Verslas

2021.12.02 14:15

Mauricas: elektros kainos „Nord Pool“ biržoje lapkritį buvo tris kartus didesnės nei praėjusiais metais

LRT.lt2021.12.02 14:15

Elektros kainos „Nord Pool“ biržoje šių metų lapkričio mėnesį buvo net tris kartus didesnės nei praėjusiais metais, savo socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje rašo dr. Žygimantas Mauricas, „Luminor“ banko vyr. ekonomistas.

Anot jo, kainos buvo trigubai didesnės ne tik Lietuvoje, bet ir kitose regiono valstybėse – Latvijoje, Estijoje, Suomijoje ir Švedijos Malmo kainų zonoje.

Pasak Ž. Maurico, elektros kainas Baltijos regione, kaip ir visoje Europoje, į rekordines aukštumas kelia keli veiksniai.

Pirma, rekordiškai didelė gamtinių dujų kaina, kurią, anot ekonomisto, lėmė nepakankama gamtinių dujų pasiūla iš Rusijos, neįprastai mažas gamtinių dujų saugyklų užpildymas Vokietijoje bei išaugusi gamtinių dujų paklausa pasaulyje.

„Europą dabar gali išgelbėti tik šilta žiema, nes jei žiema bus šalta gamtinių dujų rinkoje bus karšta. [...] Atitinkamai elektros gamyba dujomis kūrenamose elektrinėse yra labai brangi“, – atkreipia dėmesį Ž. Mauricas.

Antra, rekordiškai didelė apyvartinių taršos leidimų kaina (maždaug 3 kartus didesnė nei 2019–2020 metais).

Įtakos elektros kainoms, Ž. Maurico teigimu, turėjo ir sausa vasara, dėl kurios Norvegijos hidroelektrinių rezervuarai yra maždaug ketvirtadaliu mažiau užpildyti nei įprastai.

„Be to, šį rudenį yra neįprastai mažai vėjo, tad vėjo jėgainės taip pat pagamina mažiau elektros energijos nei įprastai“, – pastebi ekonomistas.

Ž. Mauricas akcentuoja ir politinius veiksnius. „Rusija siekia „apeiti“ Ukrainą ir Lenkiją, investuodama į „Nord Stream“ ir „South Stream“ (po Krymo okupacijos „South Stream“ projektą pakeitė „TurkStream“ projektas) dujotiekius, tam, kad galėtų dujas tiekti tiesiogiai Vokietijai“, – rašo jis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt