Verslas

2021.12.06 19:05

Baltarusijai skelbiant sankcijas, ekonomistai skeptiški: jiems be mūsų prekių išgyventi bus sunkiau nei mums be jų

Gabrielė Sagaitytė, Jonas Deveikis, LRT.lt, BNS2021.12.06 19:05

Vertindami Minsko sprendimą drausti dalies prekių importą iš valstybių, taikančių sankcijas Baltarusijai, ekonomistai tvirtina, kad didelio smūgio nei Europai, nei Lietuvai tai nesuduos. Atvirkščiai – patys baltarusiai neturėtų galimybės įsigyti reikalingų prekių.

„Kaip atsakomąsias priemones į neteisėtą išorinį sankcijų spaudimą, kuriuo siekiama pakirsti Baltarusijos suverenitetą ir pabloginti Baltarusijos piliečių gerovę, Baltarusijos Vyriausybė, siekdama apsaugoti nacionalinius interesus, nusprendė uždrausti įvežti į šalį kai kurias prekes, pagamintas šalyse, kurios taiko prieš Baltarusiją nukreiptas neteisėtas sankcijas“, – teigiama Baltarusijos URM interneto svetainėje paskelbtame pranešime.

Pažymima, kad atitinkamas nutarimas bus pasirašytas artimiausiu laiku.

„Bus imtasi būtinų priemonių, kad vidaus rinka būtų prisotinta panašių prekių iš draugiškų valstybių“, – nurodo Baltarusijos URM.

Ministerija taip pat paskelbė, kad „išplėsti asmenų, kurių atvykimas į Baltarusijos Respublikos ir sąjunginės valstybės teritoriją nepageidaujamas iš šalių, sistemingai diskriminuojančių baltarusių pareigūnus, žurnalistus ir visuomeninių organizacijų atstovus, sąrašai“.

Režimas taip pat pažadėjo tęsti „sąjunginių programų įgyvendinimą ir stiprinti ekonominę integraciją su Rusijos Federacija, taip pat palaikyti tvirtus prekybos ir ekonominius ryšius su EAES (Eurazijos ekonominės sąjungos) partneriais ir „tolimojo rato“ šalimis“.

Be to, ministerija pagrasino imtis „virtinės kitų neviešo pobūdžio veiksmų“.

„Priemonės yra atsakomojo pobūdžio ir gali būti atšauktos, jeigu jų paveiktos šalys ir šalių grupės atsisakys ydingos Šaltojo karo logikos, grįš į konstruktyvaus bendradarbiavimo kelią siekdamos palaikyti taiką bei stabilumą Europos žemyne, taip pat visapusiškai laikysis prisiimtų tarptautinių įsipareigojimų“, – teigiama pareiškime.

N. Mačiulis: pakenks tik vietos gyventojams ir verslui

Kaip LRT.lt pažymėjo banko „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis, Baltarusija yra daug labiau priklausoma nuo Vakarų valstybėse gaminamų produktų nei Vakarai nuo Baltarusijos.

„Bet kokias sankcijas, kurias gali pritaikyti Baltarusija, reikėtų rašyti kabutėse. Tai yra daugiau parodomosios sankcijos ir jos labiau pakenks Baltarusijai, šalies gyventojams, o ne Vakarų valstybėms“, – teigia N. Mačiulis.

Jis taip pat akcentuoja, kad dėl A. Lukašenkos žadamų įvesti sankcijų Baltarusija jokios naudos nepasieks, o tik pakenks baltarusiams – jie negaus aukštesnės kokybės prekių.

„Šioje situacijoje labiausiai būtų gaila baltarusių, kurie daugelio prekių, kurias pirkdavo iš Vakarų valstybių, aukštesnės kokybės maisto produktų gali netekti ir turės tenkintis žemesnės kokybės produktais. Gali nukentėti ir pramonė, jeigu negaus sudedamųjų dalių.

A. Lukašenka bando dar giliau kasti duobę, kurioje yra, ir taip dar labiau pakenks šalies gyventojams bei įmonėms.

N. Mačiulis

Tačiau manau, kad pati Baltarusija pasirinks tik tokias prekių kategorijas, kurioms turi pakaitalus ir jas gali gauti iš kitų valstybių, pavyzdžiui, Kinijos. Nors bandys nepakenkti sau, akivaizdu, kad Baltarusija negali laimėti. Būdamas sudėtingoje politinėje ir ekonominėje situacijoje A. Lukašenka bando dar giliau kasti duobę, kurioje yra, ir taip dar labiau pakenks šalies gyventojams bei įmonėms“, – akcentuoja N. Mačiulis.

Lietuvai mato tik vieną pavojų

„Brandonomikos“ ekonomistas Aleksandras Izgorodinas LRT.lt sako, kad Lietuvai Minsko planuojamos sankcijos didelio poveikio neturės.

„Mums poveikis būtų netiesioginis. Lietuviškos kilmės prekių eksporto struktūroje 2020 metais Baltarusija atsidūrė tik 24 vietoje. Tai reiškia, kad Baltarusijai uždraudus įvežti prekes iš Lietuvos mūsų eksportuotojams tai stipriai nepakenktų“, – sako ekonomistas.

Jo teigimu, daugiausia iš Lietuvos į Baltarusiją eksportuojama plastiko, mašinų ir įvairių įrenginių, metalų, popieriaus.

Vis dėlto A. Izgorodinas įspėja, kad Baltarusija dar turi vieną ginklą sankcijų pakete, kuris iš tikrųjų galėtų paveikti dalį verslo ar sukelti nepatogumų.

„Baltarusija galėtų paveikti Lietuvą per transporto rodiklius. Baltarusija užima trečią vietą pagal prekių reeksportą. Kitaip tariant, per Baltarusiją keliauja daug logistikos bendrovių. Lietuvai būtų pavojingiausia, jei į sankcijų paketą būtų įtrauktas draudimas vilkikams iš Lietuvos įvažiuoti į Baltarusiją. Tokia rizika išlieka, nes Baltarusija skelbia, kad gali imtis dar neskelbtų priemonių.

Jei taip nutiktų, dalis vilkikų nepatektų į Baltarusiją ir yra rizika nepatekti į Rusiją. Vis dėlto įmonės turėtų išeitį – galėtų važiuoti per Latviją“, – sako A. Izgorodinas.

Baltarusija be europietiškų technologijų ir prekių išsivers sunkiai

Ekonomistas A. Izgorodinas pažymi, kad kalbėdamas apie sankcijas ir grasinimus uždrausti įvežti į šalį kai kurias prekes, pagamintas šalyse, kurios taiko prieš Baltarusiją nukreiptas sankcijas, režimas gali išsikasti duobę.

Anot jo, Baltarusija iš Europos Sąjungos importuoja daug tarpinio vartojimo prekių, o uždraudus jų įvežimą vietos gamyklos nebegalėtų gaminti tam tikrų šalies ekonomikai svarbių produktų.

„Didžiausia rizika būtų dėl tarpinio vartojimo prekių. Baltarusija iš Europos Sąjungos importuoja nemažai tarpinio vartojimo prekių. Tai yra įvairūs įrenginiai, transporto priemonės, komponentai gamykloms. Jeigu jie uždraus importą iš ES, paprasčiausiai negalės plėsti savo ekonomikos.

Žinoma, dalį komponentų bus galima importuoti iš Rusijos, bet nežinia, ar jie tiks. Jei Baltarusijoje stovės įrenginiai, kurie pagaminti Vokietijoje, tai rusiški komponentai netiks. Be to, naftos ir trąšų pramonės veiklai reikia tarpinio vartojimo prekių. Baltarusija be europietiškų technologijų ir prekių išsivers sunkiai, o Lietuva ir Europa be baltarusiškų prekių išsivers lengviau“, – tikina jis.

Dubnikovas: šiuo atveju pareiškimai neadekvatūs

Lietuvos verslo konfederacijos viceprezidentas finansų analitikas Marius Dubnikovas LRT.lt teigia, kad toks kaimyninės šalies žingsnis didelio smūgio Europai nesuduotų.

„Mes ne kartą kalbėjome, kad Lietuvai tie smūgiai pakeliami. Net jeigu, pavyzdžiui, nutrauktų trašų vežimą per Lietuvą, tai yra pakeliama, o Europos Sąjungai įtaka yra minimali.

Sutikime, kad ši šalis kokių nors pretenzijų ar sankcijų, kurios galėtų reikšmingai paveikti vidutinį europietį, neturi. Tikrai neadekvatūs pareiškimai“, – komentuoja M. Dubnikovas.

Daugiau neigiamos įtakos toks sprendimas turėtų patiems baltarusiams, sako finansų analitikas.

„Kalbant apie neimportuojamas prekes į pačią Baltarusiją, natūralu, kad baltarusiai netenka galimybės įsigyti produkcijos, kurios jiems reikia“, – teigia M. Dubnikovas.

Išplėtė sankcijas

LRT.lt primena, kad Jungtinės Valstijos, Kanada, Jungtinė Karalystė ir Europos Sąjunga ketvirtadienį išplėtė sankcijas Baltarusijai, įvesdamos suvaržymų kai kuriems Vyriausybės veikėjams ir juridiniams subjektams už žmogaus teisių pažeidimus ir paramą „migrantų kontrabandai“.

Tarp sankcijų sąraše naujai atsidūrusių fizinių ir juridinių asmenų yra Baltarusijos autoritarinio lyderio Aliaksandro Lukašenkos šeimos narių, saugumo pareigūnų, žiniasklaidos atstovų ir kelionių organizatorių.

ES patvirtinus penktą sankcijų Baltarusijai paketą, sąrašuose iš viso yra 183 asmenys ir 26 organizacijos. Sankcijos apima draudimą šiems fiziniams asmenims atvykti į ES, taip pat į jų sąrašus patekusių fizinių ir juridinių sąskaitų įšaldymą. Be to, ES rezidentams draudžiama pervesti lėšas į šiuos sąrašus patekusiems asmenims.

Vašingtonas de facto uždraudė JAV investuotojams dalyvauti Baltarusijos valstybės skolos vertybinių popierių naujų emisijų pasirašyme ir bendradarbiauti su „Belaruskalij“ antrine prekybos įmone.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt