Verslas

2021.12.03 13:12

Landsbergis apie Kinijos trikdžius Lietuvos verslui: dėl to oficialiai kreipsimės į Europos Komisiją

atnaujinta 13.34
ELTA, LRT RADIJAS, LRT.lt, Roma Pakėnienė, BNS2021.12.03 13:12

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Lansbergis sako, kad tarp Pekino ir Vilniaus tvyrant įtampai, Lietuva prašys Europos Sąjungos pagalbos. Kitą savaitę planuojama kreiptis į Europos Komisiją.

„Oficialiai niekaip neįteisinti apribojimai verslui prekiauti Kinijoje. Mes tą jautėme nuo pat pradžių, žiūrime į atvejus rimtai, siekiame padėti kiekvienai įmonei atskirai, kiek tik galime padaryti. Kitą savaitę oficialiai kreipsimės ir į Europos Komisiją (EK), nes kaip ir prekybos politika, kurios apribojimai Lietuvai dabar dalinai ir taikomi, yra Europos Sąjungos kompetencijos dalis. Prašysime EK įsitraukti ginant Lietuvos interesus ginče su Kinija“, – teigė ministras

Penktadienį Lietuvos verslininkai pranešė, kad negali išmuitinti prekių Kinijoje, nes ši nuo gruodžio išbraukė Lietuvą iš šios šalies muitinės sistemos. Oficialiai Kinijoje nėra skelbiama, kad būtų blokuojamos prekės iš Lietuvos.

Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė ketvirtadienį BNS teigė, jog tokiems Kinijos trikdžiams buvo ruošiamasi, o parama verslui jau numatyta anksčiau – įmonėms iki 5 mln. eurų padidinta „Invegos“ garantijų už paskolas suma, be to, palankesnė tapo ir valstybės pagalbos de minimis skaičiavimo tvarka.

Pasak ministrės, problemai spręsti reikės ir Europos Sąjungos įsitraukimo, o atsakomieji veiksmai bus derinami su Užsienio reikalų ministerija (URM) ir Vyriausybe.

Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas Vidmantas Janulevičius BNS ketvirtadienį patvirtino, kad Lietuva buvo išbraukta iš elektroninės muitinės deklaravimo sistemos. Pasak jo, problemų turi kelios įmonės, dirbančios baldų ir medienos sektoriuje – jų laivais nugabentų krovinių nepriima Kinijos muitinė, be to, anot jo, problemų turi ir kitų transporto grandinių įmonės, tačiau jis jų neįvardijo.

Lietuvos–Kinijos prekybos asociacijos generalinis direktorius Rokas Radvilavičius BNS ketvirtadieįnį teigė, jog oficialiai Kinijoje nėra skelbiama, kad būtų blokuojamos prekės iš Lietuvos, tačiau tokie signalai gali būti siunčiami „vidiniais nurodymais“.

Nausėda apgailestauja dėl Kinijos sankcijų Lietuvos verslui: tikisi, kad Vyriausybė parengs kompensacines priemones

Prezidentas Gitanas Nausėda teigia, kad tenka apgailestauti dėl Kinijos įvestų apribojimų Lietuvos verslininkų gabenamai produkcijai. Pasak jo, atsižvelgdama į tai Vyriausybė turėtų imtis priemonių, padėsiančių verslui išvengti skaudžių padarinių.

„Tenka apgailestauti dėl Kinijos valdžios sprendimo. Deja, jis buvo priimtas, nepaisant to, kad Lietuva, manau, pakankamai aiškiai pristatė savo sprendimą dėl Taivano atstovybės. Pristatė, pakomentavo, pabrėžė, kad tai nesikerta su vienos Kinijos principu, kurio mes laikomės“, – žurnalistams Šalčininkuose sakė G. Nausėda.

Trečiąją COVID-19 vakcinos dozę Šalčininkuose gavęs Nausėda: norisi padrąsinti

„Dabar, kai jau sprendimas priimtas, tikiuosi, kad Vyriausybė, įvertinusi situaciją, parengs kompensacines priemones, kurios padės mūsų verslui išvengti skaudžių pasekmių“, – teigė prezidentas.

Ketvirtadienį portalas 15min paskelbė, kad Lietuvos verslininkai negali išmuitinti prekių Kinijoje, nes ši išbraukė Lietuvą iš šios šalies muitinės sistemos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt