Verslas

2021.12.03 08:15

Viceministras: atsisakantys skiepytis nedarbo išmokų nepraras

Rūta Kupetytė, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2021.12.03 08:15

Nuo gruodžio 1-osios valstybei nebenkompensuojant COVID-19 testų skiepytis atsisakantiems dirbantiesiems, pirmosios mėnesio dienos nerodo bedarbių pagausėjimo, nors apie tokį galimą scenarijų perspėjo profsąjungų atstovai. Tiesa, kaip sako Užimtumo tarnybos vadovė, praėjo dar per mažai laiko, jog padėtį galima būtų objektyviai įvertinti.

LRT RADIJUI Užimtumo tarnybos vadovė Inga Balnanosienė sakė, jog pokalbių su tarnybos konsultantais metu pasisakymų „nepriimsiu darbo pasiūlymo dėl to, kad reikia skiepytis arba testuotis“ girdėta ne kartą. Vis dėlto kol kas nematyti, kad prasidėjus gruodžiui bedarbių ženkliai padaugėtų.

„Nuo naujos tvarkos įsigaliojimo praėjo dar tik pora dienų, tai tikrai kažkokias išvadas daryti būtų sudėtinga. Jokio registracijos padidėjimo ar augimo mes nematome, tiesiog matome įprastą šiam metų laikotarpiui dinamiką – paprastai visada žiemos metu nedarbas šiek tiek auga, šiemet matome, kad jis auga labai nedaug, procentiškai palyginus (su tuo), kiek tai buvo priešpandeminiu laikotarpiu. Tai sąlygoja, matyt, tai, kad darbo rinkoje vis dar labai daug laisvų darbo vietų ir įvairiausių pasiūlymų“, – laidai „Ryto garsai“ penktadienį sakė I. Balnanosienė.

Lietuvos verslo konfederacijos prezidento Andriaus Romanovskio manymu, vakcinuotis atsisakantys asmenys, būtent dėl to netekę darbo, neturėtų gauti tų pačių lengvatų kaip ir pasiskiepiję Užimtumo tarnybos klientai.

„Jeigu žmogus yra Užimtumo tarnyboje, ieškantis darbo, jam galėtų būti taikomas toks reikalavimas. Kita vertus, čia reikėtų diskutuoti, vienas iš variantų, kad jeigu žmogus nutraukia sutartį būtent dėl tokio dalyko, Užimtumo tarnybos klientu jis neturėtų tapti, nes Užimtumo tarnyba yra skirta tiems žmonėms, kurie praranda darbą ir ieško kito, o štai čia žmogus iš principo pats atsisako darbo, nes atsisako skiepytis“, – kalbėjo A. Romanovskis.

Socialinės apsaugos ir darbo viceministras Vytautas Šilinskas užtikrina, kad nedarbo išmokų nepasiskiepijusieji nepraras.

„Norime užtikrinti žmones, kurie ieško darbo, kad nedarbo išmokų jiems neatiminėsime ir čia neplanuojame jokių pokyčių. Nes žmonės mokėjo įmokas, jeigu neteko darbo, jie išmokas gauna ir Lietuvoje taip yra nepriklausomai nuo to, ar žmogus buvo atleistas už pažeidimus, ar išėjo savo noru. Žinome, kad Lietuvoje net ir krizių metu darbuotojai dažnu atveju išeina savo noru ir ne visais atvejais be darbdavio spaudimo. Šių žmonių mes nubausti negalime ir mes neišsiaiškinsime, kokios tikrosios priežastys, dėl kurių žmogus išėjo iš darbo. Tai yra pirmoji žinia, antroji – žmonės, kurie neieško darbo, garantijų neturėtų gauti“, – sakė viceministras.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt