Verslas

2021.12.07 18:26

Baltarusija nuo sausio 1-osios uždraus importuoti įvairias prekes iš Vakarų šalių

atnaujinta 18.58
BNS2021.12.07 18:26

Baltarusija nuo sausio 1 dienos taikys draudimą įvežti į šalį įvairias prekes, daugiausiai žemės ūkio produktus, iš Vakarų šalių, reaguodama į Minsko autoritariniam režimui paskelbtas sankcijas, antradienį pranešė vyriausybė.

„Remiantis vyriausybės priimtu sprendimu nuo 2022 metų sausio 1 dienos įvedamas produktų embargas plačiam sąrašui prekių, pagamintų šalyse, vykdančiose diskriminacinę politiką ir nedraugiškus veiksmus mūsų šalies atžvilgiu“, – sakoma vyriausybės spaudos tarnybos komentare dėl Baltarusijos ministrų tarybos ankstesnę dieną priimto sprendimo įvesti atsakomuosius suvaržymus.

„Atsakomųjų priemonių imtasi atsižvelgiant į kolektyvinių Vakarų tęsiamus mėginimus primesti neteisėtas sankcijas mūsų šaliai“, – sakoma pranešime.

Draudžiamų importuoti prekių sąraše, sudarytame iš 18 punktų, minima galvijų mėsa, kiauliena ir pieno produktai, išskyrus specializuotus produktus be laktozės. Taip pat bus draudžiama įvežti vaisius ir riešutus, dešras, konditerijos gaminius, daržoves.

Vyriausybė pridūrė, kad tokių produktų sąrašas ateityje gali būti išplėstas.

Embargas galios šešis mėnesius, informavo Minskas.

Jungtinės Valstijos, Kanada, Jungtinė Karalystė Britanija ir Europos Sąjunga praeitą ketvirtadienį išplėtė sankcijas Baltarusijai, įvesdamos suvaržymus kai kuriems vyriausybės veikėjams ir juridiniams subjektams už žmogaus teisių pažeidimus ir paramą „migrantų kontrabandai“.

Tarp sankcijų sąraše naujai atsidūrusių fizinių ir juridinių asmenų yra Baltarusijos autoritarinio lyderio Aliaksandro Lukašenkos šeimos narių, saugumo pareigūnų, žiniasklaidos atstovų ir kelionių organizatorių.

A. Lukašenka neigia Baltarusijos atsakomybę už migrantų antplūdį. Rusija taip pat kritikavo Vakarų šalis dėl naujų sankcijų Minskui.

ES patvirtinus penktą sankcijų Baltarusijai paketą, sąrašuose iš viso yra 183 asmenys ir 26 organizacijos. Sankcijos apima draudimą šiems fiziniams asmenims atvykti į ES, taip pat į jų sąrašus patekusių fizinių ir juridiniu sąskaitų įšaldymą. Be to, ES rezidentams draudžiama pervesti lėšas į šiuos sąrašus pateikusiems asmenims.

Vašingtonas de facto uždraudė JAV investuotojams dalyvauti Baltarusijos valstybės skolos vertybinių popierių naujų emisijų pasirašyme bei uždraudė bendradarbiavimą su „Belaruskalij“ antrine prekybos įmone.

Vyriausybės komentare sakoma, kad per šių metų dešimt mėnesių Baltarusija iš šalių, taikančių jai sankcijas, įvežė „prekių ir žemės ūkio produktų už didesnę kaip 530 mln. JAV dolerių (497 mln. eurų) sumą“. Pranešime sakoma, kad embargas bus taikomas prekėms, sudarančioms šio importo pagrindą.

„Baltarusijos Respublikai svarbiausias prioritetas išlieka jos piliečių interesai. Valstybės vadovas ne kartą ragino priimti atsakomųjų priemonių nepakenkiant gyventojams. Dėl šios priežasties Ministrų tarybos sprendime yra virtinė išimčių, pavyzdžiui, [embargas] nebus taikomas prekėms, kurias baltarusiai įsiveža asmeniniam naudojimui, taip pat, pavyzdžiui, skirtoms vaikams maitinti ir kelioms kitoms kritiškai svarbaus importo kategorijoms“, – sakoma komentare.

Minskas taip pat nurodė, kad imsis priemonių „užtikrinti vartotojų rinkos pusiausvyrą, įskaitant jos pripildymą šalyje pagaminta produkcija“.

„Importuotojai, prekių gamintojai ir prekybos tinklai bus orientuoti į Baltarusijoje negaminamų prekių pakeitimą tiekimu iš draugiškų valstybių“, – sakoma pranešime.

Ankstesnės JAV, ES, Jungtinės Karalystės ir Kanados sankcijos Baltarusijai buvo taikomos už A. Lukašenkos režimo susidorojimą su protestuotojais po autoritarinio lyderio ginčijamo perrinkimo praeitais metais.

Uždrausdamas importuoti maisto produktus iš Vakarų šalių A. Lukašenka pasekė Rusijos prezidento Vladimiro Putino pavyzdžiu. 2014 metais Maskva uždraudė importuoti Vakarų šalyse pagamintą sūrį, mėsą ir kitus produktus, reaguodama į sankcijas, paskelbtas jai už Rusijos vaidmenį kare Rytų Ukrainoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt