Verslas

2021.12.07 16:56

Naminukės legalizavimas skinasi kelią Seime: norintieji gaminti privalėtų įvykdyti penkias sąlygas

atnaujinta 18.13
Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2021.12.07 16:56

Seime po pateikimo pritarta siūlymui legalizuoti naminę degtinę – naminukę. Pasiūlymo autorius liberalas Eugenijus Gentvilas, pristatydamas projektą Seime, teigė, kad toks siūlymas galėtų padėti užtikrinti, kad gyventojai nevartotų nesaugios naminukės, o, norint vykdyti šią veiklą, būtų taikomi griežt reikalavimai: gamyba galėtų užsiimti tik užsiregistravę ir kaimo turizmo sodybas turintys ūkininkai, kurie per metus galėtų pagaminti 1 000 litrų naminukės ir ją pardavinėti tik kaimo turizmo sodyboje.

Už projektą balsavo 53 Seimo nariai, prieš – 14, susilaikė – 17 parlamentarų.

Toliau projektas bus svarstomas Seimo komitetuose. Pagrindiniu komiteti paskirtas Seimo Ekonomikos komitetas.

Tuomet projektą vėl svarstys Seimas, kuris vėliau turėtų jį galutinai patvirtinti arba atmesti pavasario sesijoje.

Pristatydamas siūlymą liberalas Eugenijus Gentvilas atkreipė dėmesį, kad šiuo metu galiojančios nuostatos leidžia silpnų alkoholinių gėrimų gamybą.

„Stipresnių alkoholinių gėrimų gamyba draudžiama. Kai kalbu apie necivilizuotumą, man prieš akis iškyla gero dešimtmečio praeities vaizdas, kai Varėnos miesto šventėje buvęs valstybės vadovas ir tuometinis Seimo pirmininkas gardžiuojasi televizijų akivaizdoje tuo naminiu produktu, t. y., naminuke, kuri nelegali ir visi tai žino“, – kalbėjo E. Gentvilas.

Jo teigimu, vieša paslaptis, kad naminukė yra gaminama ir pardavinėjama, o jos gamintojai baudžiami tik retkarčiais, kai yra pagaunami.

„Turime tokią laukinę situaciją, iš kurios aš siūlau išeiti į civilizuotą kelią kaip daugelis ES valstybių jau yra padariusios. Toli ieškoti nereikia – ta pati Latvija. Žinau, kad oponentai kalbės apie tautos girdymą. Galite kalbėti. Mano manymu, tai kaip tik sumažins tautos girdymą“, – teigė E. Gentvilas.

Politikas įvardijo pastaruoju metu fiksuotus pažeidimus, kai buvo konfiskuota nelegali naminukės gamyba ir išpiltas raugas ar jau paruoštas alkoholis.

„Būsite naivūs ir įsivaizduosite, kad pirmą kartą žmogus virė naminukę ir jį pirmą kartą pagavo su 5,5 tonos raugo?“ – teigė E. Gentvilas.

Jo tvirtinimu, tai jau penktą kartą teikiamos nuostatos, kurios vis neprasiskina kelio Seimo.

„Dalis tų produktų gali būti su technologinėmis gamybos klaidomis. Neduok, Dieve, apaks, nupliks, išprotės arba numirs. Jokios kontrolės nėra“, – tvirtino parlamentaras.

Anot E. Gentvilo, vis dėlto, siekiant reguliuoti naminukės gamybą, siūlomos konkrečios nuostatos: ją gaminti galėtų tik ūkininkų registre registruoti ir kaimo turizmo sodybą turintys ūkininkai, o gaminamas produktas turėtų būti sertifikuotas kaip nacionalinio paveldo produktas.

Be to, produkcijos prekyba ir pardavimas galėtų vykti tik kaimo turizmo sodyboje ir per metus būtų galima pagaminti 1 000 litrų naminės degtinės.

E. Gentvilo vertinimu, gaminti naminukę galėtų pradėti dalis iš dabar veikiančių maždaug 700 kaimo turizmo sodybų, o tai netaptų didele papildoma našta institucijoms, kurios ir taip vykdo kitų subjektų kontrolę.

Užbėgdamas už akių E. Gentvilas teigė manantis, kad teikiamam projektui turėtų būti reikalinga Vyriausybės išvada, o po to galėtų sekti ir kitų teisės aktų – Administracinio teisės pažeidimo ir Budžiamojo kodeksų – pakeitimai, kurie numatytų griežtesnį nelegalios gamybos reguliavimą.

A. Sysas abejojo, ar tai sumažintų nelegalią gamybą

Socialdemokratas Algirdas Sysas teigė suprantantis, kad pasiūlymas kyla po atvejų, kai gyventojai apsinuojimo ir mirė nuo surogatų, tačiau teigė, kad jau dabar norintieji veiklą galėtų vykdyti legaliai – tik tokia veikla būtų brangi.

„Ko gero, įvykiai Kaune aiškiai parodė, apie ką ir pats kalbate iš tribūnos. Sakote – legalizuoti. Ir šiandien šitas verslas legalizuotas tik turi susimokėti mokestį. (...) Licencijavimas dabartinis yra labai brangus. Jeigu neklystu, per metus – 300 tūkst. eurų. Tai kokį licencijavimą siūlote šiems ūkiams?“ – teiravosi A. Sysas.

Jis taip pat abejojo, ar tokiu būdu sumažės nelegaliai gaminamos naminukės kiekiai.

„Aš manau, kad Vyriausybė, jeigu pritaria tam projektui, ji ir numatytų licencijų įsigijimo kainas. Dėl kontrolės, sakau, yra valstybės institucijos, kurioms dar kokie 200 subjektų tikrai nesudaro problemos kontroliuoti. Dėl to, ar toliau virs, sakau – gerai, aš įsipareigoju (...), reikia teikti administracinių kodeksų pakeitimus, kad tikrai sumažintume nelegalios gamybos kiekius“, – teigė E. Gentvilas.

A. Veryga: tai tik reikš, kad atėjusi kontrolė turi rasti ne daugiau 1 000 litrų

„Valstietis“ Aurelijus Veryga teigė abejojantis, ar pasiūlymas yra suderinamas su alkoholio kontrolės įstatyme numatytais principais.

„Ar jūs skaitėte Alkoholio kontrolės įstatymo trečią straipsnį? Ten yra išvardyti valstybės alkoholio kontrolės principai“, – teigė A. Veryga.

Toliau Seimo narys pristatė dalį punktų ir teiravosi, kaip pataisa koreliuoja su minėtomis nuostatomis.

„Pritariu tiems tikslams ir užmojams. Žinote mano požiūrį dėl kitų Alkoholio kontrolės įstatymo pataisų, kas mane jaudina. Reklama, informacija, 18-mečių klausimas. Kiti dalykai manęs nejaudina. Pritariu toms priemonėms, tačiau nemanau, kad mano siūlymas iškreipia tas priemones. Patikėkite, pakrūmėse išvirtas produktas paplinta ir tikrai yra vartojamas ne kur nors kultūringoje, kontroliuojamoje aplinkoje“, – teigė E. Gentvilas.

Pasisakydamas prieš A. Veryga vis dėlto teigė, kad reguliavimas, legalizavus tokią gamybą, nebus užtikrintas: „Norima viską padaryti be apskaitos, be kontrolės. Ką reiškia 1 000 litrų? Tai reiškia, kad atėjusi kontrolė turi rasti ne daugiau kaip 1 000 litrų. O kiek aš išgėriau, kiek aš išpilsčiau, niekas nesukontroliuos.“

V. Mitalas: drįskime pripažinti, kad mūsų gyvenime šis dalykas yra

Laisvės partijos narys Vytautas Mitalas laikėsi priešingos nuomonės – projektas padėtų nelegalią veiklą ištraukti iš šešėlio ir surinkti daugiau lėšų į valstybės biudžetą.

„Man atrodo, kad šis sprendimas šį šešėlį, kurį mes turime, kuris yra labai didelį ir visiškai nekontroliuojamą, išneštų į dienos šviesą ir mes galėtume labai drąsiai pasakyti, kad tai, kas buvo nematoma, ir visi apsimetėme, kad neva to nėra, iš tikrųjų egzistuoja.

Tai kartu leistų užtikrinti kokybės kontrolę, užtikrinti tai, kad yra legaliai apskaitoma, surenkamos pajamos į valstybės biudžetą. Drįskime pripažinti, kad mūsų gyvenime šis dalykas yra, ir jį ištraukime iš baudžiamojo kodekso rėmų“, – tvirtino V. Mitalas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt