Verslas

2021.12.07 11:25

Seimas deda galutinį tašką: mokesčių bankams nemažins

Jonas Deveikis, LRT.lt2021.12.07 11:25

Seimas apsisprendė neribotam laikui palikti galioti dar 2020 m. nuo 15 iki 20 proc. padidintą bankų pelno mokestį. 

Už Pelno mokesčio įstatymo pakeitimą balsavo 103 Seimo narių, prieš – 2, ir 16 susilaikė.

Pelno mokestis iki 20 proc. kredito įstaigoms, uždirbančioms daugiau negu 2 mln. eurų pelno, buvo įvestas dar „valstiečių“ 2019 m., o pradėjo galioti 2020 m.

Tačiau padidintas pelno mokestis buvo tik iki 2023 m. Tuometinis Seimo ir biudžeto finansų komiteto (BFK) pirmininkas Valius Ąžuolas tikino, kad įstatymo projektas buvo priimtas tik 3 metams, nes baimintasi, jog tam gali nepritarti Europos Centrinis bankas.

„Buvo nuogąstavimų, kad Europos Centrinis Bankas gal išreikšti kažkokią nuomonę, gal kitos institucijos išreikš vienokią ar kitokią nuomonę dėl grėsmių. Jeigu bus išreikšta nuomonė, kad tų grėsmių nėra, tai galima bus tada ir pavasario sesijoje pratęsti tą mokestį“, – dar 2019 m. gruodį, priėmus įstatymą kalbėjo V. Ąžuolas.

Lietuvos bankų asociacija nepalaikė siūlymo pratęsti padidinto bankų pelno mokesčio taikymo neribotam laikui bei pažymėjo, kad didesnis mokesčio tarifas yra bausmė šalyje dar likusiems „reikšmingiems bankams“.

Dėl padidinto pelno mokesčio į šalies biudžetą 2020 m. papildomai surinkti 35,2 mln. eurų.

Visiems verslo subjektams, išskyrus kredito įstaigas, šiuo metu galioja 15 proc. siekiantis pelno mokesčio tarifas.

M. Majauskas: bankai veikia ribotos konkurencijos sąlygomis

BFK pirmininkas Mykolas Majauskas prieš įstatymo priėmimą Seime akcentavo, kad Konstitucinis teismas dar 2021 m. išaiškino, jog nevienodas pelno mokestis, taikomas skirtingiems subjektams, tam tikrais atvejais yra objektyviai pateisinamas.

„Tai reiškia, kad Seimas gali priimti įstatymą dėl papildomo kredito institucijų pelno mokesčio ir palikti galioti sprendimą tokį, koks jis buvo priimtas 2019 m. Šiuo sprendimu mes padarome anksčiau priimtą pelno mokesčio pakeitimą permanentiniu. Nepriėmus šio sprendimo jis baigtų galioti ateinančiais metais. Jei mes priimsime šį sprendimą, bankai mokės papildomą pelno mokestį“, – Seime kalbėjo M. Majauskas.

Jo teigimu, teisinga palikti galioti padidintą pelno mokestį bankams, nes jie veikia ribotos konkurencijos sąlygomis.

„Tai yra prasminga ir pateisinama fiskaliniu požiūriu, nes kredito institucijos dirba ribotos konkurencijos sąlygomis, demonstruoja didesnius pelningumas nei bankai kitose Euro zonos šalyse. Taip pat turime situaciją, kai dividendų mokesčio dėl dvigubo apmokestinimo išvengimo sutarčių bankai nemoka, todėl pelno mokestis fiskaliniu požiūriu tampa itin svarbus“, – pabrėžė politikas.

M. Majauskas akcentavo, kad dėl padidinto pelno mokesčio kredito įstaigoms, kasmet į šalies biudžetą papildomai bus surinkta 18–20 mln. eurų.

Siūlymą palikti galioti padidinti bankų pelno mokestį pateikė Seimo biudžeto ir finansų komitetas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt