Verslas

2021.12.07 23:13

Bankų asociacijos nežavi didesnis pelnų mokestis: leidžia suprasti, kad daugiau bankų į Lietuvos rinką tikrai neateis

Irma Janauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.12.07 23:13

Įvestas laikinai – tapo nuolatinis. Seimas nutarė, kad bankai ir toliau visada mokės didesnį pelno mokestį, nei moka visi kiti verslai. Bankų asociacija, anksčiau didesnį pelno mokestį pavadinusi neapykantos mokesčiu, dabar reiškia apmaudą ir leidžia suprasti, kad daugiau bankų į Lietuvos rinką tikrai neateis. 

Žiemos šventėms artėjant – visai ne dovana. 2019-aisiais buvusios valdžios laikinai – trejiems metams – įvestą 20 proc. pelno mokestį bankams šios kadencijos Seimas nutarė palikti visam laikui.

Iš laikino į nuolatinį: Seimas apsisprendė palikti galioti padidintą bankų pelno mokestį

„Lietuvoje veikiantys bankai veikia ribotos konkurencijos sąlygomis, todėl turi santykinai didesnį pelningumą nei kitose euro zonos šalyse. Tuo tarpu dividendų mokesčio dėl dvigubo apmokestinimo išvengimo sutarčių jie nemoka“, – pastebi Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas.

Visi kiti verslai Lietuvoje moka 15 proc. pelno mokestį.

„Konstitucinis Teismas yra išaiškinęs, kad tokį mokestį, papildomą mokestį, ir skirtingą reguliavimą kredito institucijoms taikyti galima“, – sako M. Majauskas.

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto narys Gintautas Paluckas teigia – bankų pelnai išties nemaži.

„Nemanau, jog jie turi moralinę teisę braukti ašarą, nes pelnai yra dideli. Pelnus tuos sumoka Lietuvos gyventojai, ir net ne už bankų prisiimtą riziką per paskolas išdalintas, o per elementarias sąskaitų administravimo ir sumų pervedimo mokesčius“, – teigia G. Paluckas.

Daugiau pinigų į biudžetą turės pervesti bent 2 mln. eurų pelno uždirbantys bankai ir kredito unijos. Bendra iš jų planuojama surinkti suma – 18-20 mln. eurų.

Bankų asociacija sprendimą komentuoja raštu:

„Bankai atsakingai laikosi visų įstatymų, moka ir mokės visus mokesčius. Apmaudu, kad įvedus nuolatinį papildomą bankų pelno mokestį, mūsų šalis tampa reikšmingai mažiau patrauklia jurisdikcija kredito įstaigų veiklai Baltijos regione“.

Anksčiau asociacijos vadovė sakė, kad didesniu apmokestinimu baudžiami keli šalyje dar likę reikšmingi bankai.

„Labai sudėtinga būtų įžvelgti mokesčių teisingumą tokioje didelėje mokesčio disproporcijoje, lyginant su kitais subjektais, ir tai labiau panašėja į neapykantos mokestį bankams“, – sakė Bankų asociacijos prezidentė Eivilė Čipkutė.

Seimo biudžeto ir finansų komiteto narys Valius Ąžuolas teigia – tai neturėtų būti įvardijama kaip bausmė.

„Bankai yra ta sritis, kuri gali susimokėti, turbūt mažiausiai skausminga susimokėti papildomus 5 procentus negu gyventojams kaime, kurie už automobilį turės mokėti 500 arba tūkstantį eurų. Tai čia tas teisingumas tikrai yra didesnis“, – mano Seimo biudžeto ir finansų komiteto narys V. Ąžuolas.

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto narys Kęstutis Kupšys teigia – mokestis primena tai, kas mokama ir kitur Europoje.

„Mūsų skandinaviškiems bankams galbūt ta galimybė veikti mokant tik 15 proc. iki šiol reiškė tam tikrą lengvatą. Kai tuo tarpu dabar, mokėdami 20 proc., jie faktiškai moka, kiek jie vidutiniškai sumoka ir kitur Europoje“, – sako Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto narys.

Tačiau Europos Sąjungai patariančio komiteto atstovas iš Lietuvos sutinka, kad galiausiai už viską sumokės bankų klientai. Taip sako ir valdančiųjų atstovas.

„Reikia skatinti konkurenciją bankų sektoriuje, taip suteikiant galimybę ir žmonėms, ir verslui mokėti mažesnes palūkanas už savo paslaugas. Tai mes šiuo sprendimu, išskirdami vieną sektorių iš visų kitų, mes užveriam kelią tam atsitikti. Nes vis tiek anksčiau ar vėliau vartotojas susimokės už padidintą pelno mokestį“, – teigia Seimo biudžeto ir finansų komiteto narys Vytautas Mitalas.

G. Paluckas sako, jeigu pelno mokestį bankai bandys atsiimti per paskolų palūkanas ar kitus įkainius, teks žiūrėti, pavyzdžiui, kaip nurėžti bazinių paslaugų krepšelio kainą. Esą išvis metas pelno mokestį iki 20-ies proc. padidinti visiems verslams. M. Majausko teigimu, to daryti nesvarstoma.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt