Verslas

2021.12.09 13:16

Užsienio reikalų ministras: JAV apie sankcijų neveiksnumą žino

Lukas Juozapaitis, ELTA2021.12.09 13:16

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis sako, kad Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV) buvo informuotos apie galimą riziką, kad, įsigaliojus JAV sankcijoms, „Belaruskalij“ trąšų tranzitas per Lietuvą gali vykti toliau, o Lietuva neturi teisinių svertų nutraukti režimo įmonės ir „Lietuvos geležinkelių“ sutartį.

„Praėjusią savaitę susitikau su Anthony Blinkenu (JAV valstybės sekretoriumi – ELTA) ir išsakiau, kad tai yra problema, kad sankcijos iš esmės neturi efekto. Stengiuosi visuose susitikimuose būti maksimaliai skaidrus ir atsakyti, kokioje situacijoje esame, nežaisti dvigubų žaidimų ir pasakyti taip, kaip yra. (...) Tai yra priimta domėn“, – Seime žurnalistams komentavo G. Landsbergis.

Anot jo, sankcijos „Belaruskalij“ nėra efektyvios ir kitose partnerių valstybėse, pavyzdžiui, Norvegijoje.

„Šiandien yra gausybė pavyzdžių – Norvegijos įmonė, kuri tas trąšas perka. Tai yra NATO partneris, valstybinė įmonė, kurios dalis akcijų priklauso JAV, 16 proc. akcijų priklauso JAV fondui. Ji perka tas trąšas, reiškia, ji nevykdo sankcijų“, – nurodė G. Landsbergis.

„Kalbėjomės su ta įmone, klausėme, kaip jie vertina tai. Jie sako, kad jiems tos sankcijos nėra taikomos“, – pridūrė ministras.

Susidariusią situaciją G. Landsbergis pavadino teisiškai „labai keblia“, tačiau vienintelė išeitis iš jos, pasak ministro, veda teisiniu keliu.

„Turime rasti teisinį kelią. Kuo mes skiriamės nuo tos pačios Baltarusijos, tai, kad esame teisės viršenybę pripažįstanti valstybė, reiškia, sutartys ir visa kita pas mus yra galiojantis reiškinys“, – pažymi jis.

ELTA primena, kad trečiadienį įsigaliojo JAV sankcijos baltarusiškoms trąšoms. Tačiau kol kas dėl teisinių niuansų trąšų tranzitas per Lietuvą toliau tęsiamas.

Šių metų rugpjūtį paskelbtos JAV sankcijos numato, kad iki šių metų gruodžio 8 d. visi JAV fiziniai ir juridiniai asmenys privalo užbaigti sandorius su Baltarusijos kalio trąšų gamintoja „Belaruskalij“. Po minėtos datos Lietuvoje veikiantys bankai linkę nebeaptarnauti „Belaruskalij“ atliekamų mokėjimo pavedimų.

Tuo metu „Lietuvos geležinkelių“ grupei priklausanti krovinių geležinkeliu vežimo bendrovė „LTG Cargo“ skelbia, kad gruodį teiks trąšų gabenimo paslaugas „Belaruskalij“. Pagal galiojančią sutartį Baltarusijos bendrovė už jas atsiskaitė iš anksto.

Dėl susidariusios situacijos „Lietuvos geležinkeliai“ konsultuojasi su Lietuvos, ES ir JAV institucijomis, tarp kurių – JAV Iždo departamento Užsienio aktyvų kontrolės biuras (OFAC).

Skaičiuojama, kad iki šiol „LTG Cargo“ per metus vidutiniškai gabeno per 10 mln. tonų „Belaruskalij“ krovinių už maždaug 60 mln. eurų.

Ketvirtadienį G. Landsbergis jau užsiminė, kad yra pasiruošęs trauktis iš einamų pareigų dėl reputacinės žalos valstybei. Ministras apie tai trečiadienį vakare informavo premjerę Ingridą Šimonytę ir kol kas laukia jos atsakymo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt