Verslas

2021.12.08 22:36

Ekonomistas: JAV sankcijos „Belaruskalij“ – žymiai stipresnės nei ES, Lietuvai laviruoti vietos lieka vis mažiau

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2021.12.08 22:36

Nuo trečiadienio įsigaliojo Jungtinių Valstijų sankcijos vienam didžiausių Baltarusijos trąšų gamintojui „Belaruskalij“. Pasak ekonomisto Pauliaus Kunčino, šios sankcijos – žymiai skaudesnės nei europinės, ir minkštesnę kryptį pasirinkusi Europos Sąjunga, matydama menką Minsko reakciją, turėtų pereiti į tokią pačią poziciją kaip JAV.

Ekonomistas pažymi, kad Europa sankcijų klausimų bando elgtis labai atsargiai, minkštai, nori siųsti signalą Minsko režimui, pasilikdama vietos reaguoti vėliau.

„Ekspertai, pamatę sankcijų sąrašą, teigė, kad tai buvo kone žaidimas. Procentiškai labai nedidelė dalis produktų papuolė į tą sąrašą. Tuo tarpu JAV, kuriai trąšų klausimas nėra toks jautrus, reagavo griežčiau ir ryžtingiau“, – sako P. Kunčinas.

Ekonomistas apie JAV sankcijas „Belaruskalij“: tai labai skaudus šūvis visam Baltarusijos režimui

Trečiadienį paaiškėjo, kad „Belaruskalij“ avansu sumokėjo už trąšų gabenimą per Lietuvą gruodį, jau įsigaliojus JAV sankcijoms. P. Kunčinas pažymi, klausimas yra ir teisinis, ir politinis, ir geopolitinis. Kalbant apie ES sankcijas, matyti, kad Europa savo sankcijomis norėjo apsaugoti regiono įmones ir ekonomiką.

„Žinoma, Europoje yra didelė infliacija, ir trąšos labai veikia žemės ūkį. Mes tikrai nenorėtume, kad pasekmėje nukentėtų pati Europa. Jei trąšų kainos sukils, tai kitais metais matysime didelę maisto infliaciją. Tai bus šūvis sau į koją. Tai suprantamas Europos noras daryti viską minkštai“, – pastebi ekonomistas.

P. Kunčinas pabrėžia, kad JAV sankcijos nepalyginamai griežtesnės, bet nori nenori Europai teks palaipsniui susigretinti su JAV.

„JAV didžiausias ginklas, tai priėjimas prie JAV dolerio. Jei negali atsiskaityti dolerio valiuta, tu negali dalyvauti rinkoje. Europa neturi tokios privilegijos, nes euras nėra valiuta, kuria atsiskaitinėjama pasaulinėje biržoje.

Tai, ką JAV padarė, yra labai stiprus žingsnis. Esu linkęs sakyti, kad Europai reikėtų pereiti į tą pačią poziciją“, – sako P. Kunčinas.

Kas bus, jei Lietuva ir toliau bandys suktis „minkštai“? Anot ekonomisto, vietos laviruoti lieka mažiau.

„Nes viską nuspręs, kokia bus reakcija į sankcijas. Jei Minskas neis į dialogą, nebandys keisti krypties ir matysime, kad nieks neveikia, Europai beliks vienintelis būdas – eiti griežčiausiu keliu. <...> Po tos reakcijos nebeliks vietos laviravimui. Tos įmonės, kurios bandys ieškoti kitų būdų, jos labai rizikuos, ir visi nuspręs, kad rizika yra per didelė“, – teigia P. Kunčinas.

Daugiau – pokalbio įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt