Verslas

2021.12.03 20:09

Beprotiškai graibstant butus, stringa socialinių būstų pirkimas: Kaunas nupirko keturiskart mažiau, nei planavo

Kristina Karlonė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.12.03 20:09

Įkaitus nekilnojamojo turto rinkai, stringa socialinių būstų pirkimas. Kauno miesto savivaldybė šiemet nupirko keturiskart mažiau socialinių būstų, nei planavo. Priežastis – ne lėšų trūkumas, o menka pasiūla.

Dviejų kambarių butas Kaune Šiaurės prospekte – vienas naujausių Kauno savivaldybės pirkinių. Į kol kas tuščią butą jau netrukus turėtų įsikelti socialinio būsto laukianti šeima. Šis 48 kvadratinių metrų ploto butas kainavo beveik 60 tūkstančių eurų.

„Jei prieš tris metus prieš keturis metus pirkdavome būstą, kurio vienas kvadratinis metras kainuodavo apie 700-800 eurų, tai dabar jau kainos siekia apie 1200 už vieną kvadratinį metrą“, – sako Kauno savivaldybės turto skyriaus vedėjas Donatas Valiukas.

Savivaldybė šiemet nupirko tik 8 socialinius būstus, tai yra keturiskart mažiau, nei planavo. Tačiau pagrindinė kliūtis net ne išaugusios kainos. Būstai taip graibstomi, kad savivaldybė sako net nesulaukianti pasiūlymų.

„Pinigų savivaldybė šiam tikslui turi ir galėtų įsigyti ir dar 20, 30 būstų, jei tik rastų tinkamų rinkoje“, – tikina D. Valiukas.

Žinios. Į protestą susirinkę „Basi tėčiai“ prie prezidentūros prašė panaikinti „vaikų segregavimą“

Nekilnojamojo turto specialistų pastebėjimais, kainos butų rinkoje per metus paaugo beveik penktadaliu. Keičiasi ir pirkėjų pardavėjų derybos – jose nebūtinai nusiderima. Konkurencija atsiranda ir tarp pirkėjų.

„Paskutinį atvejį turėjome Kauno senamiestyje. Buto pardavimas. Einamas butas, tvarkingas, dviejų kambarių, pradinė kaina 135 tūkstančiai. Atsiradus keliems potencialiems pirkėjams jis buvo parduotas už 145 tūkstančius“, – sako „Ober-Haus“ Kauno regiono vadovas Svajūnas Šarauskas.

Ekonomistai sako, kad nekilnojamojo turto rinkos aktyvumas signalizuoja ir apie menką finansinį raštingumą, kai pagrindine investicija matomas tik nekilnojamasis turtas. O jį perkant nuomai ne visada įvertinamos rizikos.

„Būstas – gyvas organizmas, jį reikia ir prižiūrėti, ir nuomai reikia įsivertinti renovacijų kaštus bei kosmetinių remontų kaštus“, – sako VDU Ekonomikos ir vadybos fakulteto docentas dr. Audrius Šimkus.

Suaktyvėjus rinkai nukenčia ne tik socialinių būstų pirkimas. Sunkiau ir pirmą būstą perkančioms šeimoms. Pirkėjams besivaržant dėl pasiūlos dažniausiai permokama.

„Tuose aukcionuose dažnai nerandame racionalaus grūdo, žmonės konkuruoja, įsijungia ambicijos, sveiko proto nelabai lieka ir sandoriai įvyksta aukštesnėmis nei rinkos kainomis. Iš kitos pusės – tokie sandoriai iškraipo rinką“, – sako A. Šimkus.

Ekonomisto prognozėmis, būstų kainos mažėti neturėtų. Tačiau antro ar trečio būsto pirkimo nuomai patrauklumas turėtų blėsti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt