Verslas

2021.12.06 13:09

Loterijų verslas kreipiasi į Antikorupcijos komisiją – mato neskaidrų siekį nacionalizuoti loterijas

Lukas Juozapaitis, ELTA2021.12.06 13:09

Lietuvos loterijų asociacija (LLA) ketina kreiptis į Seimo Antikorupcijos komisiją dėl galimai neskaidrių Loterijų ir lošimų mokesčio įstatymo pataisų, skelbiama asociacijos pranešime spaudai.

Anot LLA, Seime šiuo metu „itin skubiai, nesilaikant procedūrų, stumiamo mokesčių didinimo loterijoms“ tikslas – įsteigti valstybinę loteriją. Asociacijos įsitikinimu, tokių pataisų siekia Nacionalinė lošimų ir žaidimų verslo asociacija, kurios prezidentas Samoilas Kacas minimas Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) ikiteisminio tyrimo byloje dėl vasarą įvykusio bandymo papirkti Seimo narį Matą Maldeikį. Tuomet įtarimai pareikšti kito parlamentaro Mindaugo Puidoko padėjėjui Kęstučiui Motiečiui.

„Pasak Loterijų asociacijos, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto brandinama idėja nacionalizuoti loterijų verslą. Tokių pačių tikslų jau daugelį metų siekia azartinių lošimų verslininkai, kurie šiuo metu figūruoja STT atliekamame ikiteisminiame tyrime dėl bandymo papirkti to paties komiteto narį M. Maldeikį“, – rašoma LLA pranešime.

Lapkričio pabaigoje Seimo Biudžeto ir finansų komitete (BFK) priimtas sprendimas didinti loterijoms nuo išplatintų bilietų nominalios vertės taikomą mokestį nuo prieš tai patvirtinto 15 proc. iki 18 proc. Pagal dabar galiojančią tvarką loterijų organizatorių pajamos apmokestinamos 13 proc.

LLA prezidento Andriaus Karaliūno teigimu, pataisomis siekiama sunaikinti loterijų verslą, jį nacionalizuoti bei atverti kelią azartiniams lošimams. Jis pažymi, kad Lietuvoje pirmąjį nepriklausomybės dešimtmetį valstybinė loterija jau veikė, tačiau vėliau buvo likviduota.

LLA dėl šių pataisų aną savaitę jau kreipėsi į Generalinę prokuratūrą ir STT.

BFK pirmininkas Mykolas Majauskas praėjusią savaitę teigė, kad jei loterijų verslas nepajėgs mokėti numatomų didesnių mokesčių, jo valdymą turėtų perimti valstybė. Apie tai politikas užsiminė ir Eltai.

„Loterijų organizatoriai teigia, kad didesnis mokestis jiems gali būti nepakeliamas. Jei gąsdina, kad nėra galimybės mokėti tokio mokesčio, natūralus klausimas, kaip tokį mokestį gali mokėti valstybiniai monopoliai, ir natūralu, kad tuomet diskusija tampa šiek tiek platesnė“, – mano M. Majauskas.

Anot jo, visoje ES tik Lietuvoje ir Čekijoje loterijas organizuoja privatus verslas, o ne valstybė. Visgi Lietuvoje organizatoriai sumoka 13 proc. nuo nominalios išplatintų bilietų vertės, čekų loterijų bendrovių mokesčiai siekia 35 proc. Pusę pelno jos įpareigotos skirti labdarai, ko, nurodo M. Majauskas, privatūs akcininkai Lietuvoje daryti neprivalo.

M. Majauskas įsitikinęs, kad ES pavyzdžiai tik atskleidžia, kad ir Lietuvoje loterijos gali mokėti didesnius mokesčius bei labiau prisidėti prie lošimų prevencijos. Jei mokestinė našta verslui bus per sunki, M. Majauskas neabejoja, kad loterijų verslo pertvarka į valstybinį monopolį turi būti viena svarstytinų alternatyvų.

LLA skaičiavimais, jei įstatymo pataisos būtų priimtos, jau dabar dukart už azartinius lošimus apmokestintoms loterijoms mokestinė našta dar labiau padidėtų 40 proc.

Įstatymas į Seimo posėdžių salę turėjo grįžto gruodžio 7 d., tačiau kol kas iš darbotvarkės yra išbrauktas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt