cigaretėms, jei norima mažinti jų prieinamumą. Todėl jis teigė, kad šis projektas nėra ambicingas. „Akcizus galima kelti ambicingiau, o surinktas lėšas reikia skirti kovai su kontrabanda“, – teigė konservatorius.

Pasak jo, nauja vyriausybė įgyvendina „seną politiką“.

Liberalas Kęstutis Glaveckas pastebėjo, kad reikės skirti daugiau lėšų kontrolei, nes kontrabanda gali padidėti. Tačiau teigė pasisakantis už planuojamą akcizų didinimą.

Lietuva įsipareigojusi iki 2017 metų gruodžio 31 dienos pasiekti ES rūkalams taikomą minimalų apmokestinimo akcizais lygį (90 eurų už 1000 cigarečių).

„Šių akcizų tarifų didinimas taip pat prisidėtų prie sveikatingumo didinimo tikslų“, – skelbiama aiškinamajame rašte.

Tiesa, projektą dėl akcizų didinimo rengusi Finansų ministerija įspėja, kad akcizų tarifų padidinimas gali turėti poveikį bandymams įvežti rūkalų iš trečiųjų šalių. Įvairūs tyrimai rodo, kad kontrabandinių cigarečių kiekis rinkoje po truputį mažėja.