Verslas

2021.12.08 07:15

Įsigalioja JAV sankcijos „Belaruskalij“, Landsbergis sako, kad tolimesni sprendimai gali nugulti ir ant Vyriausybės stalo

atnaujinta 07.34
LRT RADIJAS, LRT.lt, BNS, LRT TV naujienų tarnyba2021.12.08 07:15

Nuo trečiadienio įsigalioja Jungtinių Valstijų sankcijos vienam didžiausių Baltarusijos trąšų gamintojui „Belaruskalij“.

Sankcijos draudžia sandorius su bendrove sudaryti JAV įmonėms ir piliečiams, be to, už susitarimus draudžiama atsiskaityti doleriais.

Nors tikėtasi, kad taip bus užkirstas kelias baltarusiškų trąšų tranzitui per Lietuvą, užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis teigia, jog sankcijos nėra tiesiogiai taikomos Lietuvoje veikiantiems subjektams. Dėl to, pasak ministro, suvaržymų įgyvendinimas priklauso nuo pervežime dalyvaujančių įmonių, tarp jų – Lietuvos geležinkelių ir Klaipėdos uosto, sprendimo.

„Kiekvienas juridinėje grandinėje dalyvaujantis juridinis subjektas turi apsispręsti, ar sudarinės sandorius, ar ne. Nes iš esmės, sankcijų, taip, kaip mes jas suprantame platesniąja prasme, įgyvendinimas priklauso nuo paties subjekto apsisprendimo. Priminsiu, kaip buvo su sanatorija – tuo metu privatus bankas pats apsisprendė, kad sankcijos jam būtų pritaikytos, jeigu jis toliau tęstų kontraktinius įsipareigojimus su sanatorija „Belarus“ ir nutraukė mokėjimus. Tai buvo jų savarankiškas sprendimas. Šiais atvejais irgi taip pat turi būti vykdoma, tik tiek, kad tiesioginio teisinio įpareigojimo sankcijas įgyvendinti iš Amerikos įvestų sankcijų jo nekyla“, – LRT RADIJUI teigia G. Landsbergis.

„Tolimesni sprendimai gali, pabrėžiu – gali, nugulti ant Vyriausybės stalo“, – priduria jis.

Antradienį premjerė Ingrida Šimonytė sakė, kad daugiau informacijos Jungtinių Valstijų taikomų sankcijų klausimais bus trečiadienį.

„JAV sankcijos turi šiokių tokių specifikų, kadangi skirtingai nuo ES sankcijų tų, kurios mums įprastos, dėl kurių būna susitariama ES institucijose, yra sankcionuojama įmonė, o ne produktas ir yra šiokių tokių teisinių niuansų, kuriuos pirmiausia reikia iki galo išsiaiškinti. Tai manau, kad komentarai didesni apie tai galės būti rytoj.

Tai dabar čia yra tam tikra dvišalė sutartis tarp Lietuvos ir Baltarusijos subjektų ir taip pat kiti ūkio subjektai, kurie šitoje atsiskaitymų ir gabenimų grandinėje dalyvauja, todėl čia yra tam tikrų teisinių niuansų, kuriuos reikia įvertinti, kadangi sankcijos yra pirminės“, – kalbėjo I. Šimonytė.

JAV specialioji pasiuntinė Baltarusijos klausimais Julie Fisher interviu naujienų portalui „15min“ sakė, kad poveikį Baltarusijai turėtų bendras Vakarų šalių veikimas.

„Tokia yra mūsų nuosekli žinia, tokia yra mūsų žinia Briuseliui ir tokia yra mūsų žinia atskirų šalių narių sostinėms: pokyčius sprendimų priėmimo procesuose Minske nulems mūsų bendras veikimas, lemsiantis, kad daryti verslą A.Lukašenkai ir su juo kainuos brangiau“, – portalui sakė diplomatė.

Detaliai tranzito per Lietuvą diplomatė nekomentavo, bet pabrėžė, kad už sankcijų taikymą yra atsakingas JAV Iždo departamentas, o jo pozicija yra pasidalyta su sąjungininkais.

„Mes – JAV su ES ir atskiromis valstybėmis narėmis – dirbame kartu, kad pasiųstume tokią pat bendrą žinutę. Būtina išlaikyti solidarumą“, – sakė J.Fisher.

„Belaruskalij“ per Lietuvą tranzitu veža apie 11 mln. tonų trąšų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt